امروز: چهارشنبه, ۰۸ تیر ۱۴۰۱ - 29 June 2022

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 68600
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۸ تیر ۱۳۹۵ ۱۵:۳۴

سیستان در خاک+ گزارش تصویری

به گزارش هشدارنیوز بادهای 120 روزه سیستان از مشهورترین و اثرگذارترین بادهای محلی ایران زمین است که تقریباً از 15 خرداد تا 15 شهریور بر بخش شرقی کشور حاکم می‌شود. نظر به این که رسوبات منطقه ریزدانه بوده و از حدود 60، 30 و 10 درصد به ترتیب برای رس، سیلت و ماسه تشکیل شده است، این ذرات با وزش باد ملایم، حرکت می‌نمایند بنابراین، بستر بسیار مناسبی برای طوفان‌های گرد و خاک و ماسه را فراهم می‌کند. این بادها تاکنون خسارات فراوانی را بر منطقه سیستان تحمیل کرده و امنیت شهرها را تحت تأثیر خود قرار داده است. 

محدوده وزش اين بادها را خراسان جنوبي تا سيستان و زمان آن را فصل تابستان بيان كرده اند. بنا به نوشته دكتر عليجاني در كتاب آب و هواي ايران ، باد 120 روزه سيستان در دوره گرم سال يعني از 15 خرداد تا 15 مهر به مدت 120 روز از ارتفاعات شمال شرقي ايران به سرزمين هاي جنوب شرقي ايران مي وزد. به گفته وي اين بادها در دامنه جنوبي البرز بسيار مطبوع و خنك است ، اما پس از عبور از بيابانهاي خشك دشت كوير و دشت لوت بسيار گرم و خشك مي شود به طوري كه در سيستان و بلوچستان پوشش گياهي را از بين مي بردو خسارات جبران ناپذيري را ببار مي آورد. با تغيير الگوي فشار در زمستان ،اين باد هم ازبين مي رود. 

در سيستان و خصوصاً زابل نامگذاري باد مذكور بيشتر از عامل زمان تا هر چيز ديگري نشأت مي گيرد. از آن گذشته اين بادها واقعاً در زابل داراي جهت مشخص تر و ثابت تر ،سرعت بيشتر و زمان مشخص تري مي باشند كه به طور متوسط هر ساله حدود ۱۲۰ روز تداوم مي يابد.

سرعت اين باد بعضي اوقات به ۱۱۰ تا ۱۲۰ كيلومتر در ساعت مي‌رسد كه در نهايت باعث انتقال ماسه‌هاي بادي، فرسايش خاك، پركردن نهر‌ها و كانال‌هاي آبرساني و تعديل درجه حرارت در فصل تابستان مي‌شود. اين بادهاي ۱۲۰ روزه كه زماني بخاطر زنده بودن هامون وجودش موجب سردي اين دشت بوده و سبب آسايش مردم، اينك منطقه را به جهنم تبديل كرده است و تنها در این منطقه این بادها که می تواند موجبات ایجاد فرصتهای شغلی و تولید انرژی کند تنها موجبات افزایش بیماریهای ریوی و تنفسی را بر مردمان فراهم نموده است و انگار در سیستان، باد ، خاک و خورشید بلای جان انسانها شده ! نعمت های که یادمان رفته نعمت خداوند هستند و شاید ما استفاده بهینه از این نعمت ها را نیاموخته ایم و تنها تازیانه این نعمت ها را بر جان خریده ایم .

400 روستای سیستان در بحران

در سفری که ناصر چرخ ساز رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور به سیستان داشت،  وی با بیان اینکه 400 روستا تحت تاثیر شرایط آب و هوایی قرار دارند، گفت: این تعداد روستا مورد هجوم ریزگرد ها قرار گرفته و در زیر خاک دفن شدند.
وی با اشاره به مراجعه بسیاری از شهروندان به بیمارستان ها ادامه داد: با هماهنگی مردم و مسئولین بومی منطقه،جلسه ستاد مدیریت بحران بصورت منطقه ای برگزار می شود تا نقاط آسیب پذیر شناسایی شود.
 


انسداد برخی از راه های روستایی

چرخ ساز با بیان اینکه در بازدید از روستاها تعدادی از راه ها مسدود شده بود، خاطر نشان کرد: هلال احمر با توزیع ماسک و سبد غذایی و انتقال مصدومان به بیمارستان ها در صدد امداد رسانی سریع به مردم است.
غلامرضا اربابی مدیرکل بحران استان سیستان و بلوچستان نیز در خصوص این وضعیت به تسنیم گفت: در ۴۸ ساعت گذشته به‌دلیل مشکلات تنفسی سه هزار و 500 نفر از مردم سیستان به مراکز درمانی مراجعه کردند.
وی با بیان اینکه وضعیت هوا و عوارض ناشی از آن سبب مراجعه این تعداد از شهروندان به بیمارستان ها شده است، گفت: روز گذشته طوفان شن 20 برابر حد بحرانی درمنطقه وزیدن داشت که در نوع خود بی‌سابقه بود و امروز شدت وزش باد کاهش پیدا کرده است.

بیش از ۳۵۰۰ نفر راهی بیمارستان شدند
وی گفت: سرعت وزش باد امروز به 72 کیلومتر برساعت رسیده و شدت گردوخاک درمنطقه هفت برابر حد مجاز و 2.5 برابرحد بحرانی است.
اربابی با اشاره به آمادگی دستگاهای اجرایی مرتبط با وضعیت بحرانی افزود: تمامی نیروهای امداد‌رسان به ویژه هلال احمر، دانشگاه علوم پزشکی آب و فاضلاب و راه و ترابری در آماده‌باش کامل هستند و به مردم منطقه خدمت‌رسانی کنند.
وی با بیان اینکه در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ادارات تابعه سیستان به دلیل باد و گردوغبار تعطیل بودند تصریح کرد: امروز  وزش باد و گردوغبار ناشی از آن کاهش یافته و ادارات دولتی به حالت اولیه خود برای خدمت‌رسانی به مردم باز می‌گردند.

+ 3
I_DONT_LIKE_IT - 2

بازدید: 887

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید