امروز: پنج شنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۰ - 24 June 2021

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 400219
تاریخ انتشار: شنبه, ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۱۳:۴۷
ناصر امانی معاون اسبق برنامه ریزی توسعه شهری وامورشورای شهرداری تهران:

افزایش هزینه های تونل توحید حاصل تورم و توسعه طرح اولیه بود/ به کم کاری در شهرداری عادت کرده اند و خدمات گذشته را زیر سوال می برند

به گزارش هشدارنیوز ؛ ناصر امانی معاون اسبق شهرداری تهران به اظهارات حناچی شهردار فعلی تهران که در روزنامه اعتماد منتشر شد پاسخ داد.

در جوابیه معاون قالیباف در شهرداری تهران که در شماره امروز اعتماد منتشر شده آمده است: تخریب خدمات دوران درخشان مدیریت شهری تهران در حوزه رسیدگی به مردم به دلیل کم کاری و بیکاری رایج در مقطع اخیر است.

وقتی آقایان به کم کاری و بیکاری همچنین بی توجهی به وضعیت مردم و شهر عادت کرده اند طبیعی است که تلاش کنند دوران درخشان فعالیت مدیریت شهری و اقدامات ارزشمند صورت گرفته در آن مقطع را زیر سوال ببرند اما خدمات آن زمان مقابل چشمان مردم تهران قرار دارد و نمی توانند احساس مسئولیت شهرداری در آن زمان و فعالیت های صورت گرفته را فراموش کنند.

در مورد طرح هبه یک سری مسائل کلی و مبهم بیان کردند اما نتوانستند بگویند که دقیقا چه شبهه یا اعتراضی در این خصوص دارند. شهرداری در خصوص رسیدگی به محرومیت ها ، وضعیت زنان سرپرست خانوار و شرایط خانواده ها در مناطق فقیرنشین احساس مسئولیت می کرد. مثل این دوران نبود که این بخش را رها کنند و کاری به آسیب های اجتماعی و وضعیت محرومین نداشته باشند. در واقع طرح هبه از افتخارات و اقدامات ارزشمند شهرداری تهران بود.

شهرداری از طریق شبکه های اجتماعی مناطق و نواحی به مردم اعلام کرده بود هر کس در خانه لوازم دسته دومی دارد که نمی خواهد استفاده کند آن را در اختیار شهرداری بگذارد که بین محرومین و نیازمندان توزیع شود. یک مرکز نوسازی در نظر گرفته شد و کامیون های ویژه این کار با تماس مردم از طریق 137 می رفتند این وسایل را تحویل می گرفتند ، در یک مرکزی این لوازم نوسازی می شد و از طریق فهرستی که خود نیازمندان یا خیریه ها اعلام می کردند وسایل موجود بین محرومین توزیع می شد. یک طرح کاملا شفاف و روشن که تمامی مستندات و مدارک مرتبط با آن هم روشن است و البته مبادلات نقدی نداشته و تنها به صورت غیر نقدی انجام می شد.

باعث تاسف است که یک مسئله مبهم و کلی در این خصوص مطرح می کنند و می خواهند ایجاد ابهام کنند اما نمی گویند دقیقا مقصودشان از طرح این مسئله چیست؟ بیش از 20 هزار زن سرپرست خانوار در دوران مدیریت آقای قالیباف تحت پوشش شهرداری تهران قرار داشتند. با نانوایی های مناطق فقیرنشین قرارداد بسته می شد که اگر کسی توان خرید نان نداشت به صورت رایگان نان بدهید و شهرداری هزینه را پرداخت می کند. آقایان این کارها را ترک کرده اند و برای توجیه کم کاری و بیکاری این دوران می خواهند اقدامات ارزشمند گذشته را به این شکل تخریب کنند.

مدعی می شوند مدیریت شهرداری در آن مقطع نظامی بوده که  واقعا مایه تاسف است، البته موضوع مورد توجه این است که چنین مسائلی در سوال خبرنگار دیده می شود و فرد مصاحبه شونده نیز تلویحا نسبت به این ادعا واکنش نشان می دهند. مدیریت جهادی که دستور مقام مسئول در هر بخش آن تا آخر پیگیری می شد و مدیران امکان دور زدن مدیر بالا دستی خودشان را نداشتند با اینگونه اصطلاحات تخریب نمی شود. همه چیز به صورت سیستماتیک و دقیق پیگیر می شد و این شیوه مدیریت کاملا به روز و متکی بر سیستم بود. اینطور نبود که اگر شهرداری دستوری داد معاون یا شهردار منطقه آن را نقض کند مثل همین افتضاحی که در ماجرای واکسیناسیون شهرداری مدیران شما در مناطق رقم زدند و سهمیه پاکبان ها را مورد استفاده قرار دادند و حالا یکدیگر را متهم می کنند.آن زمان مدیر اقتدار و جسارت داشت. نمی توانید این موفقیت ها و کارهای ارزشمندی که اتفاق افتاده را زیر سوال ببرید. مدیریت و هماهنگی شهرداری و شورای شهر به شکل فعلی نبود که اعضای شورای شهر بگویند پرسنل شهرداری مازاد و بی سوادند و با افتخار 10 هزار نفر را اخراج کنند و این اقدام را ابرپروژه بدانند.در آن دوران ارتباط کارکنان با مدیریت عالی شهرداری بسیار دوستانه واعتقادی بود و ‌پرسنل برای انجام تدابیر ودستورات از جان مایه می گذاشتند.

دوستان مدعی می شوند که نظارت در دوره اخیر بیش از گذشته است اما حقیقت این است که در یک مقطع زمانی 70 تیم نظارتی همزمان در 70 بخش مختلف شهرداری تهران فعالیت می کردند. سازمان بازرسی کل کشور نظارت به مراتب بیشتر و سخت تری نسبت به دوره فعلی داشت و و حسابرسی ها مرتب منتشر می شد. از سال 96 تا الان گزارش های حسابرسی چرا منتشر نمی شود و شفاف سازی نمی کنند؟ اینگونه ادعاهای عجیب و غیر مستند تنها جنبه تبلیغاتی دارد و با هدف تخریب خدمات ارزشمند شهرداری تهران انجام می شود.

در خصوص موضوع تفاوت برآورد اولیه و هزینه نهایی پروژه های عمرانی از جمله تونل توحید باز هم متاسفانه ادعای عجیبی از جانب خبرنگار سوال کننده مطرح شده در حالی که کلیه سوابق و مستندات اینگونه فعالیت ها کاملا مشخص و شفاف است. طبیعی است که برآورد اولیه با توجه به نیازهای پروژه، وقایع غیر قابل پیش بینی و طرح های تکمیلی همچنین تورم و مسائل دیگر در طول اجرا تغییر می کند.

به طور مثال طرح تونل توحید در زمان آقای احمدی نژاد مصوب شد و پس از آن اجرای این پروژه با فاصله زمانی مشخصی آغاز شد و کاری نبود که یک ساله تمام شود. در ادامه طرح اولیه تغییرات زیادی داشت ازجمله نظر کارشناسی در خصوص ضرورت ساخت دوربرگردان در ابتدا و انتهای تونل که طبیعتا هزینه قابل توجهی به برآورد اضافه کرد ، همچنین تاسیسات تهویه که هزینه زیادی داشت و مواردی از این دست که کاملا روشن و شفاف است.

قرارداد تونل توحید در دو بخش ساخت و تجهیز پیش بینی شد همچنین با اعمال تعدیلات منطبق با میزان تورم و اضافه شدن بخش های دیگر در نهایت به مبلغ 480 میلیارد تومان رسید.

حتی در پروژه های عظیم دیگری مثل پل صدر و مواردی از این دست نیز طرح اولیه در مرحله اجرا تغییرات فراوانی داشت و با توجه به نیازهای پروژه طبیعتا برآورد و هزینه ها افزایش یافت.

به طور کلی نباید نسبت به خدمات انجام شده و اقدامات صورت گرفته بی توجه بود و به چنین مسائلی متوسل شد. اگر دوستان توانستند پروژه ای در این سطح و به این وسعت ایجاد کنند همچنین برآورد اولیه با هزینه نهایی پروژه هیچ تفاوتی نداشت می توانند چنین ادعایی را در این خصوص مطرح کنند.+ 0
I_DONT_LIKE_IT - 1

بازدید: 168

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید