امروز: یکشنبه, ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - 18 April 2021

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 398749
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ۰۷:۰۰
دسته: استانها
پرینت
ایمیل

استان بوشهر میزبان ۲۲۰ گونه پرنده است/ زندگی ۴۰ گونه پستاندار

خسرو درویش در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ضمن گرامیداشت روز جهانی حیات وحش اظهار داشت: حفاظت از گونه‌های وحشی اهمیت بسیار زیادی دارد و در استان بوشهر نیز تلاش گسترده‌ای در این راستا صورت گرفته است.

وی بیان کرد: از مهمترین مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان بوشهر می‌توان به پارک‌های ملی دیر- نخیلو و نای‌بند، مناطق حفاظت شده مند، حله و خاییز، اثرهای طبیعی ملی خارکو و کوه نمک جاشک و پناهگاه حیات وحش خارگ اشاره کرد.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست بوشهر بیان کرد: از دیگر مناطق تحت کنترل محیط زیست استان می‌توان به مناطق شکار ممنوع کوه مند، شاهزاده ابراهیم-تنگ باهوش و کوه سیاه اشاره کرد.

تنوع زیستی بالا در استان بوشهر

درویشی با اشاره به پایش و حفاظت حیات وحش به صورت مستمر در مناطق ذکرشده افزود: تلاش شده تا به بهترین شکل از این ذخایر مهم حفاظت و صیانت شود.

وی با اشاره به تنوع زیستی بالا در استان بوشهر ادامه داد: استان بوشهر به خاطر شرایط خاص اقلیمی خود به عنوان یکی مهمترین محل‌های زیستی و مهاجرت گونه‌های مختلف حیات وحش شناخته می‌شود.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست بوشهر با اشاره به زیست ۲۲۰ گونه پرنده در استان خاطرنشان کرد: این پرنده‌ها شامل سه دسته اصلی پرندگان مهاجر زمستان گذران، پرندگان زادآور مهاجر تابستان‌گذران و پرندگان خشکی‌زی هستند.

وی اضافه کرد: از شاخص‌ترین پرندگان استان بوشهر می‌توان به پرستوهای دریایی و سلیم خرچنگ‌خوار که در جزایر استان زادآور هستند و پرندگان شکاری از تیره شاهینیان و هوبره اشاره کرد.

زندگی ۴۶ گونه پستاندار و ۴۰ گونه خزنده

درویش از زندگی ۴۶ گونه نیز از پستانداران در استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: از شاخص‌ترین پستانداران تحت حفاظت می‌توان به کل و بز، قوچ و میش، آهو و جبیر و گربه سانان از جمله پلنگ ایرانی اشاره کرد.

وی به ۴۰ گونه خزنده از جمله مارها اشاره کرد و افزود: از گونه‌های مهم در استان بوشهر می‌توان به لاک‌پشت‌های مهاجر زادآور و در رأس آنها گونه در معرض انقراض لاک‌پشت نوک عقابی که در جزایر استان زادآوری دارد، اشاره کرد.+ 1
I_DONT_LIKE_IT - 1

منبع: https://www.mehrnews.com/news/5161456/استان-بوشهر-میزبان-۲۲۰-گونه-پرنده-است-زندگی-۴۰-گونه-پستاندار
بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید