امروز: یکشنبه, ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - 26 June 2022

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 407977
تاریخ انتشار: شنبه, ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ۰۹:۱۷
دسته: اقتصادی
پرینت
ایمیل

درس روسیه برای مسئولان بانک مرکزی ایران/روبل روسیه چگونه به بهترین ارز جهان تبدیل شد؟

تارنمای «ارم نیوز» امارات در گزارشی به قلم «عارف بسموق» با عنوان «چگونه روبل روسیه به بهترین ارز در سال جاری تبدیل شد؟» نوشت، ارزش روبل در برابر یورو به بالاترین سطح خود در پنج سال اخیر رسید؛ ارزش روبل در برابر دلار هم افزایش یافت تا به بهترین ارز در سال جاری تبدیل شود.

روبل در معاملات جاری با 0.24 درصد افزایش در برابر دلار به رقم 63.445 رسید. این بالاترین رقم از اوایل فوریه 2020 است. همچنین بهای روبل در برابر یورو 0.53 درصد افزایش یافت و به 66.70 رسید و به بالاترین سطح خود از اواسط سال 2017 رسید.

تارنمای ارم نیوز درباره علت تبدیل روبل به بهترین ارز در سال جاری نوشت، افزایش قیمت روبل در برابر دلار و یورو به دلیل افزایش تقاضای برای ارز روسیه از سوی شرکت های انرژی اروپایی برای خرید گاز بوده است. روسیه از مشتریان گاز خود از جمله کشورهای اتحادیه اروپا خواسته است بهای گاز را با روبل روسیه پرداخت کنند. این نوع پرداخت یکی از راه ها برای دور زدن تحریم های غرب علیه بانک مرکزی روسیه است.

طبق این تحلیل، روسیه در پایان ماه مارس اعلام کرد مشتریان گاز روسیه در کشورهای خارجی یا باید بهای گاز را با روبل روسیه پردخت کنند یا اینکه با خطر قطع گاز روبرو خواهند شد. لهستان و بلغارستان با این درخواست روسیه مخالفت کردند و این موضوع سبب شد که شرکت گاز پروم روسیه ماه گذشته تزریق گاز به این دو کشور را قطع کند.

در بخشی از گزارش ارم نیوز می خوانیم: شرکت انرژی «Eni» ایتالیا روز سه شنبه گذشته اعلام کرد که اقداماتی را برای گشایش دو حساب یکی به یورو و دیگری به روبل نزد بانک گاز پروم روسیه برای پرداخت بهای گاز روسیه آغاز کرده است. انی که در کنترل دولت ایتالیا است یکی از بزرگترین وارد کنندگان گاز روسیه در اروپا است و اقدام فوق یک تلاش پیشگیرانه است و به دنبال درخواست یکجانبه گازپروم برای اصلاح قراردادهای موجود و برای پرداخت بهای گاز صورت می گیرد.

پیش از این خبرگزاری بلومبرگ هم در گزارشی اعلام کرد ده‌ها شرکت اروپایی حساب هایی را نزد بانک گاز پروم برای پرداخت بهای گاز از طریق روبل باز کرده اند. آلمان و اتریش آمادگی خود را برای پرداخت بهای گاز روسیه از طریق روبل اعلام کردند.

در این چارچوب شرکت گازپروم و مقامات فدرال روسیه فاکتورهایی را به یورو صادر می کنند. یورو همان واحد پولی است که در قراردادهای صادرات گاز روسیه به اروپا مشخص شده است، اما پس از آن مشتری در صرافی بدون هیچ گونه دخالت بانک مرکزی روسیه، مبلغ را ظرف 48 ساعت به روبل تبدیل می کند.

به دلیل تلاش مشتریان برای تبدیل ارزهای یورو و دلار به روبل و جلب نظر کاخ کرملین جهت تداوم صدور گاز، مزیان تقاضا برای روبل افزایش یافته است و همین امر موجب بالا رفتن بهای ارز روسیه در چند هفته اخیر شده است.+ 1
I_DONT_LIKE_IT - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید