امروز: دوشنبه, ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - 15 August 2022

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 408572
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱ ۱۱:۰۶

پیام شلیک ماهواره بر ذوالجناح چیست ؟

علیرضا تقوی‌نیا تحلیلگر در کانال تلگرامی تفسیرگر نوشت: در میانه سفر جوزف بورل به تهران و چند روز پس از صدور قطعنامه شورای حکام آژانس انرژی اتمی ، موشک ماهواره بر ۳ مرحله ای ذوالجناح شلیک شد ‌.

نکته جالب این بود که این ماهواره بر محموله ای نداشت و آزمایشی بود .

در این خصوص چند نکته باید ذکر گردد.

۱- موشک ماهواره بر ۳ مرحله ای می تواند کاربری دیگری نیز داشته باشد و در نقش یک موشک قاره پیما ظاهر شود.

تکنولوژی موشک های ماهواره بر و قاره پیما تقریبا مشابه بوده و به همین دلیل غربی ها معتقدند ایران تحت عنوان برنامه فضایی ، موشک های قاره پیمای خود را آزمایش می کند .

۲- این آزمایش پس از صدور قطعنامه شورای حکام آژانس اتمی و در هنگامه سفر جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام گرفت .

پیغام تهران واضح است ؛ هر اقدام خصمانه با واکنشی فوری و متقابل روبرو خواهد شد .

۳- جمهوری اسلامی اگر چه برد اعلامی موشک هایش را ۲۰۰۰ کیلومتر تعیین کرده لکن قابلیت ساخت و شلیک موشک های قاره پیما را دارد .

۴- برخی تحلیلگران می گویند موشک ماهواره بر ذوالجناح می تواند در شرایط لزوم، به عنوان یک موشک قاره پیمای ۶۰۰۰ کیلومتری عمل کند .

۵- تلفیق برنامه اتمی کنونی جمهوری اسلامی با پرتاب موشک ۳ مرحله ای ذوالجناح ، پیامی آشکار به کشورهای متخاصم نسبت به ایران است و آن اینکه تهران به دشمنانش این نکته را القا کرد که هم قابلیت ساخت سلاح اتمی را در اختیار دارد و هم سلاح پرتاب کننده آن را که بتواند نقاط دوردست را هدف گیرد.

اگر ساخت بالفعل بمب اتمی در دکترین نظامی ایران نیست اما داشتن توانایی بالقوه ساخت آن و سلاح مناسب برای پرتابش ، خود برای جمهوری اسلامی تولید بازدارندگی استراتژیک خواهد کرد .

 + 3
I_DONT_LIKE_IT - 1

بازدید: 1885

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید