امروز: چهارشنبه, ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - 10 August 2022

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 407870
تاریخ انتشار: شنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ ۱۳:۵۲
دسته: اقتصادی
پرینت
ایمیل

نقش بانک ها در گرانی های اخیر بازار

به نظر می رسد بانی اصلی گرانی های امروز کشور زیر اقدامات منفعت طلبانه پولی کشور در بانک ها است و متاسفانه در میانه معرکه گرانی روغن و مرغ و ... بی توجهی کارشناسان نسبت به مقصر اصلی و از سویی سکوت سنگین متولیان پولی کشور یعنی بانک ها در این رابطه از نکات جالب این روزهای اقتصاد ایران است.

سکوت سنگین شبکه بانک ها به خصوص بانک های خصوصی به عنوان بانی اصلی گرانی ها در میانه معرکه روغن و مرغ و بی توجهی کارشناسان به بازار بی قانون پول کشور از نکات جالب این روزهای اقتصاد ایران است.

درحالیکه وزارت اقتصاد در دوران آیت الله رئیسی فشار زیادی را بر بانک های دولتی وارد کرده است، اما مانند 21 سال گذشته کسی به بانک های خصوصی کاری ندارد و این بانک ها به خلق پول سنگین روزانه نزدیک به 4 هزار میلیارد تومانی مشغول هستند.

دلیل اصلی رالی قیمتی دلار و سایر دارایی ها به خلق پول بی قانون بانک های خصوصی ایران به عنوان یکی از عجیب ترین موردها در دنیا باز می گردد که شیرازه اقتصاد کشور را از بین برده است و به آن اعتراضی حتی لفظی هم نمی شود.

چنانچه در نامه اقتصاددانان اسلامی به رهبر معظم انقلاب نیز به صراحت تاکید شده است، از سال 1381 تاکنون حدود 87 درصد از خلق پول را بانک ها انجام داده اند و سهم دولت از خلق نقدینگی تنها 13 درصد است. این حقیقت مشخص در تحلیل های رایج جایگاهی ندارد و رسانه ها به جای تمرکز بر کنترل تورم به تمرکز بر جلوگیری از افزایش قیمت ها مشغول هستند که امری غیرممکن است و نمی توان در یک اقتصاد تورمی مانع از افزایش قیمت کالاها و خدمات شد.

در صورتی که رئیسی نتواند به بی قانونی در نظام بانکی کشور پایان دهد شاهد موج جدیدی از تورم بالا و رالی قیمتی دلار و سایر دارایی ها در همان دور اول ریاست جمهوری وی خواهیم بود که تبعات سنگینی به دنبال خواهد داشت.

تحریریه+ 0
I_DONT_LIKE_IT - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید