امروز: پنج شنبه, ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - 11 August 2022

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 407678
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ ۱۱:۲۵
دسته: خودرو
پرینت
ایمیل

آیا بازار خودرو رها شده است؟!

به گزارش هشدارنیوز ، وعده های زیادی در قبال بازار خودرو و کنترل قیمت آن توسط مسئولان مربوطه داده شده که متاسفانه نه تنها اتفاق خاصی نیافتاده که روز به روز قیمت خودرو های بی کیفیت رو به افزون است.

در این رابطه بازار خودرو متأثر از خبرهایی از جمله ممنوعیت واردات خودرو، عدم حذف قرعه کشی، کاهش عرضه، طولانی شدن روند مذاکرات و البته عدم نظارت بر بازار و ... دچار نوسان قیمت شده و نرخ خودروهای داخلی به شدت افزایش یافته است.

مهر نوشت : این وضعیت تا جایی جلو رفته که فاصله قیمت کارخانه و بازار در اغلب دستگاه‌ها صد میلیون تومان را نیز رد کرده و حتی در برخی از دستگاه‌ها به ۲۰۰ میلیون تومان هم رسیده است؛ به عنوان نمونه اگرچه پژو پارس LX در کارخانه ۱۷۶ میلیون تومان است اما در بازار نزدیک به ۳۷۹ میلیون تومان معامله می‌شود. همچنین دنا معمولی در کارخانه ۲۰۵ میلیون تومان قیمت دارد اما در بازار ۳۹۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

آنطور که فعالان بازار و مسئولان می‌گویند عمده دلیل نوسانی شدن بازار، کاهش عرضه و تزریق خودرو است، از این رو فروشندگان قیمت‌های دلبخواهی اعلام می‌کنند و در این بین کسی هم نظارتی بر وضعیت بازار ندارد، به گونه‌ای که به نظر می‌رسد بازار خودرو به مرحله رهاشدگی رسیده است و مسئولان و ناظران فقط با نسخه پیچی پشت تریبون به دنبال بهبود اوضاع بازار هستند.

وضعیت در بازار به گونه‌ای پیش می‌رود که مشتریان حتی از خرید خودروهایی که روزی جزو خودروهای اقتصادی و ارزان محسوب می‌شدند هم ناتوان شده‌اند.

دیروز قالیباف رئیس مجلس نیز به این امر واکنش نشان داد و گفت که «در شرایط فعلی می‌بینیم که قیمت تمام شده خودرویی مانند پراید ۲۰۰ میلیون تومان است، در حالی که با ارز ۲۵ هزار تومانی می‌توان خودروهایی را در حدود ۵۰۰۰ دلار با کیفیتی بسیار خوب وارد کشور کرد که این خواسته مجلس بوده و مجمع تشخیص مصلحت نظام با آن همراهی کرد.»

در جدول زیر میانگین قیمت خودروهای پرتیراژ در بازار و کارخانه آمده است.+ 1
I_DONT_LIKE_IT - 0

بازدید: 2683

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید