امروز: جمعه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - 22 January 2021

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 396452
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۰۴ آذر ۱۳۹۹ ۱۳:۳۰
دسته: بورس
پرینت
ایمیل

گفتگو|28 هزار میلیارد تومان مازاد سقف قانونی فروش سهام، از جیب مردم به حساب دولت رفت

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به جزئیات بودجه ۹۹ در خصوص فروش سهام دولتی، گفت: ۲۸ هزار میلیارد تومان مازاد فروش سهام از جیب مردم به حساب دولت رفت.


گفتگو|28 هزار میلیارد تومان مازاد سقف قانونی فروش سهام، از جیب مردم به حساب دولت رفت

- اخبار اقتصادی -

احسان ارکانی، در گفتگو با خبرنگار اقتصادی هشدار نیوزبه نقل از تسنیم،  درباره سرنوشت منابع حاصل از خرید سهام توسط مردم در بورس گفت: در ماه های ابتدایی امسال و با دعوت رئیس‌جمهور و وزیر اقتصاد از مردم برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، استقبال مردم از بورس رونق خیلی خوبی را در بازار سرمایه برجا گذاشت و بسیاری از شرکت‌ها جان دوباره گرفتند.

وی ادامه داد، در همین راستا تامین سرمایه و منابع مالی انجام شد تا جایی که در هفت ماه اول سال جاری به قدری استقبال بالا رفت که علیرغم اینکه ردیف درآمدی منابع مالی حاصل از فروش سهام شرکتهای دولتی و واگذاری باقیمانده سهام بانک‌ها و بیمه‌های دولتی در هفت ماهه بودجه سال جاری 4 هزار میلیارد تومان مصوب شده بود لیکن دولت و مجموعه های دولتی ناباورانه 32 هزار میلیارد تومان فروش سهام داشتند. یعنی 28 هزار میلیارد تومان مازاد درآمد مصوب دولت و شرکتهای دولتی!

 عضو کمیسیون برنامه  و بودجه مجلس در این خصوص یادآور شد: مسئله فوق نشان از آن دارد زمانی که بازار سرمایه با استقبال مردم و عرضه سهام شرکتهای سودآور دولتی مواجه شود حتی بیشتر از پیش‌بینی‌ها جلو می‌رود، اما وقتی دولت و شرکتهای وابسته به آن و بانک ها بصورت ناگهانی دست به فروش سهام زدند و از بازار بورس خارج شدند، بورس با سقوط وحشتناکی روبرو شد و متأسفانه سرمایه گذاری مردم عادی در بورس به تاراج رفت.

ارکانی گفت: به نظر می‌رسد سهامداران حقوقی که شرکتهای وابسته به دولت و بانکها هستند دارای رانت اطلاعاتی از سرنوشت آتی بورس بودند که بصورت هماهنگ و ناگهانی با فروش سهام در اوج قیمت حبابی از بازار سرمایه بیرون رفتند و در واقع جیب سهامداران حقیقی یعنی مردم را در بورس خالی کردند.

وی افزود، این 28 هزار میلیارد تومان مازاد درآمد دولت از فروش سهام پولی است که از زندگی و جیب مردم به جیب دولت رفته است.

انتهای پیام/
+ 1
I_DONT_LIKE_IT - 0

منبع: https://tn.ai/2395713
بازدید: 60

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید