امروز: سه شنبه, ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - 04 August 2020

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 388854
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۵ دی ۱۳۹۸ ۱۵:۳۰

واکنش کارشناسان آمریکایی به شهادت حاج قاسم سلیمانی/ در انتظار انتقام سخت

به گزارش هشدارنیوز ؛ وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که نظامیان تروریست این کشور بامداد جمعه طی حمله‌ پهپادی سردار سپهبد حاج قاسم  سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس مقام ارشد حشد الشعبی عراق را به دستور دونالد ترامپ به شهادت رساندند.
 
ترامپ پس از یه شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی در ادعایی مضحک اعلام کرده بود که تصمیمی که  درباره شهادت سردار دلها اتخاذ شد در راستای توقف جنگ و نه آغاز آن بود و اقدام ایران در به کارگیری مبارزین نیابتی برای بی ثباتی کشورهای همسایه باید هم اکنون متوقف شود.
 
این در حالی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای در پیام خود در پی شهادت حاج قاسم سلیمانی اعلام کردند که ایران انتقام سخت می گیرد.
 

به همین دلیل کارشناسان آمریکایی می دانند که این حماقت ترامپ به شدت برای آنها سنگین تمام می شود.

کریستین آمن‍پور: جهان با نفس خسته منتظر تلافی ایران است

مراسم تشییع پیکر قاسم سلیمانی در ایران و مقدس ترین شهرهای شیعیان، کربلا و نجف برگزار می شود. بعد از مراسم مشخص می شود که در سراسر منطقه، جمهوری اسلامی ایران چگونه به ترور قاسم سلیمانی توسط ایالات متحده پاسخ خواهد داد.

سردار سلیمانی شخصیت بزرگ و محترمی بود که در بین شیعیان همچون اسطوره باقی خواهد ماند و دلیل ترور این فرد توسط آمریکا نیز همین قدرت و محبوبیت او در خاورمیانه و حتی دنیا بود.

اما حالا جهان با نفس خسته منتظر است تا ببیند ایران پس از سه روز عزاداری رسمی چگونه و در کجا تلافی می کند.

کریستین امانپور قاسم سلیمانی

برای چندین دهه ، سلیمانی مسئول اجرای سیاست خارجی ایران بود. به گفته مقامات آمریکایی ، او پشتیبان حزب الله در لبنان را مستحکم کرده، شبه نظامیان شیعه را در عراق توسعه داد و به ایجاد نیرو برای مقابله با طالبان و القاعده کمک کرد و لیست همچنان ادامه دارد.

همچنین به طور کلی ، حتی توسط ایالات متحده نیز تأیید شده است که دولت متفقین ایالات متحده در بغداد تقریبا در سال 2014 سقوط کرد ، هنگامی که داعش وارد عراق شد و کنترل حوادث عظیم کشور را به دست گرفت.

نیروهای عراقی به سادگی اسلحه ها و تانک های خود را رها کردند و از آنجا که نیروهای آمریکایی چند سال قبل عقب نشینی کرده بودند ، محافظت نشده بودند ، فرار کردند. اما سلیمانی یک نیروی شبه نظامی را برای نگه داشتن خط آماده کرد و علیه داعش به پا خواست، حتی وی مانع از رسیدن گروه تروریستی به پایتخت عراق شد.

اگرچه جنگ رئیس جمهور پیشین جورج دبلیو بوش در سال 2003 با صدام حسین ، دشمن پیر ایران را شکست داد ، اما ایران هرگز از وجود یک نیروی عظیم آمریکایی در مرزهای خود راضی نبود.

برای مدت کوتاهی تحت دولت اوباما ، تنش ها بین ایران و ایالات متحده ، هنگام مذاکره و اجرای موفقیت آمیز توافق هسته ای ایران کاهش یافت.

اما ، در سال 2018 ، دونالد ترامپ از توافق خارج شد و در عوض تحریم های جدید شدید علیه ایران را اجرا کرد ، که تهران آن را جنگ اقتصادی می نامد. این سیاست "فشار حداکثر" آمریکا باعث تغییر رفتار ایران در منطقه نشده است - اما در عوض روند تندی را به تدریج افزایش داد.

اکنون ایالات متحده از جنگ اقتصادی به جنگ بالقوه واقعی علیه ایران رفته است. و مهمترین سؤال اکنون این است: استراتژی چیست؟ به قول سفیر پیشین انگلستان ، تام فلچر ، آیا دولت ترامپ برنامه ای برای جلوگیری از این قتل بیش از "محرک ماجراجویانه" دارد؟

آرون دیوید میلر: ترور قاسم سلیمانی مهمترین قتل در دهه اخیر خاور میانه بود

استدلال مقامات آمریکایی برای ترور ژنرال بزرگ ایران تا حدی برای ما قابل قبول است اما این که ایالات متحده می تواند قاسم سلیمانی را ترور کند لزوماً نباید به وی مجوز انجام این کار را بدهد.

ترور ژنرال سلیمانی مهمترین قتل در دهه های گذشته در خاورمیانه بود و پیامدهای بسیار قابل توجهی در منطقه را در بر می گیرد.

دیوید میلر قاسم سلیمانی

پمپئو صبح جمعه گفت که آمریکا از زمانی که سلیمانی از بین رفته است ایمن تر است اما سخت در اشتباه است زیرا ساعاتی قبل از این گفت و گو وزارت امور خارجه آمریکا به همه آمریکایی ها هشدار داد تا عراق را ترک کنند.

اکنون وارد حملات ایرانیان به سربازان آمریکایی ، دیپلمات ها شده ایم که احتمالاً ماه ها پیش می روند.

پنتاگون اظهار داشته است که این یک اقدام دفاعی است که به منظور پیشگیری و بازدارندگی ایران از حمله به آمریکایی ها طراحی شده است. این امر مانع ایران نخواهد شد و هر دلیلی وجود دارد که باور کنیم این اقدامات شدید و عادی را علیه ایالات متحده تسریع خواهد کرد.

ایالات متحده دومین مرد قدرتمند در ایران را از بین برد ، که عده ای آن را "یک شهید زنده" توصیف کردند. کشته شدن وی جز حمله مستقیم به نظام ایران و رهبر معظم انقلاب که به قاسم سلیمانی فوق العاده نزدیک بود ، تلقی نخواهد شد.

موقعیت آمریکا در عراق ممکن است غیرقابل کنترل باشد ، زیرا ممکن است ایران آن را به عنوان مرکز نبرد مرکزی در مبارزات نامتقارن خود علیه آمریکا قرار دهد.

آمریکا و ترامپ آنچه که ندارد ، رویکردی واقع بینانه برای مقابله با ایران است و هر روز که می گذرد ، بیشتر و بیشتر دردناک می شود.

تریتا پارسی: شاید ترامپ جنگ جدیدی را آغاز کرده باشد

ژنرال قاسم سلیمانی دشمن ایالات متحده بود ، اما مرگ وی امنیت آمریکا را کمتر می کند. زیرا در قدم اول  مشاوره وزارت امور خارجه خواست که همه شهروندان آمریکایی "فوراً" عراق را ترک کنند.

با هر اقدامی که دولت ترامپ علیه ایران برداشته است ، قول داده است که تهران را مهار کند و هرگونه تهدیدی را که مطرح می کند ، کاهش دهد. اما از پایان دادن به توافق هسته ای ایران گرفته تا اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران تا حمله به شبه نظامیان شیعه عراقی همین چند روز پیش ، دقیقاً برعکس اتفاق افتاده است.

تریتا پارسی

خلاصه اینکه ، هر اقدام تشدید کننده ای که توسط ترامپ انجام شده است ، با یک ضد تشدید توسط ایران صورت گرفته است. نتیجه نهایی: ایالات متحده و ایران یا درگیر جنگ هستند - یا در حال جنگ هستند.

اگر بازدارندگی از ایران هدف است ، پس تاریخ روشن است که چگونه می توان این کار را انجام داد. تنها زمانی که شبه نظامیان شیعه حمله به نیروهای آمریکایی در عراق را متوقف کردند ، زمانی بود که ایالات متحده و ایران درگیر مذاکرات هسته ای شدند و زمانی که توافق برجام عملی شد دیپلماسی آمریکا را امن تر شد.

ترامپ و معاونانش همچنان اصرار دارند که خواهان تشدید اختلال هستند. رئیس جمهور بویژه تأکید کرده است که او جنگ نمی خواهد اما در عمل جدا از کلمات یا توییتهایش اقدام می کنند.

در واقعیت ، ترامپ استراتژی فشار حداکثری را دنبال کرده و تمام رمپ های خارج از جاده را در طول راه آتش زده است. ترامپ به جای پایان دادن به جنگ های بی پایان آمریکا ، ممکن است جنگ تازه ای را آغاز کرده باشد.

مری الن اوکانل: تصمیم ترامپ در ترور قاسم سلیمانی قانونی نبود

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از دستور حمله هواپیماهای بدون سرنشین که باعث کشته شدن ژنرال ایرانی قاسم سلیمانی شد ، روز جمعه توئیت کرد که "او را باید سالها پیش بیرون می کشید!" وی گفت که ایرانیان "هزاران آمریکایی را کشته یا به شدت زخمی کرده اند" و "قصد داشت بسیاری دیگر را بکشند".

وزیر امور خارجه مایک پومپئو توجیهی را ارائه داد که مربوط به قتل سلیمانی با دفاع از خود است. هم او و هم وزیر دفاع مارک اسپر گفتند که سلیمانی قصد داشت حملات آینده را به منافع آمریکا در خاورمیانه انجام دهد. یک بیانیه مطبوعاتی وزارت دفاع این حمله را "یک اقدام دفاعی تعیین کننده" نامید.

مری الن اوکانل

تصمیم ترامپ برای قتل دومین مرد قدرتمند در ایران ، کیفیت یک عمل انتقام جویی ، مجازات یا مجازات را دارد. قانونی بود؟ نبود.

قانون مربوطه در این مورد منشور سازمان ملل است که استفاده از زور را منع می کند و دفاع از خود مقدماتی جزء موارد استثنا نیست و از نظر منطقی و اخلاقی ، حق دفاع از خود محدود است.

حمله نظامی طبق ماده 51 "در صورت حمله مسلحانه" بر کشور مدافع مجاز است. حمله محرک باید مهم باشد و واکنش لازم و متناوب برای متوقف کردن و دفع حملات جاری توسط دولت مسئول.

ترور ژنرال سلیمانی با قانون دفاع از خود قابل توجیه نیست. ترامپ اولین رئیس جمهور نیست که به دلیل نقض قوانین بین المللی ، قتل های بدون سرنشین را انجام داده است اما او این عمل را به سطح جدیدی از بی قانونی رسانده است.

دیوید آندلمن: ترامپ از طریق یک خط قرمز مهم عبور کرده است

دونالد ترامپ رئیس جمهور مهمترین خط قرمز در خاورمیانه - مرز بین ایران و عراق را شکست. در سراسر این خط ، یک جنگ هشت ساله بین سالهای 1980 تا 1988 بین این دو کشور و با هزینه 500000 سرباز صورت گرفت. اکنون با یک اقدام نادرست ، ممکن است ترامپ آمریکا را به جنگ بزرگ دیگری در خاورمیانه سوق دهد.

در واقع ، این اقدام ممکن است قبلاً حداقل دو اساسنامه آمریکایی را نقض کرده باشد ، که اعضای کنگره به سرعت به آن اشاره کردند. اول ، نماینده نیویورک الیوت انگل ، رئیس امور خارجه مجلس. کمیته ، پنجشنبه در بیانیه ای گفت: "حتی اگر این اعتصاب در دفاع از خود باشد ، هیچ مجوز کنگره فعلی آن را تحت پوشش قرار نداد و رئیس جمهور باید طبق 48 ساعت مطابق قطعنامه قدرتهای جنگ ، کنگره را به اطلاع خود برساند"

دیوید آندلمن

این نخستین بار نیست که ترامپ ممکن است در مورد قدرتهای جنگی خود دچار بحران قانون اساسی شود. در سال 2018 ، وی 59 موشک Tomahawk را وارد سوریه کرد پس از آنکه رئیس جمهور بشار اسد از سلاح های شیمیایی بر روی مردم خود استفاده کرد ، سؤالات مشابهی درباره توانایی رئیس جمهور در عمل بدون مشاوره در کنگره مطرح کرد.

و دوم ، حکم اجرائی نیز وجود دارد که توسط رئیس جمهور جرالد فورد در سال 1976 صادر شده و هنوز هم در حال اجراست و ممنوعیت ترور رهبران خارجی (اگرچه دولت ترامپ این قتل را یک عملیات ضد تروریستی توصیف می کند). از آنجا که گفته می شود ژنرال قاسم سلیمانی بعد از مقام معظم رهبری ، دومین مرد قدرتمند و مورد احترام در ایران است ، این دستور باید ترامپ را از انجام چنین عملی منع کند.

سامانتا وینوگراد: قتل قاسم سلیمانی بیانگر تحلیل ناصحیح هزینه و فایده است

اگر هدف از حمله نظامی علیه فرمانده نیروی قدس ایران ، قاسم سلیمانی جلوگیری از حملات بیشتر علیه آمریکایی ها بود ، به زودی این اقدام یک شکست محسوب شود.

پس از آنکه وزارت دفاع اظهار داشت که این عملیات "با هدف ممانعت از برنامه های حمله آینده ایران" انجام شده است ، وزیر خارجه پومپئو گفت که این اعتصاب باعث "حمله قریب الوقوع" شده و جان آمریکایی ها را نجات داده است. سلیمانی مسئولیت کشته شدن بی شمار آمریکایی ها را بر عهده داشت و به گفته پنتاگون ، وی حمله به سفارت آمریکا در بغداد را چند روز پیش تصویب کرد.

سامانتا

اما ، در صورت عدم وجود هر مسیری روشن به سمت تشدید و براساس مزیت نامتقارن درک شده ایران - یعنی تمایل و قصد آن برای اعتصاب به همه آمریکایی ها از جمله غیرنظامیان - احتمالاً این عملیات خطرات امنیتی را برای همه شهروندان آمریکایی در حال حاضر و به این سو افزایش می دهد.

ترامپ اولین رئیس جمهوری نیست که ترور سلیمانی را در نظر می گیرد ، اما به نظر می رسد که تحلیل هزینه و فایده در این شرایط به نفع تصویب حمله نظامی نیست. فایده این است که رهبر نظامی درگیر توطئه هایی برای آسیب رساندن به آمریکایی ها در خاورمیانه باشد. اما هزینه به مراتب بیشتر است ، زیرا ایران به راحتی می تواند پراکسی های خود را برای انجام حملات بیشتر علیه آمریکایی ها در سراسر منطقه و سراسر جهان فعال کند.

 

به گفته جامعه اطلاعاتی ایران ، ایران همچنین از قابلیت های پیشرفته سایبری برخوردار است و می تواند با آغاز حملات سایبری بیشتر علیه میهن ، تلافی کند.

کاهش تهدیدات نزدیک به مدت برای آمریکایی ها - که نتیجه این عمل است - نیاز به هماهنگی سنگین با شرکای اطلاعاتی دارد و وزارت امور خارجه نیز به طور مناسب ردپای پرسنل خود را در منطقه بررسی می کند و آمریکایی ها را ترغیب به ترک عراق می کند. اقدامات وزارت خارجه ایالات متحده بیشتر بر خطرات امنیتی شدید پیش روی ایالات متحده تأکید می کند - اما احتمالاً این فقط آغاز است.

در مجموع نظرات کارشناسان سیاسی آمریکا و بسیاری از صاحب نظران در دنیا مشخص است که ترامپ و دولت آمریکا بهای سنگینی را به خاطر شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی خواهند پرداخت و مطمئن هستند که شهادت وی نه تنها راه مقاومت را سست می کند بلکه هزاران هزار حاج قاسم سلیمانی در خط مقاومت در مقابل صهیونیست ها و تکفیری ها و استکبار جهانی وجود دارد.

آمریکایی ها باید هر لحظه منتظر انتقام سخت ایران باشند زیرا سردار دلها را به شهادت رساندند و غمی سنگین را به ملت ایران و همه آزادی خواهان جهان وارد کردند.

حلما ناصری افکارنیوز+ 2
I_DONT_LIKE_IT - 0

بازدید: 6587

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید