امروز: یکشنبه, ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - 27 September 2020

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 394669
تاریخ انتشار: شنبه, ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ ۱۳:۴۰
دسته: سیاسی
پرینت
ایمیل

آنچه قرار بود بشود، آنچه که شد!

به گزارش هشدارنیوز ،محمدرضا طالبی نژاد :يکی از مشکلات و معضلات بخصوص در جوامع کمتر توسعه یافته، فاصله بین آنچه تدوین، طراحی و سیاستگذاری می شود با آنچه در عمل اجرا می شود، می باشد، بارها دیده ایم وشنیده ایم که گفته می شود فلان طرح، پروژه یا قانون ومقررات، خوب نوشته شد ولی درعمل خوب اجرا نشد، خوب اجرا نشدن، خود را درقالب مثله کردن، استحاله کردن، ناقص اجرا کردن، در زمان مناسب اجرا نکردن، بدون نیازسنجی و امکان سنجی اجرا کردن، سلیقه ای آجرا کردن و... نشان می دهد. دلایل و عوامل مختلفی در شکل گیری چنین وضعیتی مداخله دارند که موضوع این نوشته نیست.

????باشناخت و تجربه ای که نگارنده از موضوع مشارکت های اجتماعی محله محور در طول 2 دهه گذشته درقالب حضور مستقیم در طراخی، برنامه ریزی و بخشی از فرایند اجرای دوالگوی شورایاری و مدیریت محله دارد، براین باور است که در اجرای این 2 الگو در کلانشهر تهران وبخصوص کیفیت اجرای مدیریت محله، فاصله بین آنچه مدنظر طراحان و سیاستگذاران آن بوده است، با آنچه در صحنه عمل اجرا شده است، فاصله قابل توجه وقابل تاملی است، البته معنای این سخن هرگز این
این نیست که آنچه طراحی و سیاستگذاری هم شده کاملا بی نقص و خالی از اشکال است.

????در واقع بی راهه هایی که در مدیریت محله اتفاق افتاده است، بیشتر به چگونگی اجرای آن برمی گردد وسهم شیوه وشرایط اجرای آن در برخی ناکامیها ومشکلات آن بیشتر است.

???? بطور خلاصه به برخی از مصادیق فاصله بین آنچه که در سیاستگذاری وآیین نامه مدیریت محله مدنظر بوده و آنچه که در مناطق ونواحی اجرا شده است به شرح ذیل اشاره می کنیم :

????بر اساس آیین‌نامه مدیریت محله قرار بود:

✔️ مدیریت محله بعنوان یک نهاد مردمی ودر تعامل با شهرداری ودر چارچوب سیاست های کلی مدیریت شهری، شکل گرفته و عمل کند، نه بعنوان زیر مجموعه اداری واجرایی شهرداری.

✔️نیروی انسانی استخدامی به شهرداری تهران وتشکیلات آن اضافه نشود.

✔️مدیران محلات ومسئولین خانه ها و کانونها حتما ساکن محله باشند.

✔️هیئت امنا و شورایاری ها در جایگاه مهم برنامه ریزی، هدایتگری، نظارت، انتخاب مدیر محله وتصویب برنامه وبودجه سالیانه مدیریت محله (درمقام پارلمان محلی) ایفای نقش نمایند و درامور اجرایی ومالی سراهای محلات دخالت نکنند.

✔️شهرداری تهران فقط سیاست ها و رویکردها و

چارچوب های کلان سالیانه خودرا به محلات ابلاغ ودر جزئیات برنامه‌های مدیریت محله دخالت نکند.

✔️ بخشی ازبرنامه ها و فعالیت های اجرایی سالیانه مدیریت محله مبتنی بر نیازسنجی و امکان سنجی محله ای و متناسب با شرایط و نیازها و اولویت های خاص هرمحله باشد.

✔️ستاد راهبری مرکزی مشارکت های اجتماعی دربالا ترین سطح به ریاست شهردار تهران، معاونین و سه نفر اعضای شورای اسلامی شهر تهران، منظم و مستمر جلسه تشکیل داده وسیاستگذاری، برنامه ریزی هدایت و نظارت ومتناظر با آن در سطح مناطق ونواحی این ستاد تشکیل شود.

✔️به هیچ وجه فضای سراهای محلات بخصوص برای انجام فعالیتهای غیر مرتبط اجتماعی وفرهنگی بخش خصوصی اجاره داده نشود.

✔️جلسات هیئت امنا با حضور مکفی اعضا،، هر15 روز یکبار منظم و مستمر تشکیل شود.

✔️کلیه در آمدها و هزینه های سرای محلات بصورت شفاف ومنضبط ثبت وضبط شود.

✔️آنچه که به سراهای محلات بويژه سراهای محلات کم برخوردار وکم بضاعت پرداخت می شود، بعنوآن "کمک" تلقی شود نه "بودجه"

✔️علاوه بر تصدی های محله ای حوزه فرهنگی، اجتماعی شهرداری که باید بصورت کامل به مدیریت محله واگذار شود، قرار بود در یک فرایند 4ساله سایر تصدی های محله ای شهرداری در حوزه‌های شهرسازی، عمرانی، خدمات شهری وحمل و نقل و ترافیک بصورت تدریجی وبه موازات توانمند شدن ساختار مدیریت محله به آنها واگذار شود.

✔️دستورالعملهای اجرایی لازم برای اجرایی کردن آیین نامه اصلی مدیریت محله ابلاغی 27/12/1393 نوشته شود

✔️ و....

اکنون قضاوت با شما، فاصله آنچه طراحی و اجرا شده جقدر است؟+ 0
I_DONT_LIKE_IT - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید