امروز: چهارشنبه, ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - 10 August 2022

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 408644
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۰۹ تیر ۱۴۰۱ ۰۷:۳۰

تأکید مخبر بر شتاب بخشی به توسعه میادین مشترک نفت و گاز

هشدارنیوز، جلسه شورای اقتصاد عصر امروز (چهارشنبه) به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

محمد مخبر این جلسه با اشاره به یکی از موضوعات مطرح شده مبنی بر توسعه میادین مشترک نفتی، بر ضرورت شتاب بخشی به توسعه میادین مشترک نفت و گاز تاکید کرد و افزود: باید میادین مشترک هر چه سریع‌تر تعین تکلیف شوند چرا که توجه به این میادین امروز به یک مطالبه عمومی کشور تبدیل شده است.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به خواست وزارت نیرو خصوص احداث بخش بخار نیروگاه‌های گازی خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم با ایجاد انگیزه بخش خصوصی، راندمان و بازدهی نیروگاه‌های برق کشور افزایش پیدا کند تا ضمن تأمین نیازهای مصارف خانگی، شاهد تأمین نیازهای بخش صنعت و سایر مصارف باشیم.

مخبر با تاکید بر ممنوعیت خرید و واردات کالاهای خارجی مشابه تولید داخل از دستگاه‌های اجرایی خواست توسعه و تولیدات دست اقدام، حتی المقدور از ظرفیت‌ها و تولیدات داخلی استفاده کنند و صرفاً نیازهای مازاد از طریق واردات تأمین شود.

این جلسه که وزرای نیرو، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس کل بانک مرکزی نیز حضور داشتند خواست برخی دستگاه‌های اجرایی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تعدادی از این خواست‌ها به تصویب رسید.

سرمایه گذاری طرح تولید زودهنگام میدان نفتی چند لوله، سرمایه گذاری طرح احیای چاه‌های نفتی کم بازده و غیرفعال توسط شرکت‌های فناور و دانش بنیان، سرمایه گذاری از محل منابع داخلی شرکت ملی گاز ایران برای اجرای طرح تکمیل و بهبود پالایشگاه‌های گازی و سرمایه گذاری طرح توسعه میادین گازی مناطق مرکزی ایران از جمله خواست‌های وزارت نفت این جلسه بود که پس از بحث و بررسی به تصویب رسید.

سرمایه گذاری برای اجرای پروژه‌های احداث بخش بخار نیروگاه‌های گازی شامل نیروگاه‌های سلطانیه، زاگرس، خلیج فارس، گلستان، سمنان، خرمشهر و شهید کاوه و همچنین خرید و واردات تجهیزات و ماشین آلات خارجی مورد نیاز پروژه‌های سد مخزنی باغان و سد دشت پلنگ و نیز سرمایه گذاری از محل منابع داخلی شرکت سهامی سازمان آب و برق خوزستان برای اجرای طرح مطالعه، بازسازی و مرمت سازه‌های تاریخی آب جز خواست‌های وزارت نیرو این جلسه بود که مورد تایید اعضای شورای اقتصاد قرار گرفت.

این نشست همچنین با دو خواست وزارت راه و شهرسازی خصوص اصلاح و افزودن متمم به مصوبه شورا خصوص اجرای طرح تدارک قطعات بسیار ضروری ناوگان لوکوموتیوهای راه آهن و همچنین اصلاح و افزودن متمم به مصوبه شورای اقتصاد خصوص اجرای طرح تدارک سه دستگاه لوکوموتیو جرثقیل دار ۱۲۰ تنی و لوازم یدکی مرتبط با آنها مورد موافقت قرار گرفت.

استفاده از تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) برای طرح تأمین تجهیزات برقی و مکانیکی و ناوگان خط ۲ متروی اصفهان نیز خواست وزارت کشور این جلسه بود که به تصویب رسید.

وزارت صنعت، معدن و تجارت هم این جلسه خواست خود را مبنی بر تأمین تجهیزات خارجی برای طرح احیای گسترش صنایع بلوچ مطرح کرد که پس از بحث و بررسی مورد تصویب قرار گرفت.+ 0
I_DONT_LIKE_IT - 0

منبع: https://www.mehrnews.com/news/5527020/تأکید-مخبر-بر-شتاب-بخشی-به-توسعه-میادین-مشترک-نفت-و-گاز
بازدید: 51

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید