امروز: پنج شنبه, ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - 30 June 2022

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 41974
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۰۵ خرداد ۱۳۹۵ ۱۴:۳۹

معاون شهردار تهران: وظیفه همه ما کمک به بازسازی خرمشهر است

هشدار نیوز - حجت الاسلام میثم امرودی در آیین افتتاح هفته فرهنگی «خرمشهر؛ پاسداشت شهرهای آسمانی خرمشهر و آبادان» با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا و فرهنگ ایثار و شهادت، افزود: بر همین اساس شهرداری تهران خود را موظف دانسته که حفظ نام و یاد شهدا را جز اولویت های خود قرار دهد.

وی گفت: با توجه به این موضوع نام خیابان ها، محله ها، معابر و خیابان های شهر را به نام شهدا انتخاب می کنیم و تلاش می کنیم بر اساس فرهنگ ایثار و شهادت که همان فرهنگ جهادی است؛ روحیه شهدا را در جامعه رواج دهیم.

امرودی با یادآوری سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر و چهارم خرداد سالروز آزادی لبنان از چنگال رژیم صهیونیستی اظهار کرد: برای برگزاری برنامه های هفته فرهنگی مقاومت به نام شهرهای خرمشهر و آبادان اهداف رهبری را دنبال می کنیم که یکی از آنها متوجه کردن مردم به نقش تقوای الهی در آزادسازی خرمشهر و مقاومت به عنوان رمز موفقیت و پیروزی است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه نفوذ جمهوری اسلامی ایران در جهان امروز تنها به خاطر رشادت های شهیدان است، افزود: نقش شهیدان و دفاع مقدس یک نقش کلیدی است و زنده نگه داشتن نام و یاد شهدا کمتر از شهادت نیست و باید این فرهنگ را به نسل های آینده انتقال دهیم.

وی گفت: بر اساس فقه شیعه ما به هیچ کشوری حمله نخواهیم کرد اما اگر به سرزمین ما تعرض شود تمام قد در برابر دشمنان متجاوز خواهیم ایستاد و شاهد این مثال پایداری جوانمردانه جوانان ما در هشت سال دفاع مقدس بود.

امرودی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به برنامه های هفته فرهنگی مقاومت خرمشهر و آبادان افزود: در این هفته از نمای تندیس باشکوه شهدا در کنار مزار شهدای گمنام رونمایی می شود.
معاون شهردار تهران برگزاری نشست های ویژه ای در قالب جوانان، بانوان خرمشهری، نشست ویژه شب هنری با عنوان «هنر خرمشهر و آبادان» در باغ موزه دفاع مقدس را از دیگر برنامه های هفته فرهنگی مقاومت خرمشهر و آبادان عنوان کرد و گفت: در این هفته هنرمندان برجسته این خطه و هنرمندان ایرانی درباره موضوع خرمشهر برنامه خواهند داشت.

وی با اشاره به برگزاری نشست «روحانیت و خرمشهر» به عنوان یکی دیگر از برنامه های هفته مقاومت افزود: این نشست با هدف گرامیداشت یاد شهدا و مقاومت های هشت سال جنگ تحمیلی برگزار می شود.

امرودی برپایی نمایشگاه «در گذر صدر» و اجرای نمایش گسترده ای مشابه شب های آفتابی و شب های شیدایی با حضور جمع کثیری از هنرمندان را از دیگر برنامه های هفته فرهنگی مقاومت خرمشهر و آبادان برشمرد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه حضور 2 هزار نفر از شخصیت های آبادان و خرمشهر به تهران پیش بینی شده، افزود: در هفته فرهنگی مقاومت خرمشهر و آبادان نشستی تخصصی با حضور اندیشمندان و صاحبان فن و بخش های فرهنگی و اجتماعی برای سرمایه گذاران و علاقه مندان به آبادانی خرمشهر برگزار می شود.
 
پیوند عاطفی و تاریخی ایرانی ها با خرمشهر و آبادان انکارناپذیر است

سیدمرتضی نعمت زاده معاون اجتماعی، فرهنگی و گردشگری سازمان مناطق آزاد اروند با بیان اینکه خرمشهر و آبادان دو شهر ملی هستند، گفت: ایرانی ها پیوند عاطفی و تاریخی با این دو شهر دارند و امیدواریم که برنامه هفته فرهنگی مقاومت فرصت خوبی برای شهرهای آبادان و خرمشهر باشد.

وی با تاکید بر اینکه شهرهای خرمشهر و آبادان بعد از گذشت سه دهه جنگ هنوز به عنوان شهرهای جنگ زده مطرح هستند،گفت: از سال گذشته شهرداری تهران با تصمیم شهردار و شورای شهر فعالیت های عمرانی را در خرمشهر و آبادان آغاز کردند که در این زمینه همکاری و همبستگی میان منطقه آزاد اروند و شهرداری تهران اتفاق افتاده و بسیاری از طرح ها به صورت مشترک در حال انجام است که دستاوردهای آن در فضای نمایشگاهی طی هفته فرهنگی مقاومت به نمایش گذاشته می شود.

وی با بیان اینکه شهید بهروز مرادی پس از آزادی خرمشهر بر روی تابلویی نوشت که به خرمشهر خوش آمدید؛ جمعیت 36 میلیون نفر، افزود: به دنبال ایجاد فضایی هستیم که مردم تهران در کنار مردم خرمشهر باشند همان طور که در دوران دفاع مقدس مردم خرمشهر با مقاومت خود سرنوشت جنگ را تغییر دادند و نگذاشتند که برنامه شرق و غرب برای کشور ما محقق شود.

نعمت زاده با اشاره به برنامه های هفته فرهنگی مقاومت در باغ موزه دفاع مقدس گفت: یکصد هنرمند خرمشهر و آبادانی در این هفته آثار و دستاوردهای هنری خود را عرضه می کنند.

وی با بیان اینکه در این هفته فعالیت هایی در قالب برگزاری همایش، برنامه های هنری و برپایی نمایشگاه اجرا خواهد شد، گفت: یکصد غرفه نمایشگاهی در محل حدفاصل پارک طالقانی با باغ موزه دفاع مقدس، صنایع دستی و آثار هنری خود را عرضه می کنند.

معاون اجتماعی، فرهنگی و گردشگری سازمان مناطق آزاد اروند افزود: در هفته فرهنگی مقاومت خرمشهر و آبادان نمایشگاه های عکاسی، نقاشی، خوشنویسی، کتاب و فیلم و گرافیک با موضوع سرداران جنگ و روحانیون و شهدای مقاومت خرمشهر برپا می شود.

نعمت زاده اجرای تئاتر و نمایش های خیابانی و فعالیت های آیینی در قالب برپایی سیاه چادرها را از دیگر برنامه های این هفته فرهنگی عنوان کرد.

وی با اشاره به همزمانی اعیاد شعبانیه با سالروز آزادسازی خرمشهر گفت: با توجه به همزمانی اعیاد شعبانیه و سوم خرداد تلاش کرده ایم تا فضای شادی را در برنامه های هفته فرهنگی مقاومت برای مردم ایجاد کنیم و خاطره خوبی برایشان بگذاریم.

همچنین در این آیین سردار احمد غلامپور و سردار دقیقی از فرماندهان دوران دفاع مقدس به بیان خاطرات خود از دوران آزادسازی خرمشهر و آبادان پرداختند.

در این برنامه، خوانش شعر از سوی امید روزبه شاعر آیینی جنوب کشور و تقدیم آن به شهید محمدعلی جهان آرا و مدافعان حرم و اجرای نمایش با موضوع حماسه آزادسازی خرمشهر و آبادان از سوی یوسف بختیاری با استقبال حضار مواجه شد.

در پایان این مراسم به پاس قدردانی از دلاورمردی ها و نقش آفرینان حماسه آزادسازی خرمشهر از جمعی از فرماندهان دوران دفاع مقدس و سرداران دلیر سپاه و ارتش با اهدای تندیس یادبود تجلیل شد.

آیین افتتاح هفته فرهنگی «خرمشهر؛ پاسداشت شهرهای آسمانی خرمشهر و آبادان» عصر سه شنبه با حضور حجت الاسلام عبدالمقیم ناصحی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، سردار جواد خضرایی مدیرعامل موزه دفاع مقدس و مسئولان کشوری و لشکری، خانواده معظم شهدا و جمع کثیری از مردم استان خوزستان به عنوان میهمانان ویژه در سالن همایش های باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.+ 9
I_DONT_LIKE_IT - 3

بازدید: 4956

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید