امروز: شنبه, ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 21 May 2022

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 50336
تاریخ انتشار: جمعه, ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ ۱۷:۴۷
دسته: دولت
پرینت
ایمیل

رئیس جمهور 19 خرداد: بعد از برجام هر روز یک گشایش داریم/ 21 خرداد: کارخانه 80 ساله ارج هم تعطیل شد!

هنوز 2 روز از اظهارات حسن روحانی در خصوص دوران پسابرجام نگذشته که اولین کارخانه تولید لوزام خانگی کشور که نامی آشنا برای تمام مردم ما دارد و کمتر شخصی با تولیدات آن بیگانه است به دلیل تشدید مشکلات تولید رسماً از هفته گذشته تعطیل شد.

2 روز  پیش بود که رئیس جمهور کشورمان در اظهار نظری عنوان کرد "بعد از برجام هر روز یک گشایش داریم" اما این در حالی است که آمار تعطیلی کارخانجات مختلف و بیکار شدن کارگران نشان می دهد نه تنها گشایشی در کار نیست بلکه هر روز با خبری جدید از بسته شدن کارخانه ها و کارگاه های تولیدات داخلی مواجه می شویم.

حالا نیز نوبت به کارخانه معروف ارج رسید. این کارخانه در طول سال‌های اخیر با بروز مشکلات مالی و حضور برندهای مختلف خارجی سهم قابل توجهی از بازار را در اختیار نداشت وبا توجه به ماشین آلات کهنه دیگر قادر به تولید محصولات متنوع لوزام خانگی نبود.  

کارخانه ارج در سال 1316 در یک کارگاه کوچک واقع در خیابان سی متری تهران به اتفاق 8 کارگر ساده فعالیت خود را آغاز کرد. در سال 1348 با کارگاه­های متعدد و ماشین‌های جدید در زمینی واقع در جاده مخصوص کرج با همراهی مهندسین و کارگران مبتکر و ماهر با تکنیک­های مدرن روز  فعالیت خود را ادامه داد.

این کارخانه از اول فروردین ماه 1352 به صورت شرکت سهامی عام درآمد و قسمتی از سهام آن در مرحله اول به کارکنان و سپس به مردم ارائه شد.در سال 1357 با ملی شدن کارخانجات، عمده سهام آن به صنایع ملی ایران واگذار گردید که تا سال 1374 تحت پوشش این سازمان بود و پس از آن در همین سال، بخشی از سهام سازمان صنایع ملی به کارکنان ارج و مردم و عمده سهام آن به بانک ملی ایران واگذار گردید.

به روز نشدن ماشین آلات و انتصاب مدیران دولتی در این کارخانه باعث شد تا نتواند از پتانسیل خود برای تولید محصولات روز استفاده کند به نحوی که در چند سال اخیر تصمیم به فروش این کارخانه گرفته شود. حتی در یک سال گذشته بخشی از این کارخانه در اختیار ایران خودرو قرار گرفت تا به عنوان پارکینگ خودرو از آن استفاده کند


+ 4
I_DONT_LIKE_IT - 3

منبع: http://www.dana.ir/News/772279.html
بازدید: 584

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید