امروز: یکشنبه, ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - 25 October 2020

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 395100
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۰۸ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۱۲
دسته: سیاسی
پرینت
ایمیل

عدم مذاکره ايران با آمریکا ابدی نیست

به گزارش هشدارنیوز ،عبدالرضا فرجی‌راد سفر پیشین ایران در نروژ: مقامات ارشد کشورمان تصميم گرفته‌اند که قطعا تا زمان انتخابات رياست‌جمهوري ايالات‌متحده هيچ صحبتي با مقامات آمريکا نداشته باشند و رسما نيز اعلام شده است.

بر اساس اين معيار، مذاکره‌اي نيز صورت نخواهد گرفت اما اين به آن معنا نيست که در آينده اگر توافقات نسبي صورت گيرد، ايران در قالب 1+5 با آمريکا مذاکره نکند. در قالب 1+5 آنگونه که مطرح شده است اگر آمريکا به برجام بازگردد و طرفين برجام بخواهند جلسه‌اي داشته باشند قطعا بايد صحبت‌هايي انجام شود تا از اين وضعيت فاصله بگيريم.

بنابراين اگر در آينده با آمريکا مذاکره شود در قالب برجام خواهد بود. انتخابات آمريکا در اين عرصه مي‌تواند بسيار تاثيرگذار باشد زيرا بايدن اعلام کرده است که قطعا به برجام باز خواهد گشت. امروزه جوبايدن در نظرسنجي ها از ترامپ پيشي گرفته است اما اگر اين پيشي گرفتن نيز در انتخابات به سرانجام نرسد و بار ديگر ترامپ به رياست‌جمهوري انتخاب شود، قطعا در سياست‌هاي خود در قبال ايران تجديدنظر خواهد کرد و ممکن است آمريکا در کنار ساير کشورها با ايران ديدارهايي داشته باشد و ايران نيز بپذيرد به‌عنوان يک عضو اين گفت‌وگوها ديدارهايي داشته باشد. بايد توجه کرد امروز در کاخ سفيد مسائل با اتکاء به يک راهبرد مشخص و اساسي پيش نمي‌رود. پمپئو طرحي را تدوين کرد تا سياست‌هاي آمريکا در قبال ايران براساس آن پيش رود اما ترامپ برخلاف آن نوشته‌ها به صورت مداوم با مقامات بسياري از کشورها ديدار کرد تا شايد بتواند به نحوي با ايران مذاکره کند. ژاپن، فرانسه و روسيه تنها تعداد محدودي از کشورها بودند که ترامپ براي مذاکره با ايران به آنها رو انداخت. بنابراين تصميمات توسط شخص ترامپ گرفته مي‌شود و او راه خود را مي‌رود. ممکن است مشورت‌هايي انجام شود اما تصميم نهايي را خود ترامپ مي‌گيرد. او نيز الگوهاي خاص خود را دارد که برخي از آنها را با هواداران خود مطرح کرد و آن تفکرات خود را دنبال مي‌کند. آنها در ونزوئلا به قدري پيش رفتند که حتي يک رئيس‌جمهور ديگر را به رسميت شناختند و نزاع بالا گرفت اما پس از عدم موفقيت امروز بحث مذاکره با ونزوئلا را نيز مطرح کرده‌اند. اين امر درخصوص کره‌شمالي نيز اتفاق افتاد. فلذا اگر پمپئو 12 شرط براي ايران قرار مي‌دهد که بر اساس آنها مذاکره مي‌کنند، نمي‌توان مطمئن بود که ترامپ نيز آن 12 شرط را مدنظر قرار دهد. به همين دليل حتي اگر آمريکا 12 شرط خود را ساقط کند نيز بعيد به نظر مي‌رسد در کوتاه‌مدت مذاکره‌اي صورت گيرد؛ زيرا ايران خواهان رفتار متفاوتي بوده است. اگر دموکرات‌ها در انتخابات پيروز شوند، مذاکره ايران با آمريکا در قالب برجام بسيار نزديک و محتمل‌تر خواهد بود. در قالب برجام مذاکره کردن به نفع ايران است، زيرا مي‌تواند از توافق دوطرفه صرف محکم‌تر و مورداعتمادتر باشد.+ 0
I_DONT_LIKE_IT - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید