امروز: پنج شنبه, ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 19 May 2022

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 4243
تاریخ انتشار: شنبه, ۰۱ خرداد ۱۳۹۵ ۰۹:۵۴

درصد از اقتصاد جهان در انحصار 50 شهر است

هشدار نیوز - حسین محمد پورزرندی مدیرعامل بانک شهر در همایش بین‌المللی اقتصاد شهری که صبح دیروز با حضور جمعی از مسئولین شهری برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: هم اکنون نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می‌کنند و  پیش‌بینی می‌شود جمعیت شهرها تا سال 2050 به مرز 6 میلیارد نفر برسد.
وی با اشاره به اینکه در سال 1950 جمعیت شهری 300 میلیون نفر بود،تصریح کرد:  اما در حال حاضر این جمعیت به 2.6 میلیارد نفر رسیده است.
پورزرندی تاکید کرد: طبق بررسی های صورت گرفته  جمعیت جهان در سال 2014 به 7.2 میلیارد نفر خواهد رسید.
وی با بیان اینکه بیش از 50 میلیون نفر از جمعیت ایران نیز در شهرهای این کشور ساکن هستند،عنوان کرد:براساس پیش‌بینی‌ها 80 درصد جمعیت ایران تا 10 سال آینده در شهرها زندگی خواهند کرد.
مدیرعامل بانک شهر با تاکید براینکه بزرگترین کلانشهرها در اقتصاد جهانی  شهرهای "نیویورک "و" توکیو "هستند که از درآمدی پایدار و مدیریت پایدار شهری برخوردارند،ادامه داد:50 شهر در حال اداره کل اقتصاد جهان هستند. 40  درصد از اقتصاد جهان در انحصار این 50 شهر است.
پورزرندی با اشاره به اینکه حفظ انرژی، مقاوم‌سازی ساخت و سازها و کاهش اتلاف وقت در شهرها حائز اهمیت است، گفت: مهم ترین چالش امروز کشورهای در حال توسعه جمعیت بالای آنهاست.
وی در همین رابطه افزود: 13 درصد از شهروندان شهرهای در حال توسعه درآمدشان کمتر از 1 دلار در روز است که فقر شهری نیز  از همین موضوع سرچشمه می‌گیرد.
پورزرندی با اشاره به جمعیت ایران در سال 1335 که 18 میلیون نفر بوده است، تصریح کرد: جمعیت کشورمان در سال 90 به حدود 53 میلیون نفر رسید. همچنین  در سال 1335، 6 میلیون نفر از 18 میلیون نفر در شهرها زندگی می‌کردند اما در سال 90 ، 31 میلیون نفر در شهرها ساکن شدند.
مدیرعامل بانک شهر در پایان با تاکید براینکه متاسفانه ما نتوانسته ایم استفاده مطلوبی را از ظرفیت گردشگری کشورمان بکنیم، گفت: ایران جزء 5 کشور اول دنیا به لحاظ گردشگری است اما  درآمد حاصل از این حوزه کمتر از 1 درصد است.+ 10
I_DONT_LIKE_IT - 4

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید