امروز: دوشنبه, ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - 05 June 2023

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 405785
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۳۰ دی ۱۴۰۰ ۱۹:۰۰
دسته: استانها
پرینت
ایمیل

اشتراکات فرهنگی زمینه ساز توسعه روابط ایران و ترکیه

به گزارش ، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی آل هاشم در دیدار سرکنسول جدید ترکیه در تبریز گفت: این اشتراکات بسیار زیاد و ارزشمند است و می‌تواند برای توسعه روابط تجاری، آموزشی و فرهنگی زمینه ساز خوبی باشد.

وی خطاب به سرکنسول ترکیه افزود: تبریز و ترکیه همیشه ارتباطات خوبی داشته‌اند و سرکنسول‌های شما در غم و شادی مردم ما شریک بوده‌اند و از شما انتظار داریم به دور از سیاسی کاری در افزایش سطح روابط دو ملت مسلمان ایران و ترکیه نقش تأثیر گذاری داشته باشید.

امام جمعه تبریز به وحدت بین دو کشور مسلمان اشاره و خاطرنشان کرد: وجود علمای دینی در ترکیه و ایران و وحدت بین برادران شیعه و سنی بسیار قابل تحسین است و باید این وحدت روز به روز توسعه پیدا کند.

وی اظهار داشت: رفت آمد تجار و اتباع دو کشور باید بدون مشکل و آسان باشد و دانشجویان ایرانی که در ترکیه هستند و دانشجویان و طلبه‌های ترک که در ایران تحصیل می‌کنند باید مورد حمایت وزارتخانه‌های ما قرار گیرند و مشکلات آنها رفع شود.

وی اضافه کرد: ایران و ترکیه در موضوع سیاست خارجی نیز اشتراکاتی دارند که حمایت از مظلومان جهان و مردم مظلوم فلسطین در صدر آنهاست و امیدواریم با اتحاد ملت‌ها مردم رنج دیده به آزادی برسند.

وی با تاکید بر اینکه نباید به اسرائیل و آمریکا اجازه بدهیم روابط برادرانه ما را تحت تأثیر قرار دهند، افزود: آمریکا و اسرائیل همیشه سعی داشته‌اند روابط ما را به سردی بکشانند که خوشبختانه همیشه ناامید شده‌اند چرا که بین دو کشور برادری دیرینه حاکم است.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه با افزایش تحریم‌های آمریکا و شیوع کرونا ترانزیت کالا و حمل و نقل مسافر در مرزهای ایران و ترکیه کاهش داشته است، تصریح کرد: انتظار داریم سرمایه گذاران و کارآفرینان ترکیه برای سرمایه گذاری در منطقه شمال غرب مشارکت فعال داشته باشند که از نظر رشد و شکوفایی اقتصادی برای هر دو کشور خیر بسیاری خواهد داشت.

چِتین تانر، سرکنسول جدید ترکیه در تبریز نیز گفت: بین مردم دو کشور پیوندهای مختلفی وجود دارد و ما ترک‌ها ایرانیان را برادر خود می‌دانیم.

وی با تاکید بر اینکه کسی نمی‌تواند مانع برادری دو کشور شود افزود: ایران و ترکیه در منطقه قدیمی ترین و قدرتمندترین کشور هستند و ظرفیت‌های زیادی برای گسترش مناسبات دو جانبه وجود دارد.+ 2
I_DONT_LIKE_IT - 1

منبع: https://www.mehrnews.com/news/5404614/اشتراکات-فرهنگی-زمینه-ساز-توسعه-روابط-ایران-و-ترکیه
بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید