امروز: یکشنبه, ۱۲ تیر ۱۴۰۱ - 03 July 2022

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 407928
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ ۱۱:۴۲
دسته: اقتصادی
پرینت
ایمیل

بازار جهانی گندم در انتظار آینده تاریک

ممنوعیت صادرات هند نگرانی ها را از یک بحران بزرگ غذایی افزایش داده است. قیمت گندم روز گذشته پس از اینکه هند تصمیم گرفت صادرات این کالا را به دلیل موج گرما ممنوع کند، به رکورد جدیدی رسید.

با باز شدن بازار اروپا، قیمت هر تن گندم به ۴۳۵ یورو (۴۵۳ دلار) رسید. گندم زمستانه قرمز نرم هم برای تحویل در جولای ۴.۲ درصد افزایش یافت.

دهلی نو اعلام کرد که در حال محدود کردن صادرات این کالای مهم است زیرا این کشور، دومین تولیدکننده بزرگ گندم در جهان، گرم ترین مارس خود را در تاریخ ثبت کرده است و شاید این گرما موجب کاهش تولی گندم در فصل بعد شود.

مقامات هندی نسبت به امنیت غذایی ۱.۴ میلیارد نفر از مردم کشور به دلیل کاهش تولید و قیمت های جهانی به شدت ابراز نگرانی می کنند.

دهلی نو گفت که قراردادهای صادراتی توافق شده قبل از دستورالعمل اخیر در ۱۳ مه همچنان قابل اجراست. این قانون در مورد توافق های جدید و محموله های آتی اجرا می شود و باید به تایید دولت برسند.

این ممنوعیت صادرات انتقاد شدید گروه هفت کشور صنعتی را هم به دنبال داشت. مقام های این کشورها اعلام کردند که چنین اقداماتی بحران افزایش قیمت مواد غذایی را تشدید می کند.

هند که دارای ظرفیت ذخیره عمده گندم برای میان مدت است، پیش از این اعلام کرده بود که آماده کمک به بازار برای جبران بخشی از کمبود عرضه ناشی از درگیری روسیه و اوکراین است.

این دو کشور درگیر جنگ، از تامین کنندگان عمده مواد کشاورزی در بازار بین المللی هستند و حدود ۳۰ درصد از صادرات جهانی گندم را به خود اختصاص می دادند. وضعیت کنونی این نگرانی را ایجاد کرده که جهان ممکن است در آستانه ورود به یک بحران بزرگ غذایی باشد.+ 0
I_DONT_LIKE_IT - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید