امروز: چهارشنبه, ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - 10 August 2022

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 408083
تاریخ انتشار: شنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ ۰۱:۴۱
دسته: سیاسی
پرینت
ایمیل

خفت خود خواسته امریکا

چهار پایان غالبا اگر از مسیری رفتند و در گل گیر افتادند، نوبت بعدی از آنجا عبور نمی کنند ، اما گویااین قائده برای سران آمریکا فرق می کند.

مقامات آمریکایی دیده بودند که ایران، دزدان دریایی انگلیس را به خاطر توقیف نفتکش در تنگه جبل الطارق، چگونه در خلیج فارس تحقیر کرد و خفت داد.

آمریکایی ها پاییز سال گذشته هم در دریای عمان، به مدت شش ساعت با نیروی دریایی سپاه دست و پنجه نرم کرده و سرانجام در وضعیتی تحقیر آمیز، مجبور شده بودند نیروهای ایرانی را با نفت و نفتکش توقیف شده تنها بگذارند و عقب نشینی کنند.

آن زمان نیوزویک به نقل از یک مقام پنتاگون مدعی شد"نیروهای ایرانی یک نفتکش را در دریای عمان توقیف کرده‌اند و نیروهای آمریکایی، فقط حادثه را تماشا نموده و با نیروهای سپاه پاسداران مقابله نکرده است". خبرگزاری آسوشیتد پرس هم نوشته بود "ایران یک نفتکش تحت پرچم ویتنام را در دریای عمان توقیف کرد".

ناو آمریکایی، آن زمان با محاصره نفتکش مذکور و عملیات هلی برن توسط تکاوران قهرمان ایرانی مواجه شده و پس از شش ساعت کلنجار ، عقب نشینی را بر درگیری ترجیح داده بود.

امشب دو نفتکش متعلق به یونانی ها توسط سپاه پاسداران توقیف شد، اما واقعیت ماجرا این است که چون بانی توقیف نفتکش ایرانی توسط دولت یونان، آمریکایی ها بوده و اقدام به سرقت محموله نفت ایران کرده اند، بنابراین همان آمریکایی ها هم امروز گرفتار تحقیر و خفت خود خواسته شدند. ظاهرا یکی از نفتکش ها، حامل نفت به آمریکا بوده است.

اکنون با ضرب شست امروز سپاه پاسداران، تمام بازی میدانی و رسانه ای آمریکا برای اعمال فشار بر ایران، به سوی خود دولتمردان آمریکایی کمانه کرده، با این تفاوت که قیمت نفت هم مجددا در دنیا صعودی شده و کشورهای بسیاری، متعرض اقدامات ماجرا جویانه و تورم زای آمریکا در بلبشوی فعلی اقتصاد جهانی خواهند شد.

برآیند ماجرا، ضربه دیگری بر پرستیژ ابر قدرتی آمریکاست و باز دیگر ثابت می کند که تصمیم گیران واشنگتن، ناتوان از تصمیم گیری مبتنی بر عقلانیت راهبردی هستند و از ورود در باتلاق عبرت نمی گیرند. اکنون حماقت های دولت بایدن، تنه به تنه حماقت هایی در دولت ترامپ می زند، که توسط دموکرات ها به خاطر ناکارآمدی و خسارت هایش برای آمریکا، هجو شد.+ 0
I_DONT_LIKE_IT - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید