امروز: دوشنبه, ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - 28 September 2020

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 388238
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۸ آذر ۱۳۹۸ ۱۱:۳۰
دسته: استانها
پرینت
ایمیل

۲ سیلاب ورودی در حوضه و سد کرخه مهار شد

داریوش بهارلویی با اعلام اینکه دو سیلاب با دبی حداکثر لحظه‌ای ۱۲۰۰ و ۱۴۰۰ مترمکعب بر ثانیه طی چند روز اخیر توسط سد کرخه مهار شده است، اظهار کرد: بارش‌های اخیر، بیشترین اثر را بر روی حوضه‌های کرخه و دز داشته است و در سایر سدها و حوضه‌ها نیز شاهد افزایش رواناب بوده ایم.

وی افزود: بارش‌های دهه دوم آذر ماه، بخشی از کمبود ورودی‌های آب را جبران کرده ولی همچنان نسبت به شرایط طبیعی قابل‌انتظار، میزان آب موجود در سدها کمتر است.

بهارلویی ادامه داد: شواهد وقوع خشک‌سالی ملایم هیدرولوژیکی در حوضه‌های آبریز قابل رصد بوده که تشدید و یا تضعیف آن بسته به وقایع بارشی در ماه‌های آینده است.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: تاکنون میزان ورودی آب به مخازن سدهای استان خوزستان دو میلیارد و ۵۱۶ میلیون مترمکعب بوده که به ازای آن پنج میلیارد و ۳۹ میلیون مترمکعب آب برای مصارف مختلف رها گشته است که این ارقام بیانگر استفاده حدود دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب از حجم استراتژیک و ذخایر سدها از ابتدای شروع سال آبی تا اواسط آذرماه است.

بهارلویی در پایان اظهار کرد: در شرایط فعلی تاب‌آوری رودخانه کرخه در پایین‌دست سد، ۵۰۰ مترمکعب بر ثانیه است که درنتیجه هر جریان ورودی و خروجی بیش از این میزان می تواند موجب آب‌گرفتگی مناطقی از مسیر رودخانه شود؛ اگرچه اقدامات مناسبی برای افزایش تاب‌آوری رودخانه کرخه با ترمیم و تحکیم سیل بندها در حال اجرا بوده که می تواند کمک شایان توجهی به مدیریت سیلاب در صورت وقوع کند .+ 1
I_DONT_LIKE_IT - 2

منبع: https://www.mehrnews.com/news/4792904/۲-سیلاب-ورودی-در-حوضه-و-سد-کرخه-مهار-شد
بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید