امروز: چهارشنبه, ۲۹ دی ۱۴۰۰ - 19 January 2022

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 403837
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۰۳ آبان ۱۴۰۰ ۰۴:۳۰

سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی به کار خود پایان داد

هشدارنیوز آئین اختتامیه سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی عصر امروز شنبه اول آبان ماه سالن همایش‌های صدا وسیما با حضور محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت السلام حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و علما، اندیشمندان و شخصیت‌های شیعه و سنی جهان اسلام برگزار شد.

ابتدای این مراسم محمضا پورزرگری آیاتی چند از کلام الله مجید را تلاوت کرد و سپس مجری ضمن خوشامد گویی به مهمانان حجت الاسلام شهریاری دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب را بر روی سن دعوت کرد.

حجت الاسلام شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب با تاکید بر اینکه مراسم افتتاحیه این کنفرانس دفتر ریاست جمهوری با حضور ۳۵ مهمان برگزار شد، گفت: روز افتتاحیه ده نفر سخنرانی کردند و این چند روز مهمانان مرقد مطهر امام راحل (ره) و دیگر مراکز فرهنگی و گردشگری حضور پیدا کردند. همچنین این مدت دو جلسه حضوری با مهمانان خارجی با نظریه تشکیل اتحادیه خارجی را مورد توجه قرار دادیم.

حجت الاسلام شهریاری ضمن اشاره به شرکت مهمانان نماز جمعه به امامت حجت الاسلام علی اکبری اظهار داشت: دو نشست با علمای اهل سنت داخل داشتیم و هر جلسه ده نفر سخنرانی کردند. امسال بیش از ۳۹ کشور جهان سخنرانی‌هایی را ارائه دادند و ۵۱۴ سخنرانی طی شش ماه از سراسر جهان ارسال شد و ۴۶۰و بیناری که نوع خودش بی نظیر بود، برگزار شد.

وی ادامه داد: این مدت نیز موفق شدیم دوازده جلد موسوعه آیت الله تسخیری را به چاپ برسانیم و دو اثر تحلیل دوازده جلد و شخصیت ایشان را منتشر کنیم. همچنین چاپ کتاب سیره علمی و عملی که از زبان آیت الله تسخیری بود و هفده مصاحبه هم به آن اضافه شد و کتابی وزین شد از دیگر فعالیت‌های این کنفرانس بود.

سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی به کار خود پایان داد

دفاع از مسلمانان اعتقاد ماست نه سیاست ما

ادامه این مراسم محمد باقر قالیباف به بیان نکاتی خصوص اهمیت وحدت میان مسلمانان پرداخت و بعد از او، مولوی عبدالحمید زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان سخنرانی خود را آغاز کرده و بیان داشت: از روزی که از اسلام فاصله گرفتیم، با مشکلات متعدد روبرو شدیم، ظرفیت ما پایین آمد و محدود شدیم.

وی ادامه داد: امروز با دو پدیده روبرو هستیم؛ پدیده مبارک اسلام گرایی و بیداری اسلامی که انقلاب اسلامی از همین بیداری اسلامی نشأت گرفته و دومی اختلاف و تفرقه و افراط گرایی است.

امام جمعه اهل سنت زاهدان با بیان اینکه استکبار برای ایجاد اختلاف بین مسلمانان توطنه می‌کند. گفت: ما مقابل نیاز به وحدت داریم، وحدت یک استراتژی است و هیچ استراتژی فراتر از آن نیست.

امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: امیدوارم خداوند توفیق دهد علما، مسئولین و حوزه‌های شیعه و سنی ظرفیت قرآن، ظرفیت حضرت رسول گرامی اسلام (ص) و … را بالا ببرند. ما امت واحده هستیم، دفاع اهل سنت از شیعه و دفاع شیعه از اهل سنت، اعتقاد ماست نه سیاست ما.

وی خاطر نشان کرد: برای اینکه کنار هم باشیم، باید کنار حق و حقوق، پا را از عدالت فراتر بگذاریم و احسان و ایثار نیز داشته باشیم.

وحدت پایه و اساس اسلام است

آیت الله صالحی مس رئیس شورای علمای شیعه افغانستان ادامه تصریح کرد: سیره و سنت نبوی تمام زمینه‌ها وحدت آفرین است، ایشان ابتدای ولایت خویش عقد اخوت ایجاد می‌کند و آخر ولایت ایشان، بیش از ۹۰ قبیله جزیره العرب تحت حکومت اسلامی جمع شدند.

وی خاطر نشان کرد: سیره امامان (ع) و خلفا همه گواه وجوب وحدت بر مسلمانان است. به این معنی که همه باید مقابل دشمن بنیان مرصوص باشیم. وحدت پایه و اساس اسلام است. اسلام، عبادت بدون وحدت را قبول ندارد، چرا که وحدت، اصل و ریشه اسلام است.

رئیس شورای علمای شیعه افغانستان تأکید کرد: بر همه ما واجب است راه وحدت گام برداریم؛ علما و مسئولینی که قت دارند، بیشتر از بقیه این مسیر مسئول هستند، علما می‌توانند با تبلیغ کلامی و امر به معروف و نهی از منکر این مسیر تلاش کنند.

وی با بیان اینکه افغانستان مظلوم بیش از چهار دهه است که مورد ظلم و ستم قتهای خارجی قرار گرفته و گیر انتحارها و انفجارها و مصیبت‌ها شده است، گفت: اخیراً شاهد تحول اساسی این کشور یعنی امارت اسلامی هستیم که امیدواریم حکومتی همه شمول افغانستان شکل بگیرد و افق پیش روی ما روشن شود.

سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی به کار خود پایان داد

وحدت اسلامی و مقاومت، دو امر مهم و هم تنیده هستند

شیخ غازی یوسف حنینه، رئیس هیئت امنای جمعیت علمای مسلمان لبنان، سخنران بعدی این مراسم بود و اظهار کرد: امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، با ارائه خط وحدت انقلاب اسلامی، آن را به عنوان یک تفکر جامعه ایران و بین مسلمانان ریشه دار کرد.

وی تأکید کرد: از مهمترین مسائلی که ما به آن نیاز داریم تا برای تحقق آن تلاش کنیم، آزادسازی فلسطین است لذا وحدت اسلامی و مقاومت، دو امر مهم و هم تنیده هستند و وحدت بدون مقاومت و مقاومت بدون وحدت معنا ندارد. وحدت یک مسئله عقلانی و قلبی است و ما باید بر وحدت مقاومت جهت آزادسازی فلسطین و بازگشت مردم فلسطین به سرزمین‌های خود که دچار ظلم و ستم شده‌اند، تأکید داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ممکن است ما مسلمانان با یهودیان مسائل زیادی اختلاف داشته باشیم گفت: جنگ بر سر بازپس گیری سرزمین فلسطین، ما با یهودیان نمی‌جنگیم بلکه با صهیونیست‌ها مبارزه هستیم. ما به قتل و کشتار دعوت نمی‌کنیم بلکه خواهان بازگشت فلسطینیان به سرزمینشان هستیم. صهیونیست‌ها باید از سرزمین‌های فلسطینیان خارج شوند و به همان جایی که آمده‌اند بازگردند.

استکبار امروز خواستار نابودی ماست

سپس سید جواد کلب نقوی امام جمعه شهر لکهنو هند، با بیان این که امروز استکبار به تفرقه میان ما راضی نمی‌شود و خواستار نابودی و مرگ ماست بر ضرورت هوشیاری مسلمانان تاکیدکرد.

وی ضرر نرساندن به مسلمان دیگر را برای تبدیل شدن به بهترین امت کافی نداست و تاکید کرد: بهترین امت کسانی هستند که نه تنها برای نفع رساندن به دیگر مسلمانان بلکه راستای نفع رساندن به همه بشریت قدم برمی‌دارند.

وی با بیان این که زمانی، شعار استعمار این بود که «تفرقه بینداز و حکومت کن» گفت: امرز آنها شعار خود را تغییر داده‌اند و معتقدند مسلمان‌ها قابل اعتماد نیستند و باید کشته شده و نابود شوند.

این اندیشمند مسلمان با تاکید بر ضرورت هوشیاری مسلمانان شرایط کنونی، اظهار داشت: ما زمانی فکر می‌کردیم اختلاف و نزاع میان شیعه و سنی است اما بعدها فهمیدیم کسانی که مردم را تحریک می‌کنند و به جان یکدیگر می‌اندازند، عمال احزاب سیاسی و حکومت‌ها هستند.

سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی به کار خود پایان داد

وحدت نظام جمهوری اسلامی یک استراتژی است نه تاکتیک

ماموستا کریمی عالم اهل سنت با بیان اینکه ۵ مذهب مدون جهان اسلام مانند ۵ انگشت هستند که از یک خون ارتزاق می‌کنند، گفت: ریشه همه این مذاهب یکی است و اختلاف تنها استنباطات است. این انگشتان هرچه دورتر شوند، هم مسیر دورتر خواهد بود و هم شکننده‌تر می‌شوند. لذا باید جمع شوند و با ریسمان «واعتصموا بحبل الله جمیعاً ولاتفرقوا»، به مشتی برابر دشمنان تبدیل شوند.

این عالم اهل سنت، ادامه تأکید کرد: ما وهله اول به دلیل اینکه یکی هستیم باید وحدت داشته باشیم و ثانیاً به دلیل اینکه دشمنان ما یکی شده‌اند، باید مقابل آنها یکی باشیم تا هیچ خدشه و ضعفی متوجه جهان اسلام نشود.

ماموستا کریمی ادامه به برخی از راهکارهای رسیدن به وحدت اشاره کرد که عبارتند از:
۱- مراجعه به قرآن و سنت یعنی قول و فعل و تقریر معصوم (ع).
۲- مراجعه به مَراجع: باید ببینیم که امام جعفر صادق (ع) و ائمه چهارگانه اهل سنت چگونه بوده‌اند و ما نیز با احترام و بدون اهانت به مذاهب دیگر از آنان پیروی کنیم.
۳- بذرهای اختلاف را بخشکانیم نه اینکه بپرورانیم.
۴- تأکید بر مشترکات: می‌دانیم که مشترکات آنق زیاد است که سال‌ها طول می‌کشد تا ما آنها را عملیاتی سازیم تا به اختلافات و اختصاصات ویژه هر مذهب بپردازیم.
۵- خداوند آیه ۵۹ سوره نساء می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ» اولو الامر چه کسانی هستند؟ همه علما متفق القول هستند که اولو الامر، یا حکام و امرای اسلامی هستند یا علما که احکام شرعی را برای مردم تبیین می‌کنند.

تفرقه؛ سلاح خطرناک‌تری دست دشمنان است

«خلیل حمدان» نماینده پارلمان لبنان سخن از وحدت را سخن از مقابله با دشمنان توصیف کرد و سخنران بعدی آئین اختتامیه بود.

وی با بیان این که دشمنان ما امروز سلاح خطرناک‌تری اختیار دارند، گفت: آنها تلاش می‌کنند با ایجاد تفرقه میان امت اسلامی، مسائل اصلی جهان اسلام را به حاشیه بکشانند. دشمنان اسلام قرون وسطی نیز سعی می‌کردند، میان مسلمانان تفرقه ایجاد کرده و با برانگیختن ارتش‌ها جنگ و خونریزی راه بیندازند.

نماینده پارلمان لبنان با اشاره به سخن امام موسی ص که وحدت را عامل پیروزی مسلمانان می‌دانست، خاطرنشان کرد: ما موقعیت‌های مختلفی شاهد کمک و یاری خداوند بوده‌ایم که نمونه آن اعزام سپاه ابابیل بر ارتش ابرهه است.

وی تخریب خانه کعبه بعد از رحلت پیامبر (ص) را نتیجه ایجاد تفرقه میان مسلمانان عنوان کرد و افزود: ما باید اختلاف‌ها و مشکلات میان امت اسلامی را با گفت و گو حل کنیم.

حمدان بخش دیگری از سخنان خود به عادی سازی روابط برخی کشورهای اسلامی با اسرائیل اشاره کرد و این اقدام را یک فراخوان وغین و جعلی خواند.

رونمایی از چهار کتاب تقریبی آئین اختتامیه کنفرانس وحدت اسلامی

سپس از چهار کتاب تقریبی اختتامیه سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، از جمله کتاب زبان گویای اسلام پیرامون آیت الله تسخیری و یک نرم افزار رونمایی شد.

سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی به کار خود پایان داد+ 0
I_DONT_LIKE_IT - 0

منبع: https://www.mehrnews.com/news/5334576/سی-و-پنجمین-کنفرانس-وحدت-اسلامی-به-کار-خود-پایان-داد
بازدید: 57

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید