امروز: چهارشنبه, ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - 10 August 2022

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 408277
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ ۱۲:۳۸

شورای شهر و شهردار در خواب / سه سوال درباره هک سامانه‌های شهرداری؛ امنیت پایتخت شوخی است؟!

هشدارنیوز - در فضای مجازی مطلبی را دیدم که بسیار جالب بود . فارغ از اینکه نویسنده این مطلب کیست و چه سابقه ای دارد اما گویا خیلی هم بد نگفته است که شهرداری تهران و شورای ششم خیلی فشل کم کار و بعضا شعاری شده اند . در باره هک سیستم های شهرداری تهران که موضوع بسیار مهم می باشد این مطلب به قلم علی مجتهد زاده اینگونه اشاره شده است:

در روزهای اخیر سامانه‌های شهرداری تهران توسط یک گروه سایبری هک شدند و علیرغم گذشت چند روز همچنان بخش زیادی از خدمات شهری تهران به همین دلیل دچار اختلال و وقفه هستند. در کنار زحمتی و مرارتی که این اتفاق برای شهروندان تهران ایجاد کرده نگرانی از تبعات ضد امنیتی و خرابکارانه این اتفاق هم از اهمیت فوق‌العاده زیادی برخوردار است. بحث اصلی درباره این اتفاق این است که در مدیریت شهرداری چه می‌گذرد که شاهد چنین اتفاقی هستیم؟ اما فارغ از این باید سه موضوع را درباره این اقدام خرابکارانه و و ناظر به ابعاد ضدامنیتی آن مطرح کرد؛

اول اینکه سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کجاست؟ یادمان هست که ایشان در موضوعاتی مانند فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی چقدر فعال بود و تا چه اندازه نگران «نفوذ» و «خرابکاری» دشمنان. الان نفوذ و خرابکاری از این بدتر سراغ داریم که گروهی کنترل ۵ هزار دوربین و بیش از ١۵٠ سامانه شهری پایتخت را به دست بگیرد؟ بعد از ۵ روز آیا نمی‌بایست ایشان به اندازه دو جمله درباره چنین اتفاقی اظهارنظر کند؟

مساله دوم اینکه تکلیف اطلاعات شخصی شهروندان چه می‌شود؟ چرا شهرداری توضیح نمی‌دهد که تکلیف اطلاعات مالکان خودروها، اطلاعات مالکان بناها، مکاتبات اداری، اطلاعات و دسترسی ها به دوربین‌های ترافیکی، اطلاعات آتش نشانی و سازمان بحران و اطلاعات bts ها بعد از این اتفاق چیست؟ در هر جایی از دنیا که چنین اتفاقاتی رخ می‌داد یکی از اولین اقدامات اطلاع‌رسانی صریح و سریع به شهروندان درباره میزان امنیت اطلاعات آنهاست. چرا ۵ روز است که شهرداری در این رابطه سکوت کرده و توضیحی نمی‌دهد؟ آیا شهروندان نباید نگران این باشند که اگر گروه مهاجم در پی این اقدام اهدافی تروریستی داشته باشد، امنیت جانی و مالی آنها چه خواهد شد؟ اگر خطر چنین اقدامی رفع شده چرا درباره آن اطلاع‌رسانی دقیق و قانع کننده صورت نمی‌گیرد و به مردم توضیح داده نمی‌شود؟

مساله سوم اما اظهارات آقای چمران رئیس شورای شهر تهران است که گفته هک شدن سيستم‌ها و چنين حمله سايبری با برنامه موساد و منافقین و تمام ضد انقلاب‌ها صورت گرفته که می‌خواستند شهرداری را فشل و منفعل نشان بدهند. توجه کنید که ما داریم از هک ۵ هزار دوربین شهری و ١۵٠ سامانه شهرداری پایتخت حرف می‌زنیم که قبلا توضیح دادیم ابعاد امنیتی جدی دارد. آقای چمران با چه اطلاعاتی این کار را به «موساد و منافقین و تمام ضد انقلاب» نسبت داده؟ مساله دفاع از این گروه‌ها نیست که دشمنی روشنی با مردم ایران دارند. مساله این است که رئیس شورای شهر با چه میزان دقت و چه اسناد متقن و روشنی درباره چنین موضوع مهمی این نظر را داده؟ چطور رئیس شورای شهر هم اطلاعات گروه‌های خرابکار را داشته و هم قصد آنها را می‌دانسته؟ اگر فردا مشخص شد که این اتفاق مقدمه یک اقدام تروریستی بزرگتر بوده آیا آقای چمران پاسخگو خواهد بود که چرا هدف آن را به ضعیف نشان دادن شهرداری تقلیل داده؟ آیا قرار است برای چنین اقدام امنیتی مهمی با توسل به سخنان کیلویی و ردیف کردن نام چند گروه دشمن، اظهارنظر رسمی صورت بگیرد؟ مگر اینجا تریبون سخنرانی و تبلیغات سیاسی است که همینطور اسم چند گروه را روی میز بریزیم و بگوییم اینها بودند؟ بر اساس کدام سند این حرف زده شذع؟ وقتی نحوه سخن گفتن مقامات ما درباره چنین اقدام پیچیده امنیتی با سخنان آنها در حاشیه فلان راهپیمایی فرقی ندارد، چه امیدی به آراء فنی و دقیق آنها درباره مسایل دیگر؟+ 3
I_DONT_LIKE_IT - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید