امروز: یکشنبه, ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - 26 June 2022

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 407854
تاریخ انتشار: جمعه, ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ ۱۸:۱۴
دسته: بین الملل
پرینت
ایمیل

خلیفه و رئیس امارات شیخ «خلیفه بن زاید» درگذشت

خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی (وام) امروز (جمعه) از مرگ شیخ «خلیفه بن زاید» رئیس این کشور خبر داد.

در پی درگذشت خلیفه بن زاید، وزارت امور ریاست امارات، از 40 روز عزای عمومی و نیمه برافراشته شدن پرچم این کشور و تعطیلی سه روزه از امروز در تمامی وزارتخانه‌ها و ادارات و بخش خصوصی خبر داد.

شیخ خلیفه متولد 1948 بزرگترین فرزند و ولیعهد شیخ زاید بن سلطان بنیان گذار امارات متحده عربی است.

شیخ «خلیفه بن زاید» 74 ساله از زمان سکته مغزی در تاریخ 24 ژانویه  2014 از انظار رسانه‌ها و از دایره حکومت به دور بود. او آخرین بار در آبان 1398 مقابل دوربین‌ها ظاهر شد.  او از 3 نوامبر 2004 ریاست امارات را به‌عهده گرفته است.

با مرگ رئیس امارات و بر اساس قانون اساسی، «محمد بن زاید» برادر ناتنی وی که در غیابش  اختیارات همه امور کشور را در دست داشت به عنوان حاکم و رئیس این کشور منصوب خواهد شد.

رئیس متوفی امارات کی بود؟

شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان در سال 1948 در منطقه «قلعه المویجعی» در شهر العین متول شد و پسر بزرگ شیخ «زاید بن سلطان آل نهیان» بود.

اولین مسئولیت وی زمانی که ولی‌عهدی امارت ابوظبی را بر عهده داشت، نماینده حاکم در منطقه الشرقیه و رئیس دادگاههای آن بود.

او همچنین مناصب مهم متعددی داشت و در سال 1969 ولی‌عهد ابوظبی شد. او در سال 1971 به هنگامی بازسازی شاکله امارت ابوظبی، از سوی رئیس امارات متحده عربی (پدرش) به عنوان حاکم ابوظبی و وزیر دفاع و دارایی این منطقه منصوب شد.

شیخ خلیفه بن زاید در 23 دسامبر 1973 نیز معاون نخست‌وزیر در شورای وزیران شد. و در سوم نوامبر 2004 به ریاست کل امارات متحده عربی رسید.+ 0
I_DONT_LIKE_IT - 0

بازدید: 158

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید