امروز: دوشنبه, ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - 15 August 2022

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 409304
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ ۱۳:۳۶
دسته: سیاسی
پرینت
ایمیل

مرد شماره یک جنجال در عراق؛ یاغی‌گری مقتدی صدر

مقتدی صدر را می‌توان به عنوان یکی از فعال‌ترین عناصر در سپهر سیاسی عراق دانست. او که مدت‌ها به چهره جنجال برانگیز در عراق تبدیل شده، طی چند وقت اخیر تحرکاتی ضد ایرانی داشته که منجر به تسخیر پارلمان عراق توسط طرفدارانش شده است.

کشور عراق، امروز با بن بست در تشکیل دولت مواجه است. تلاش دولتمردان جهت بدست آوردن قدرت بیشتر و منصب بالاتر که ماحصل آن ایجاد ائتلاف های متعدد و شکننده است، فرایند تشکیل دولت را با یک اختلال سیاسی همراه کرده است.

مقتدی صدر، این نماینده پرنفوذی در عراق است که هر از چندگاهی به ایران سفر می‌کند اما وقتی به عراق باز می‌گردد به محوریت آشوب و خشونت علیه نیروهای نزدیک به ایران تبدیل می‌شود.

جریان صدر یکی از جریان های شیعی در عراق است که خارج از ائتلاف احزاب شیعی، با حزب دموکرات کردستان تحت رهبری بارزانی و جریان اهل سنت به نام السیاده تحت رهبری الحلبوسی عمل می‌‎کند.

این جریان چندی پیش در اعتراض به تشکیل دولت پارلمانی جدید در عراق، این نظام را فاقد کارایی دانست و با استعفای اعضای فراکسیون صدر از مجلس، خواستار تشکیل دولت اکثریت ملی به شکل ریاستی و نه به شکل پارلمانی کنونی شد.

با کناره گیری جریان صدر از روند تشکیل دولت، کرسی های خالی شده مربوط به این جریان توسط نامزدهای چهارچوب نمایندگان شیعی به خصوص اعضای حزب دولت قانون وابسته به نوری مالکی پر شد.

این چهارچوب هماهنگی، السودانی که به عنوان یکی از حامیان حشد الشعبی و نیروهای حامی ایران شناخته می‌شود و رابطه حسنه‌ای با رهبران بسیج مردمی دارد را برای نخست وزیری عراق پیشنهاد کرده است. در حالی که صدر در خطی مشی های سیاسی خود، نخست وزیری را به صلاح کشور می داند که مستقل از نیروهای مسلح باشد.

همین موضوع در نهایت باعث شد که وضعیت عراق وارد نابسامانی داخلی شود و در واقع راه را برای کارشکنان سیاسی باز کرد که به دنبال تفرقه و ایجاد بی اعتمادی میان احزاب شیعی بودند.

این آشفتگی واکنش مسئولین در داخل کشور را هم به دنبال داشت و اسماعیل کوثری، نماینده تهران خطاب به مقتدی صدر گفت: آقای مقتدی صدر باید وضعیت خود را تعیین تکلیف کند که یک روز با عربستان سعودی و یک روز با این و یک روز با آن است. مردم عراق از این برخوردها خیلی راضی نیستند.

اما مقتدی صدر همچنان به دنبال تغییر رژیم حاکم بر عراق از پارلمانی به ریاستی است. او دو روز پیش در توییتی نوشت: این فرصت عظیمی است که بتوان تغییری ریشه‌ای را در ساختار سیاسی و قانون اساسی وانتخابات به وجود آورد.

با این حال بسیاری از کارشناسان تحقق ایده مقتدی صدر را دارای موانع متعدد حزبی و حقوقی می‌دانند و معتقدند این طرح به سادگی نمی‌تواند به وقوع بپیوندد و برای تحقق با چالش‌های جدی مواجه خواهد بود.

رضا پرستار خرمی خبر فوری

 + 0
I_DONT_LIKE_IT - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید