امروز: چهارشنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - 05 October 2022

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 410103
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ ۱۱:۱۸
دسته: اجتماعی
پرینت
ایمیل

یگان‌های اقتدار برای دستگیری و برخورد با سارقان زورگیر

اختیارات ویژه به‌‌گشت‌های ویژه برای برخورد با مجرمان خشن
وطن امروز- اسدالله خسروی: پس از تاکید رئیس دستگاه قضا بر شناسایی و برخورد قاطع با زورگیران و مجرمان خشن، ستاد فرماندهی نیروی انتظامی سازوکارهای جدید، ضربتی و موثری را برای مقابله جدی با این افراد در قالب ایجاد گشت‌های ویژه طرح‌ریزی و عملیاتی کرد.
به گزارش «وطن‌امروز»، در پی افزایش میزان خفت‌گیری و سرقت‌های خشن، دستگاه قضا دستورات لازم برای شناسایی و برخورد با مجرمان خشن را صادر کرد و مقابله سریع و قاطعانه با چنین افرادی را که مخل امنیت و آرامش مردم هستند، خواستار شد. این اقدام موجب شد نیروهای جان بر کف انتظامی فعالیت‌های خود را برای شناسایی و برخورد با سارقان زورگیر دوچندان کنند، طوری که طی یک ماه اخیر میزان دستگیری سارقان و زورگیران نسبت به ماه‌های گذشته قابل توجه بوده است. ستاد فرماندهی نیروی انتظامی اما برای برخورد با مجرمان خشن پا را فراتر گذاشت و با ایجاد گشت‌های ویژه، اقدامات خود را برای به زانو درآوردن اراذل و اوباش، سارقان زورگیر و خفتگیرها به کار گرفت. بر این اساس طرح‌های هفتگانه پلیس پایتخت با هدف برخورد با مرتکبان جرائم خشن، زورگیران و خفت‌گیران با ۷ گروه و ۷ طرح ویژه از روز گذشته در تهران اجرا شد. در گشت‌های ویژه ۲۱۰ واحد فعالیت می‌کنند. گشت‌های ویژه پلیس پیشگیری نیز به همراه سایر نیروها در محورهای فرعی کمک گشت‌های ویژه هستند.
این گشت‌های ویژه در مناطق آلوده‌ از جمله شوش، مولوی و هرندی و همچنین در ایستگاه‌های دهگانه با حضور ۳۰۰ نفر فعالیت خواهند کرد و با معتادان متجاهر و ‌خرده‌فروشان مواد هم برخورد قاطع خواهند داشت؛ راه‌اندازی گشت‌های عملیاتی واکنش سریع چهارمین طرح و راه‌اندازی پلیس‌یار محله برای مبارزه با مجرمان و سارقان پنجمین طرح پلیس است، همچنین از ظرفیت نگهبان‌های محله و شرکت‌های انتظام هم استفاده خواهد شد.
جانشین فرمانده کل انتظامی کشور از آغاز به کار گشت‌های ویژه پلیس برای برخورد با مرتکبان جرائم خشن خبر داد و گفت: برخی میدان را برای خود جولانگاه دیده‌اند، اما این دوران دیگر تمام شده، چرا که نیروهای انقلابی و ولایی انتظامی کشور با مخلان نظم و امنیت و هنجارشکنان بدون مماشات برخورد خواهند کرد و اجازه هیچگونه ایجاد ناامنی را به هنجارشکنان نخواهند داد.
سردار «قاسم رضایی» در مراسم آغاز به کار گشت‌های ویژه پلیس گفت: امروز در این مراسم و در این مکان و لباس مقدس در آستانه اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با شهیدان و کسانی که برای پیروزی انقلاب اسلامی و پاسداری از ارزش‌های والای آن زحمت کشیدند و خون خود را در این راه نثار کردند، تجدید پیمان می‌کنیم. وی با اشاره به جایگاه والای مجموعه انتظامی کشور ادامه داد: مجموعه انتظامی تکیه‌گاه همه مردم بویژه تمام مظلومان، صدای ملت شریف ایران اسلامی و مدافع تمام دستاوردهای انقلاب اسلامی است و با کسانی که به دنبال هنجارشکنی هستند، مقابله جدی خواهد کرد. جانشین فرمانده کل انتظامی کشور با بیان اینکه شعار «من یک انقلابی‌ام» پرچم این سازمان مقدس است، تصریح کرد: امروز در این میدان مقدس یک اتفاق جدید شکل گرفت و آن پیام جدی به هنجارشکنان است؛ نیروی انتظامی کشور و سایر دستگاه‌های همراه در کنار هم در مقابل کسانی هستند که بخواهند در مسیر انقلاب قرار بگیرند.
این مقام ارشد انتظامی گفت: برخی میدان را برای خود جولانگاه دیده‌اند اما این دوران دیگر تمام شده، چرا که نیروهای انقلابی و ولایی انتظامی کشور با مخلان نظم و امنیت و هنجارشکنان بدون مماشات برخورد خواهند کرد و اجازه هیچگونه ایجاد ناامنی را به هنجارشکنان نخواهند داد. وی با بیان اینکه اگر مظلومی یا شهروندی در شهر حرکت کند و یک هنجارشکنی دانسته و ندانسته برای او ایجاد ناامنی کند قطعا بداند با وی برخورد خواهد شد، تاکید کرد: چه در منکری مانند سرقت و زورگیری یا اراذل و اوباش یا هر منکری که بخواهد آرامش و امنیت جامعه را برهم بزند این نیروهای مخلص و جان برکف وظیفه دارند در صحنه جرائم خشن را خنثی و هنجارشکنان را برابر اختیارات قانونی ادب کنند.
سردار رضایی خاطرنشان کرد: این افراد با امدادخواهان و کسانی که حقوق شهروندی را رعایت می‌کنند مهربان هستند اما کسانی که حقوق شهروندی را رعایت نمی‌کنند خط قرمز این گشت‌ها هستند.

* خط قرمز گشت‌های ویژه پلیس
مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه براساس تدابیری که اتخاذ شده اگر چنین مواردی در هر جای کشور رخ بدهد، این یگان‌ها تشکیل خواهد شد، گفت: یگان‌هایی که شب و روز ندارند، همه مردم ایران را دوست دارند و هنجارشکنی که از انحراف دور شود را هم دوست دارند اما زورگیری، سرقت مسلحانه و هر چیزی که باعث رعب و وحشت مردم شود، خط قرمز این یگان است و با آن برخورد شدید خواهند کرد؛ این پیمانی که امروز این عزیزان با شهیدان والامقام بسته‌اند همچون پیمانی است که در ابتدای انقلاب شهدا برای دفاع از مردم بستند. سردار رضایی با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی با مجموعه میدانی هماهنگ است و مانند ۲ لبه قیچی این هنجارشکنان را قیچی خواهند کرد، تصریح کرد: معاندان و دشمنان این نظام مقدس هر برداشتی که می‌خواهند داشته باشند، این هنجارشکنان با هنجارشکنی خود مزدور استکبار هستند. در همین میدان تاکید می‌کنم به کسانی که فریب خورده‌اند، برگردند. خشم ملت بر بازوهای این یگان انتظامی است و این پیام برای آن سوی مرزها هم هست و از فتنه‌انگیزی‌شان دست بردارند. ایران اسلامی یکپارچه انقلابی و بر محور دین مبین اسلام است.
وی با هشدار به مجرمان گفت: دست از اقدامات هنجار‌شکنانه خود بردارید، چرا که از امروز با توجه به اختیاراتی که به گشت‌های ویژه داده شده است، برابر اختیارات قانونی در صحنه با مجرمان برخورد خواهد شد. وی ادامه داد: از این رو حدود یک ماه است که موضوع گشت‌های ویژه مطرح شده و نفرات آن را انتخاب و تجهیزات کافی و ظرفیت‌ها را فراهم کرده و در اختیار آنها قرار دادیم ضمن اینکه طی چند روز در شهر تهران برای آنها تمرین گذاشتیم. سردار رضایی خاطرنشان کرد: امید است مجلس شورای اسلامی در قالب یک طرح دوفوریتی برای افزایش اختیارات پلیس اقدام لازم را انجام دهد تا پلیس بتواند در صحنه و با دست باز با مجرمان برخورد کند.
***
سردار رحیمی خبر داد
اجرای ۷ طرح ویژه برای برخورد با جرائم خشن
رئیس پلیس پایتخت از آغاز به کار گشت‌های ویژه پلیس برای مبارزه با جرائم خشن، زورگیران، مجرمان گستاخ و... خبر داد. سردار حسین رحیمی در مراسم آغاز به کار گشت‌های ویژه پلیس پایتخت برای مقابله با جرائم خشن که صبح دیروز با حضور جانشین فراجا در ستاد مرکزی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ برگزار شد، گفت: در راستای صدور دستور فرماندهی انتظامی کل کشور، پس از یک ماه برنامه‌ریزی آماده اجرای گشت‌های ویژه در تهران هستیم و این گشت‌ها از امروز(دیروز) فعالیت خود را آغاز می‌کند. وی با بیان اینکه هدف اصلی این گشت‌ها برخورد با مجرمان جرائم خشن، سارقان به عنف، زورگیران، خفت‌گیران و همچنین مجرمان وقیح و گستاخ است، گفت: این افراد باید چهره قاطع پلیس را هم مشاهده کنند و به نظر می‌رسد تاکنون این چهره را مشاهده نکرده‌اند. رئیس پلیس پایتخت ادامه داد: این گشت‌ها پس از یک ماه تمرین و سازماندهی آماده‌اند برای برخورد با این مجرمان وارد عمل شوند. پلیس 7 طرح ویژه را در این باره در تهران اجرا می‌کند. بخش اول ۲۱۰ واحد گشت‌های پلیس است که در ۲۱۰ محور بزرگراهی تهران فعالیت خواهد کرد. همچنین فعالیت این گشت‌ها در محورهای فرعی مکمل اقدامات پلیس خواهد بود. همچنین در محله‌های آلوده مانند شوش، مولوی، هرندی و... نیز۳۰۰ نفر از همکاران پلیس در ایستگاه‌های دهگانه پلیس فعالیت خواهند کرد. رحیمی اضافه کرد: بخش بعدی طرح‌های پلیس راه‌اندازی گشت‌های عملیاتی واکنش سریع پلیس آگاهی است که مرکب از تیم‌های ویژه عملیات آگاهی و موتوری است‌. همچنین راه‌انداری پلیس‌یار محله و بهره‌مندی از شرکت‌های انتظام پیش‌بینی شده است. در کنار اینها استفاده سازمان‌یافته از نگهبان محله در محله‌های اقماری نیز در دستور کار است‌. رئیس پلیس پایتخت تصریح کرد: هفتمین طرح برای برخورد با موتورسواران قانون‌گریز است. برای اینکه بتوانیم تلاش‌های‌مان را تکمیل کنیم در این بخش هم به طور ویژه برنامه‌ریزی کرده‌ایم. طرح‌های هفتگانه برای مقابله قاطع و ارتقای امنیت از امروز(دیروز) با این نمایش اجرا و شروع می‌شود.+ 0
I_DONT_LIKE_IT - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید