امروز: دوشنبه, ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - 05 June 2023

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 3039
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ ۱۰:۲۰
دسته: مجلس
پرینت
ایمیل
لاریجانی در در افتتاحیه سی و سومین دوره مسابقات قرآن:

برخی دولت‌های به ظاهر اسلامی دشمن خدا هستند/کدام قانون بین‌الملل اجازه مصادره اموال ایران را به امریکا می‌دهد؟

علی لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: وفای به عهد از خصوصیات جامعه اسلامی است. امروز اکثر حاکمان تیزهوشی را در بدعهدی می‌دانند و آمریکایی‌ها وجوهی از ایران را با دخالت کنگره و قضاوت مسخره خود، ضبط و مصادره می‌کنند، کدام قانون بین‌الملل چنین اجازه‌ای می‌دهد؟

به نقل از به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی امروز (چهارشنبه 22 اردیبهشت) در مراسم افتتاحیه سی و سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم که در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می شد، گفت: ابتدا به اصحاب قرآن کریم سلام می‌کنم و از برگزارکنندگان این مراسم تشکر می‌نمایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این محفل، محفل باشکوه جشن قرآن است که در سالروز میلاد مسعود حضرت ابوالفضل (ع) بر همه شما مبارک باد. امام علی (ع) می فرماید "کسی که با قرآن است، نیاز دیگری ندارد". یعنی معیار استغنا و بی‌نیازی در زندگی فردی این است که با قرآن باشیم، یعنی مونس، حامل و پیرو قرآن بودن در فهم و همچنین عامل به قرآن بودن.

وی با بیان اینکه سعادت انسان این است که با قرآن باشد، افزود: سعادت در مکتب اسلام به داشتن ثروت و مقام دنیوی یا لذات و شهرت نیست، بلکه سعادت در گرو با قرآن بودن است.

لاریجانی تصریح کرد: در سنت اسلامی پیداست که سعادت ما راه روشن دارد و قرآن کمک می‌کند از راه تاریکی به راه روشنی برویم. حال سوال این است که آیا در وجه اجتماعی نیز مانند وجه فردی، سعادت در با قرآن بودن است؟

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: دانستن قرآن تاثیر فردی در تکوین شخصیت انسانی داشته و اثر وضعی در بخش اجتماعی نیز دارد و قرآن نقش تکاملی برای کل خانواده به همراه دارد.

وی با اشاره به تعالیم قرآنی و احادیث گفت: بلند قرآن خواندن باعث می شود که علاوه بر تلاوت کننده دیگران نیز از آن استفاده کنند، شهید مطهری شب‌ها قبل از ورود به بستر با صدای بلند قرآن تلاوت می‌کردند، تلاوت قرآن در همه اهل خانواده تاثیرگذار است و همچنین در عالم معنا اثر وضعی دارد.

لاریجانی گفت: امام صادق (ع) می‌فرماید "برای خانه‌هایتان بهره‌ای از قرآن قرار دهید" و در تعالیم دینی تاکید بر تلاوت قرآن در خانه شده است. تلاوت یک فرد سرنوشت کل خانواده را تغییر می‌دهد و سختی‌ها را از بین می‌برد و خیر و خوبی را برای همه اهل خانه به همراه دارد و همچنین عده آنها را افزایش می‌دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: تلاوت قرآن در خانه باعث برکت در خانه و در رشد مادی و معنوی کل خانواده تاثیرگذار است. حضرت رسول (ص) فرمودند "خانه‌های خود را با تلاوت قرآن نورانی کنید" که نور در این سخن گهربار شامل رشد معنوی و مادی است.

وی افزود: همه سخنان معصومین (ع) دلالت بر کثرت تلاوت قرآن در منزل دارد و باید فهم قرآنی و عمل به آن وجود داشته باشد و شهری می‌تواند به چنین کمالی دست یابد که در آن تلاوت قرآن کثیر باشد.

لاریجانی با بیان اینکه روابط اجتماعی و سیاسی باید براساس قرآن باشد، ادامه داد: در سابق از مساجد صدای قرآن شنیده می‌شد و به یاد دارم در دوران نوجوانی و جوانی با صدای مناجات قرآن در شهر قم بیدار می‌شد، حال در بسیاری از مساجد این امور منسوخ شده و گاه می‌گویند برای بیماران مزاحمت ایجاد می‌شود. البته باید ملاحظه شود اما باید به یاد داشته باشیم همه جا که بیمارستان نیست و بیماران با شنیدن صدای قرآن روحیه می‌گیرند و انشاالله شفا می‌یابند.

رئیس قوه مقننه کشورمان گفت: اثر وضعی در کل جامعه اهمیت دارد، ساختار جامعه قرآنی الگو دارد و در موضوعات الگوی نبوی و مهدوی کاوش صورت گرفته و ما الگو داریم و ویژگی‌های این الگو مشخص است.

وی افزود: در تئوری زندگی قرآنی توجه به وجوه اجتماعی و حکومت اصل است، زیرا کمال در زیست اجتماعی قرآنی است. تفاوت فکر اسلامی با سکولارها در این است که آنها فکرهای دینی را منحصر به فرد می‌دانند و حکومت را تابع دین نمی‌دانند.

لاریجانی تصریح کرد: خوشبختانه انقلاب اسلامی باعث شد جامعه‌ای ولایتمدار داشته باشیم که در رأس آن رهبری عالم، عادل و پارسا قرار دارد که این فضل جامعه اسلامی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کاندیدای انتخاباتی در آمریکا در یک اقدام خجالت آور برای تخریب کاندیدای دیگر عکس زن خود را به عنوان فضیلت و برتری نسبت به همسر کاندیدای دیگر نشان می‌دهد که این گویای سطح پایین رهبری در آن کشور است.

وی گفت: یکی از مسئولان کشورها میهمان بنده بود و برای انجام موضوعی خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم، آن فرد بعد از این دیدار گفت که در بازگشت به کشورم می‌گویم ایران از رهبری با حکمت، دوراندیش، پارسا و فقیه برخوردار است.

لاریجانی با اشاره به مزایای جامعه قرآنی گفت: باید توجه داشت برخی از حاکمان اسلامی در حالی دم از قرآن می‌زنند و قرآن منتشر می‌کنند که تلاشی برای رشد جامعه براساس قرآن ندارند و آن را کنار گذاشته اند و طاغوتیان قرآن را وسیله‌ای برای حکومت ضدقرآنی تبدیل کرده‌اند.برخی دولت‌های به ظاهر اسلامی دشمن خدا هستند و باعث شده‌اند در کشورهایی مثل یمن و سوریه، مردم مظلوم کشته شوند و این دولت‌ها با کمک به تروریست‌ها باعث ریخته شدن خون مسلمانان شده‌اند و از این موضوع صهیونیست‌ها بهره می‌گیرند.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: از خصوصیات زندگی بعد از فرج امام زمان (عج) رشد عقلانی همه جامعه است و همه به کمال عقلانیت می‌رسند و به لحاظ فقاهت و علمی نیز رشد می‌کنند.در جامعه قرآنی، جامعه زنده و آباد و اقتصاد قوی است.

وی با بیان اینکه جامعه قرآنی از امنیت برخوردار است، افزود: وفای به عهد از خصوصیات جامعه اسلامی است. امروز اکثر حاکمان تیزهوشی را در بدعهدی می‌دانند و آمریکایی‌ها وجوهی از ایران را با دخالت کنگره و قضاوت مسخره خود، ضبط و مصادره می‌کنند، کدام قانون بین‌الملل چنین اجازه‌ای می‌دهد؟ آیا اگر محکمه دیگر کشورها نیز حکم به مصادره اموال آمریکایی‌ها را بدهد، با چنین اوضاعی، امنیت جهان به مخاطره نمی‌افتد؟ اینها نمونه‌هایی است که در اخبار جهان شنیده می‌شود و حکومت‌هایی خدعه می‌کنند که این گونه جوامع با مدینه قرآنی فاصله دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امام حسین (ع) نهضت خود را به خاطر صلح نامه برادرش امام حسن (ع) با معاویه تا هنگامی که یزید بر سر قدرت ننشست، آغاز نکرد، این وضعیت را با وضعیت موجود مقایسه کنید که آتش بس در سوریه اعلام می‌کنند، اما با کشتی سلاح به سوریه می فرستند تا تروریست ها در پناه آتش بس، آتش افروزی کنند.

در ابتدای این مراسم حجت الاسلام و المسملین محمدی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن خوشامدگویی به رئیس مجلس شورای اسلامی و سایر میهمانان، گزارشی از برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم ارائه داد+ 10
I_DONT_LIKE_IT - 5

بازدید: 1841

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید