امروز: یکشنبه, ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - 26 June 2022

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 407989
تاریخ انتشار: شنبه, ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ۱۴:۴۶
دسته: اقتصادی
پرینت
ایمیل

۸۰ درصد وام‌های کشور را کدام ۲۰ اَبَربدهکار دریافت کرده‌اند!

به گزارش هشدارنیوز ؛ قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور بر لزوم ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها تأکید کرد و خطاب به بازرسان گفت: شما علاوه بر اینکه حوزه وسیع و تأثیرگذاری را در جامعه برعهده دارید از اختیارات کامل برای نظارت و بازرسی برخوردارید و نمی‌توانید بگویید اختیار نداشته‌ام بر این اساس ضرورت دارد که به موضوعات کلان بانک‌ها ورود داشته باشد.

وی در این نشست با اعلام اینکه مشکلات بانک‌ها کم نیست؛ این نکته را هم مورد اشاره قرار داد که کشف فساد‌های بانکی به دلیل سروکار داشتن با پول سخت و دشوار نیست.

عضو شورای عالی قوه قضائیه به تعدد بانک‌ها هم اشاره کرد و گفت: با توجه به این موضوع برای کشف انحرافات حوزه بانک و بانکداری باید به سراغ مسائل اصلی رفت نه اینکه با مسائل جزئی خودمان را سرگم کنیم.

وی همچنین از معاونت اقتصادی سازمان بازرسی خواست به جای پرداختن به ۳۰ موضوع جزئی، چند مسئله مهم و اساسی بانک‌ها را مشخص کند و در سال جاری فقط بر روی این مسائل کلان متمرکز باشد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور یکی از مشکلات نظام بانکی را بنگاه‌داری عنوان کرد و از بازرسان خواست بر این موضوع تمرکز کرده و موضوع بنگاه‌داری بانک‌ها که آن‌ها را از هدف اصلی خود باز می‌دارد بررسی و با هرگونه سوءجریان در این خصوص برخورد شود.

وی یکی دیگر از موضوعاتی را که مورد تأکید قرار داد این بود که بررسی شود آیا بانک مرکزی به وظایف خود در راستای اجرای قانون ششم توسعه عمل کرده و این را هم متذکر شد که نیازی نیست پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه ۱۵ میلیونی بررسی شود به جای این موضوعات، وضعیت پرداخت تسهیلات به ابربدهکاران بانکی را بررسی کنید و ببیند که آیا سوءجریاناتی بوده است یا خیر؟

خدائیان با تأکید بر اینکه برخی از اقدامات بانک‌ها باعث وارد شدن خدشه به اقتصاد کشور شده، گفت: چه دلیلی دارد که بانک‌ها در خرید زمین، ساخت و ساز برج و ... فعالیت داشته باشند؟

وی متذکر شد: اگر به صورت ریشه‌ای با برخی از انحرافات برخورد و مقصرین شناسایی و به مراجع قضائی معرفی شوند، دیگران از ارتکاب آن اعمال مغایر قانون خودداری خواهند کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور همچنین بر لزوم شناسایی افراد توانمند و با تجربه حوزه بانکی که بازنشست شده‌اند برای قرار گرفتن در کنار بازرسان اقتصادی تأکید کرد و این را هم گفت که می‌توان با استفاده از ظرفیت‌های افراد مسلط بانک و بانکداری سوءجریانات را کشف کرد.

در ادامه احمد رحمانیان، قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور لزوم ورود معاونت اقتصادی سازمان بازرسی به معوقات بانکی بانک‌های خصوصی را مورد تأکید قرار داد و گفت: ۸۰ درصد تسهیلات را ۲۰ نفر ابربدهکار بانکی، اخذ کرده‌اند از این رو ضرورت دارد به این مسأله ورود و مشخص شود که آیا پرداخت تسهیلات و اخذ وثیقه از این افراد به درستی انجام شده یا خیر؟

ورود به بدهی‌های مالیاتی بانک‌ها، پیگیری نظارت الکترونیکی، تدوین برنامه‌ای سراسری برای ورود به مسائل کلان بانکی از دیگر موضوعاتی بود که قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور بر ضرورت توجه به آن‌ها تأکید کرد.

تسنیم+ 0
I_DONT_LIKE_IT - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید