امروز: دوشنبه, ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - 27 May 2019

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 386889
تاریخ انتشار: شنبه, ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۳:۵۷
دسته: سیاسی
پرینت
ایمیل

تنش‌های احمدی‌نژاد و لاریجانی از کجا شروع شد؟

به گزارش هشدارنیوز ؛ خانم فاطمه رهبر ، فعال سیاسی اصولگرا و نماینده سه دوره هفتم ، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی در این رابطه گفت :

۸۴ به آقای احمدی نژاد رأی دادید؟

بله

پشیمان هستید؟

آن زمان این کار را انجام دادم، برای آن زمان باید رأی می‌دادم، پشیمانی الان سودی ندارد، الان اگر ایشان نامزد شود، به ایشان رأی نمی‌دهم.

۱۹ خرداد ۸۸ چند روز به انتخابات گفتید منتظر رأی ۲۴ میلیونی احمدی‌نژاد باشید. بعد از اینکه ۲۴ میلیون رأی آورد، گفتند انتخابات مهندسی شده است. از کجا می‌دانستید ایشان ۲۴ میلیون رأی می‌آورد؟

من با همسرم چون می‌رفتیم و سخنرانی می‌کردیم، نشستیم در طول تاریخ انقلاب، تمام انتخابات ریاست‌جمهوری را درآوردیم؛ چه تعدادی شرکت کردند، از تعداد شرکت‌کنندگان و واجدین شرایط چه تعداد به منتخب اصلی رأی دادند و منتخب چه درصدی از آراء را به دست آورده است. این را روی نمودار بردیم و جالب این است که - خدا شاهد است - ما که یقین داریم این یک کار دشمن بود و آمدند حرف من را رسانه ای کنند و انگ بزنند و به بحث تقلب در انتخابات بچسبانند. چیزی وجود ندارد، خودشان هم می‌دانند ولی این را بهانه کردند.

ما این آمار را درآوردیم و به این رسیدیم که n تعداد - الان شما گفتید کاش من عدد و رقم‌هایش را حفظ می‌کردم که دقیق خدمت شما بگویم - شرکت می‌کنند، معمولاً نامزد مرحله دوم...

۳۵ میلیون شرکت می‌کنند ۷۰ درصد آراء

۳۵ میلیون شرکت می‌کنند و ۷۰ درصد، من عدد ۲۴ میلیون را به خبرنگار ندادم، اگر آن خبرنگار می‌داند و فایل صوتی من را دارد، من درصد دادم، گفتم حدود ۷۰ درصد آرا برای آقای احمدی‌نژاد است و ما داریم می‌بینیم که هر استانی که می‌روم، اصلاً یک چیز عجیب و غریبی است.

چه شد شما که این قدر از مجلس هفتم تعریف می‌کنید و تعامل خوبی هم با دولت احمدی‌نژاد داشت، مجلس هشتم تشکیل شد و بین آقای حداد و آقای لاریجانی، اکثر نمایندگان آقای لاریجانی را انتخاب کردند؟

در مجلس هشتم اختلاف‌نظرهایی که بین آقای لاریجانی و آقای احمدی‌نژاد بود و موضع‌گیری‌هایی که برخی از نمایندگان به طرفداری از طرفین داشتند، یک مقدار فضای مجلس را تخریب می‌کردند.

سؤالم همین است که چطور در مجلس هشتم با اثرگذاری دولت وقت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس می‌شود و بعدش تنش‌ها به جایی می‌رسد که کلاً لطمه می‌زند.

تنش‌ها شدت گرفت، اوایلش این‌طور نبود. آقای لاریجانی هم که در انتخابات هیات‌رئیسه شرکت کردند، در همان رایزنی‌هایی که انجام می‌دادند کاملاً معلوم بود که آقای دکتر لاریجانی انتخاب می‌شوند. این موضوع یواش یواش شدت گرفت و تنش هیات‌رئیسه به ویژه آقای لاریجانی و آقای احمدی‌نژاد شدت گرفت و برخی از نمایندگان هم به این موضوع دامن زدند، برخی از نمایندگانی که آن زمان به آقای احمدی‌نژاد خیلی نزدیک بودند و الان ممکن است بعضی‌هایشان مانده باشند، بیشتر آنها جدا شدند، ولی آن زمان به این اختلاف دامن می‌زدند.

کدام نماینده‌ها؟ می‌توانید بگویید؟

پشت تریبون نمی‌شود گفت.

بیشتر از سمت احمدی‌نژاد دامن می‌زدند یا بیشتر از سمت آقای لاریجانی؟

بیشتر از سمت آقای احمدی‌نژاد.

مجلس و آن یکشنبه سیاه.

آن یکشنبه سیاه به نظرم می‌آید که خیلی بد بود، یکی از تاریخی‌ترین اتفاقات بد مجالس بود.

تلاش کردید که نشود؟

یک وقت‌هایی کار از دست ما خارج می‌شود. یک عده در این قضیه دامن می‌زنند؛ مثلاً این عدد «دو و چهار» گفتن نماینده‌ها که مقام معظم رهبری هم اعتراض کرده بودند این بود که نماینده‌ها برای اینکه تبلیغ موضوعی را کنند یا همکاران خودشان را منع کنند، از کلمه دو و چهار استفاده می‌کردند، اوایل شاید مردم نمی‌دانستند این کلید دو مخالف است، چهار موافق است، سه هم ممتنع.

برای اینکه مثلاً مخالف - مخالف، داد و بیداد نشود، دو - دو یا چهار - چهار می‌کنند که آن فضا از لحاظ فرهنگی، روحی و روانی، فضای خوبی در مجلس نیست. در آن روز یکشنبه برخی آمدند سوءاستفاده کردند، معمولاً هستند افرادی که دامن می‌زنند، نه این طرف هستند و نه آن طرف، این وسط از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند. یک کار بی‌اخلاقی انجام دادند، دو-دو را تبدیل به «هو هو» کردند. این برای مجلس خیلی بد شد، برای نماینده‌ها بد شد، نماینده‌ها خودشان باید شأن خود و مجلس را رعایت می‌کردند و طبیعتاً آن اتفاقی که نباید می‌افتاد، افتاد و از طرف مقام معظم رهبری تذکر هم گرفته شد.

در مجلس نهم شما معتقدید که برجام یه ربع، ۲۰ دقیقه‌ای تصویب شد؟

نه.

این اعتقاد را ندارید؟

نه، هر جایی، هر کسی - چون ما سخنرانی زیاد می‌رویم، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها، جایی می‌روم - اسنادم را می‌برم و الان هم همراهم هست، اگر خواستید، توضیح که می‌دهم بقیه می‌گویند پس چرا ما این فکر را نکردیم.

فکر می‌کنید مجلس درست عمل کرد؟

مجلس اصلاً به برجام رأی نداد؛ مگر برجام را ما تصویب کردیم؟ این یک سؤال کلیدی است، الان هر عزیزی که صدای من را می‌شنود...

پس چطور ۲۰ دقیقه ای؟

همین است، احسنت، مصوبه برجام را از اینترنت سرچ کنید، من هر چه شما بگویید قبول می‌کنم. هر شرطی دارید قبول می‌کنم. ما چیزی به نام مصوبه برجام در مجلس نداشته‌ایم.

پس چه چیزی ۲۰ دقیقه‌ای تصویب شد؟

من توضیح می دهم، آقایان تیم مذاکره‌کننده طی چند سالی سفرهای متعددی رفتند، در اتاق‌های بسته، در اتاق‌های باز، جلوی دوربین، پشت دوربین مذاکرات انجام شد. درست است؟ روزهای آخر اعلام کردند کار مذاکره تمام شده، به یک تفاهم رسیده‌اند، والسلام! همین است دیگر، چیزی به مجلس نیاورند که ما تصویب کنیم.

بعد از اینکه مذاکرات تمام شد و اعلام کردند که طرفین یک سندی را تحت عنوان برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) به تصویب رسانده‌اند و تمام شد، جناب آقای عراقچی طی یک نامه‌ای که به مشاور آقای لاریجانی، جناب آقای جعفری، مشاور و رئیس حوزه ریاست، این برجام جزوه ۲۰ صفحه‌ای برجام را یک نامه ای نوشتند که الان در اسناد مجلس وجود دارد. اگر لازم باشد من خدمتتان ارائه می‌دهم که مردم مشاهده کنند. آقای عراقچی نامه‌ای را به آقای جعفری دادند که بدین وسیله نسخه‌ای از برجام جهت اطلاع نمایندگان و ریاست محترم تقدیم می‌شود. به پیوست برجام را دادند. برجام تمام شد، دولت تمام کرد. اگر خاطرتان باشد، مجلس کمیسیونی را تشکیل داد.

کمیسیون ویژه برجام

بله، حالا ما چه تصویب کردیم؟ من خواهش می‌کنم کسانی که سخنان من را می‌شنوند این جمله را الان در تلفن‌هایشان سرچ کنند؛ «اقدام متناسب و متقابل جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام»، شاید بهتر بود «در راستای اجرای برجام» را قید می‌کردند. این تصویب شد.

سؤال‌ها پیش آمد، اگر طرف مقابل ما اجرا نکرد ما چه کار کنیم؟ ما هم باید یک اقدامی داشته باشیم، نمی‌شود همیشه یک‌طرفه آنجا بنویسند، مگر نمی‌گویید برجامی که نوشته‌اند ایراد دارد، این ایرادها را بیاییم یک قانون کنیم، طرح اقدام متناسب و مناسب جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام به تصویب مجلس رسید (همان روزی که ۲۰ دقیقه طول کشید) که چنانچه طرف مقابل ما، آمریکا، شورای امنیت سازمان ملل، کشورهای اروپایی زیر این موضوع زدند که الان زده‌اند، جمهوری اسلامی چه اقدام متناسب و متقابلی باید داشته باشد.

مصوبه ۹ بند دارد که گفته اگر این کار را کردند، اگر به تعهدشان عمل نکردند، ما از سرگیری را خواهیم داشت، تقویت رآکتورها از ۱۹۰ سو به هزار و ۹۰۰ سو می‌رسد و کارهای دیگر، یعنی همه چیز باید از نو شروع شود، یک کار عاقلانه و منطقی که مجلس انجام داد.

آقایان آن روز صبح آمدند و وقت گرفتند که ما می‌خواهیم راجع به این و برجام صحبت کنیم، (۱ ساعت و ۵ دقیقه). ببینید شاید شما هم بودید، شاید من هم بودم، شاید آقای دکتر حداد هم بود، شاید هر رئیس دیگری بود تصمیم می‌گرفتند می‌گفتند الان من رئیس هستم و فکر می‌کنم صحبت‌ها به اندازه کافی شده، گزارش‌ها خوانده شده، طرح تصویب شده، تفاهم شده، الان باب را باز کنید اصلاً دیگر نمی‌شود جمعش کرد و الان وقتش نیست. گفتند بخوان، ۹ ماده را خواندند و می‌خواستند...

من نمی‌خواهم از کار آقای لاریجانی دفاع کنم، من شرح واقعه را دارم خدمتتان می‌گویم. آنجا شاید، بعضی‌ها انتقاد می‌کنند می‌گویند شاید آقای دکتر لاریجانی به دو نفر وقت می‌داد، تخلیه شوند، حرف‌ها مطرح شود. در تاریخ ثبت شود. آقای لاریجانی رئیس بود، تصمیم گرفت مطرح نشود و خواندند و رأی گرفتند.

من از این به بعدش را می‌خواهم بگویم. اگر این طرح که در مجلس تصویب شد، من هر جای می‌گویم همه مردم می‌مانند، این طرح تصویب شد، فردای آن روز… گاهی اوقات شورای نگهبان ممکن است ۱۰ روز بعد نظرشان را بگوید، ما در تاریخ ۲۱ ماه تصویب کردیم، ۲۲ ماه شورای نگهبان آن را تأیید کرد و ۲۳ ماه به دولت ابلاغ شد و جالب این است که اگر اشتباه نکنم ۲۹ یا ۲۷ مهرماه مقام معظم رهبری خودشان بیانیه‌ای صادر فرمودند. اگر خاطر شما باشد، در ابتدا و مقدمه نامه اشاره به مصوبه خوب مجلس شورای اسلامی کردند.

حالا هم سرمان کلاه رفت، وقتمان معطل شد، فکر می‌کردیم برجام همه چیز برای ما می‌آورد، در عین حال که من اینجا از نمایندگان محترم خواهش می‌کنم بر اجرای این ۲۸ ماده نظارت کنند و از دولت محترم مطالبه کنند و بخواهند که این ۲۸ ماده را در راستای برجام که الان آمریکا زیر آن زده، تا اقدامات اروپا بدتر از این نشده، ما وارد عمل شویم.

یک چیزی را در مورد «برجام کوچک زنانه» مطرح کردید، این هنوز پابرجاست؟

این موضوع یکی دو دقیقه بیشتر می‌خواهد! خبر ندارم، ولی آن موقع جلوی آن را گرفتیم. یک تفاهم‌نامه ای را بدون اینکه مجلس بیاورند، داشتند که اطلاعات را واگذار کنند، در برخی از مراکز دوربین کار بگذارند، همان چیزی که در بحث برجام بود در مراکز هسته ای ما. در هر جایی که برای خانم ها، سرپرست خانواده هست دوربین کار بگذارند، اطلاعات را به عنوان مایملک طرف مقابل کشور خارجی قلمداد کردند، حتی حق اینکه اطلاعات در داخل چرخش پیدا کند را نداده و خیلی موارد مختلف که ما این را به دستگاه قضا هم ارجاع دادیم و این دقیقاً مثل یک «برجام کوچک زنانه» برای فروش اطلاعات بود.

یعنی جلوی آن گرفته شد؟

البته یک مقداری هم پول گرفتند و جلوی آن گرفته شد.+ 2
I_DONT_LIKE_IT - 1

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید