امروز: چهارشنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - 21 October 2020

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

پربازدیدترین اخبار

کد خبر: 394980
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۹ ۱۸:۰۰

جدال بنفشه آفریقایی با غیرت انسان ایرانی

حمید خرمی/ فیلم سینمایی بنفشه آفریقایی در زمره آثار ملودرام رمانتیک قرار می‌گیرد که قرار است با تمرکز و تکیه ‌بر احساسات و عواطف و درگیر نمودن مخاطب خود با حب و بغض، روابط انسانی را در چارچوب سبک زندگی مد نظر خود نشان بدهد، با این رویکرد که از سبک نئورئالیسم و حس ترحم و روابط گل‌درشت و اغراق‌آمیز و احیاناً متضاد و جدال فرد با جامعه به سبک آثار ایتالیایی و فرانسوی فاصله می‌گیرد و از قبال مسئله «غیرت» و رابطه حسی زن شوهردار، با همسر قبلی‌اش، یک ملودرام خانوادگی ریزبافت و با جزئیات تعریف می‌کند و در این میان البته مقداری آرمان های «فمینیسمی» را هم چاشنی محتوای شوم خود می سازد.

فیلم سینمایی بنفشه آفریقایی اثری وقیح است که یادآور آرمان های فمینیستی و آمال های مطرح در موج های به روز این جنبش است که به همباشی همزمان یک زن در کنار چند مرد وجاهت می‌دهد و می‌تواند گام نخستی باشد به جهت مشروعیت بخشیدن به این امر شنیع در جامعه اسلامی ایران. از این جهت اثر بر خلاف رویه فیلم های سیاه اجتماعی ایران، روایت گری و تصویرسازی خوبی دارد و تا حدودی توانسته از «رئالیسم چرک شهری» فاصله بگیرد و به مدلی از «مناسبات روستایی و طبیعت خلوت» نزدیک بشود و برای مقبول جلوه دادن بیشتر محتوای پلید خود، اقدام به تداعی‌ نمودن مناسبات انسانی و خالص و با استفاده از موسیقی متنی با تم شرقی و ... نموده و در پی آن است تا آرمان های فمینیستی را به این طریق با اشتراکات انسان ایرانی درهم آمیخته و در نهایت این ذهنیت مبتذل و شوم را برای مخاطب مسلمان ایرانی قابل پذیرش سازد.

تمهید دیگر فیلم سینمایی بنفشه آفریقایی برای پوشاندن هدف پلید خود و قباحت زدایی از همباشی همزمان یک زن با چند مرد را می توان در استفاده اثر از داستانک های بی ربط و گنجاندن آن در فیلم قلمداد نمود. به این ترتیب فیلم سینمایی بنفشه آفریقایی به سبک خرده پیرنگ، داستانک های فرعی را هم به کار افزوده است که از آن جمله می توان به گسست نسلی، و مهاجرت دو جوان اثر، یعنی دختر برادر   «شکو» و دوست‌پسرش، به خارج از کشور اشاره نمود که چندان با داستان اصلی فیلم همخوانی ندارد و تداعی‌گر همان مؤلفه «خانه گریزی» و «دختر عاصی» به سبک فیلم‌های دهه ۱۳۷۰ هجری شمسی است.

فیلم سینمایی بنفشه آفریقایی اثری است که تلاش می کند تا طنزی فمینیستی و به شدت مبتذل را به صورت عقلانی جلوه می دهد و از این مجری رسما به تقابل با «غیرت» رفته و این همه را به شکلی حسی بیان می‌کند! اینگونه است که برای «شکو» شخصیتی همانند «کاترین» در فیلم سینمایی ژول و ژیم ( Jules and Jim ) ساخته می شود. زنی نیازمند مورد توجه واقع‌شدن همزمان توسط شوهر سابق و شوهر فعلی!

اگر چه ممکن است تولید چنین زنی توسط کارگردان فرانسوی اثری همچون ژول و ژیم، مبتنی بر سبک زندگی اباحه ی غربی موجه قلمداد شود. اما باید توجه داشت که چنین امری در سبک زندگی اسلامی و ایرانی به شدت کثیف و مبتذل بوده و از این جهت کپی برداری فیلم سینمایی بنفشه آفریقایی از فیلم سینمایی ژول و ژیم در ترسیم دنیای سرخوش و بازی‌گونه مثلث تروفو، آن هم در قالب بازی‌های عاشقانه کلامی میان «شکو» و «فریدون»  و ظهور ویژه این تطابق در اشکال دیگری مثل ذهن‌خوانی دونفره زن و شوهر سابق زیر باران و یا تصویر سازی از سکس پنهان در صورت خاطره‌بازی ایشان در زیر باران و لذت بردن از مرور خاطرات گذشته و بالاخص «غیرت زدایی از مرد ایرانی» با نمایش شوهر فعلی که باید این صحنه عاشقانه را ولو دزدکی تماشا کند و کنار بیاید و ...؛ تنها می تواند نشات گرفته از بی سوادی اعضای شوراهایی باشد که به چنین اثر سخیفی مجوز ساخت و نمایش داده اند.

به عبارتی دیگر؛ فیلم سینمایی بنفشه آفریقایی در راستای پیگیری هدف شومی در راستای تغییر سبک زندگی اسلامی و ایرانی است و از این جهت ابتدا دو پرانتز حسی و عقلی ترسیم نموده و سپس «شکو» را به ‌عنوان سمبلی از زن ایرانی مطرح می سازد که رابطه حسی خود را مردی به نام «فریدون» و رابطه جنسی خود را با مرد دیگری به نام «رضا»  تعمیم و توسعه می بخشد.

اینگونه است که سمبل زن به نمایش درآمده در فیلم سینمایی بنفشه آفریقایی به عنوان قهرمانی تسخیرناپذیر و شورانگیز و در عین سنتی بودن به صورت کاملا منورالفکر ترسیم می شود تا در بطن خود مُبلغ رابطه زناشویی سه‌نفره به‌مثابه فیلم ژول و ژیم باشد. و به این ترتیب چنین موضوع پلیدی را برای نخستین بار در در فرهنگ سینمای ایران و درنهایت در فرهنگ ملی ایرانی بارگذاری نموده و با استفاده از حربه به‌ظاهر لطیف «ملودرام رمانتیک» نوعی جراحی روح را برای مخاطب خود شکل بدهند.

-----------------------------------------------------------------------------
تذکر: کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها از سوی هشدار نیوز لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است از طریق بخش "تماس با ما" برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، در بخش ویژه منتشر گردد.+ 1
I_DONT_LIKE_IT - 0

منبع: http://cinemapress.ir/news/127321/جدال-بنفشه-آفریقایی-با-غیرت-انسان-ایرانی
بازدید: 38

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید