امروز: دوشنبه, ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - 27 May 2019

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 386911
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۰۸:۵۱
دسته: سیاسی
پرینت
ایمیل

دلیل عدم نظارت جهانگیری بر قیمت و توزیع کالاها

 به گزارش هشدارنیوز ؛  «اسحاق جهانگیری»، فعال اصلاح‌طلب و معاون اول رئیس‌جمهور روحانی، در حاشیه بازدید خود از نمایشگاه کتاب تهران در اشاره به گرانی‌های موجود در بازار و از جمله گرانی کاغذ گفته است:

«با توجه به شرایط اقتصادی، دو نظریه وجود دارد؛ نخست اینکه به سمت محدودیت‌های بیشتری پیش می‌رویم و باید نقش دولت پررنگ‌تر شود. شاید مجبور شویم برخی کالاها، سهمیه‌بندی و یا کوپنی شود. برخی در داخل و بیرون از بنده دولت طرفدار این نظریه هستند. پیش‌نیاز این نظریه این است که دولت خود دوباره وارد یک‌سری فعالیت‌های اقتصادی شود.»

او می‌افزاید:

«از سوی دیگر عده زیادی از کارشناسان اقتصادی با دخالت دوباره دولت در امور اقتصادی مخالف هستند، معتقدند در چنین شرایط سختی باید به سمت آزادسازی اقتصاد حرکت کنیم و حتی محدودیت‌ها را نیز برطرف کنیم. از همه صاحب‌نظران می‌خواهیم که درباره این دیدگاه‌ها نظر بدهند تا دولت نیز روی این مباحث تصمیم‌گیری نهایی را اتخاذ کند.»

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران، ایبنا، جهانگیری در ادامه تصریح می‌کند:

«موضوع کاغذ نیز یکی از موضوعات اقتصادی است. اینکه دولت چه‌قدر توان نظارت بر جریان توزیع کاغذ دارد همین میزانی است که الان دیده می‌شود. بعد از گذشت ۳۰ سال از جنگ و واگذاری امور، اینکه به‌یک‌باره بخواهیم سازمان‌های نظارتی وسیع اجرایی را دوباره ایجاد کنیم، فرآیند آسانی نیست. به‌هر حال امیدوارم، با سیاست‌هایی که پیش‌می‌گیرم با شرایط دشوار فعلی به نحو مطلوبی مقابله کنیم و زندگی و فعالیت‌های اقتصادی و فرهنگی از این شرایط متاثر نشود.» 

*قبل از جهانگیری، قاضی‌زاده هاشمی، وزیر سابق بهداشت نیز در اظهاراتی کنایه‌آمیز خطاب به مردم عبارت «رأی دادید، باید تحمل کنید» را به کار برده بود.

جهانگیری همچنین در حالی گفته است که برایمان آسان نیست سازمان‌های نظارت بر قیمت و توزیع کالا ایجاد کنیم که برخی معتقدند اساساً چنین عزمی در دولت وجود ندارد زیرا آقایان دخالت در این مسئله را بر خلاف منویات آدام اسمیت و رویکرد کلاسیک به اقتصاد که در مکتب نیاوران آموخته‌اند، می‌دانند و اساساً نمی‌خواهند بر بازار نظارت کنند .

از طرفی، جالب است که حتی در کشورهای مهد اقتصاد آدام اسمیتی هم گاهی نیشکرها را به دریا می‌ریزند، مالیات وضع می‌کنند و گران‌فروش‌ها را مجازات می‌کنند تا نرخ بازار متعادل بماند.

کارهای خیلی ساده‌ای که متأسفانه هم‌اکنون به هر دلیلی در دولت ما انجام نمی‌شود و عمده کارشناسان معتقدند که دولت اصلاح‌طلب آقای روحانی، بازار و قیمت‌ها را به حال خود رها کرده است تا در پیشگاه پدر علم اقتصاد لیبرالی یعنی آدام اسمیت، روسفید باشد.

جهانگیری همچنین در حالی به نظرات دو دسته از اقتصاددانان اشاره می‌کند که این هر دو دسته در تمام کشورهای جهان به حدی از اِعمال نظر و ضرورت انجام وظایف حاکمیتی دولت اذعان دارند.

به دیگر سخن اینکه هیچ اقتصاددانی در هیچ کشوری از جهان؛ توصیه نمی‌کند که دولت به بهانه نظریه قدرت دست نامرئی و تعبّد در پیشگاه معبد آدام اسمیت، حتی مالیات هم نگیرد!

اما امروز شاهدیم که در ایران ما دولت محترم به راحتی در بحث مسکن، اجاره ملک و خانه‌های خالی هیچ مالیات تعیین کننده‌ای وضع نمی‌کند و آقایان هم مدعی هستند که برخی اقتصاددانان چنین رویکردی را توصیه می‌کنند!

ما به آقای جهانگیری عرض می‌کنیم که حتماً باید به مدعیان فهم اقتصادی که تصمیماتی مثل عدم الزام خانه‌های خالی به پرداخت مالیات، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات گوشت و عدم نظارت قیمتی بر کالاهای سبد غذایی را توصیه می‌کنند به دیده شک و بدگمانی نگاه کند. زیرا هیچ بعید نیست همانطور که در تیم مذاکره‌کننده دولت در برجام جاسوس و متهم جاسوسی وجود داشت؛ در ماجرای اقتصاد هم برخی جواسیس نفوذ کرده باشند.

در همین راستا، لازم به اشاره است که مصطفی کواکبیان، فعال اصلاح‌طلب و مدیرعامل خانه مطبوعات کشور گفته است: یقین دارم که کاغذ را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کرده و آزاد فروختند اما چرا نظارت و دقتی نشده است. ارشاد و بانک مرکزی مسئولیت این حوزه را به گردن هم می‌اندازند !+ 2
I_DONT_LIKE_IT - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 1
منتشر نشده: 1

کد امنیتی
کد جدید