امروز: چهارشنبه, ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - 04 August 2021

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 401224
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۰ ۱۵:۰۰
دسته: اجتماعی
پرینت
ایمیل

این روز‌ها بورس ایران، در یک شب پولدار می‌کند!

برترین‌ها: برخلاف بورس‌های جهانی که پس از شیوع کرونا، تحت تاثیر این ویروس قرار گرفتند و سقوط‌های بی‌سابقه‌ای را تجربه کردند، بورس تهران به این موضوع بی‌اعتنا بود؛ به طوری‌که طی یک ماه گذشته تقریبا به جز یک یا دو روز، چراغ این بازار همواره سبز بود و شاخص کل افزایش بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد.

بازار سهام کشور طی هفته گذشته به مسیر صعودی خود ادامه داد و رکورد‌های جدیدی را به یادگار گذاشت. شاخص کل بورس در این هفته جهش ۴۸ کانالی را ثبت کرد و به ارتفاع بی‌سابقه ۶۴۵ هزار واحدی راه یافت. صعود ۲/ ۸ درصدی نماگر اصلی سهام همزمان با بزرگ‌ترین عرضه‌اولیه تاریخ بازار سرمایه رقم خورد، ضمن اینکه رکورد مشارکت در عرضه‌اولیه‌ها هم به ۰۶/ ۲ میلیون نفر ارتقا یافت.

این روز‌ها بورس ایران، در یک شب پولدار می‌کند!

طی هفته اخیر و در تالار محصولات صنعتی و معدنی ۲۵۷ هزار و ۳۲۰ تن انواع کالا به ارزش ۱۶ هزار و ۴۰۴ میلیارد ریال معامله شد. در این تالار ۲۵۱ هزار و ۸۷۰ تن فولاد، ۴ هزار و ۱۲۰ تن مس، یک هزار تن آلومینیوم، ۱۵۰ تن کنسانتره مولیبدن و ۱۸۰ تن شمش روی از سوی مشتریان خریداری شد.

رشد شاخص بورس واقعیست یا حباب؟

دکتر ایرج توتونچیان استاد تمام اقتصاد و معاون وزیر اقتصاد در خصوص رشد شاخص بورس در ماه‌های اخیر نوشت: برخی از اقتصاددانان درباره حبابی بودن رشد شاخص بورس نکاتی را مطرح کردند، من در مورد اعدادی که مطرح می‌شود بحث نمی‌کنم، ولی بیان این افراد در مورد حوادثی که در دنیای سفته بازی (بازار ثانویه بورس) اتفاق می‌افتد کاملا صحیح است.

همین بازار سفته بازی در دلار، زمین، طلا و سایر کالا‌های با دوام است که پیکره نحیف اقتصاد کشور را در هم تنیده و اجازه سرمایه گذاری و ایجاد شغل را نمی‌دهد. از طرفی درک این موضوع و موضوعات مشابه از توانایی ضعیف علمی کمیته اقتصادی دولت بر نمی‎آید.

این روز‌ها بورس ایران، در یک شب پولدار می‌کند!

راه چاره کوتاه مدت این است که در این بازار که کاملا بی بند و بار است، مالیات‎های سنگین بر اختلاف قیمت (که متاسفانه آنرا به غلط و برای اغفال عامه بازدهی سرمایه می‎نامند) وضع شود، (مثلا ۹۹ در صد) که ورود به این بازار‌ها برای سفته بازان صرفه اقتصادی نداشته باشد.

متاسفانه اقتصاددانان نئولیبرال این گونه افزایش قیمت‌ها را صحه می‎گذارند، در حالی که همین سفته بازی ها، باعث ایجاد نرخ بهره (ربا) می‌شود. به عبارت دیگر نرخ بهره باعث سفته بازی و سفته بازی نیز باعث ایجاد ربا می‌شود. در ۱۵ روز کاری بازار سرمایه از ابتدای فروردین ماه تا پایان هفته گذشته حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان سرمایه وارد بازار سهام شد.

این روز‌ها بورس ایران، در یک شب پولدار می‌کند!

جالب است بدانید این رقم معادل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار آمریکاست.

با وجود هشدار برخی کارشناسان در خصوص رشد افسارگسیخته سهام، میزان استقبال مردم و در نتیجه، سرعت ورود پول نشان می‌دهد که خریداران در بورس تهران قصد عقب‌نشینی ندارند.+ 1
I_DONT_LIKE_IT - 1

منبع: https://www.bartarinha.ir/fa/news/983675/این-روز‌ها-بورس-ایران-در-یک-شب-پولدار-می‌کند
بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید