امروز: یکشنبه, ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 21 April 2019

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 385767
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ۱۵:۲۷
دسته: یادداشت
پرینت
ایمیل

بیشتر از گوشت ، به گوش شنوا نیاز هست !!

 
به گزارش هشدارنیوز،غلام رضا کاظمیان پور در یادداشتی نوشت ؛ کمبود گوشت قرمز در بازار و شکل گیری بازار سیاه و افزایش قیمت این محصول در روزهای اخیر ، موجب بروز مشکلاتی برای مردم و مصرف کنندگان صنفی و صنعتی آن شد . به تبع این وضعیت ، دولت و متصدیان امر در وزارت جهاد کشاورزی باز هم از موضع انفعال و سردرگمی ، به صورت شتابزده ، برای وارد نمودن گوشت گوسفند و گوساله از دیگر کشورها اقدام نمودند . واردات گوشت و توزیع نامناسب و دیرهنگام آن نیز نه تنها موجب نگردید که مشکلات ایجاد شده کاهش پیدا نماید بلکه ناتوانی در پیش بینی و  ایجاد شبکه توزیع مطمئن و مناسب ، خود صحنه هایی را به وجود آورد که نتیجه آن چیزی جز لگد مال شدن عزت ملی و کرامت انسانی و خدشه دار شدن شأن و حرمت مردم نبود .
 ازدحام در برابر مراکز محدود توزیع ، انتظار چندین ساعته در صف های طویل و در نهایت بازگشت دست خالی مردم به علت کم بودن مقدار گوشت تحویل شده به فروشگاه و در بهترین حالت خرید مقداری گوشت یخ زده در برابر ارائه کارت ملی ، از جلوه های بارز و البته خجالت آور ناشی از بی تدبیری های متصدیان مربوطه بود امری  که منجر به تحقیر و تخفیف مردم شد .
امروز و به مدد علم آمار و تحلیل بازار ، عیچ عذر و بهانه ای برای غافلگیر شدن وجود ندارد . به طور مثال ، در مورد همین گوشت که موضوع نوشته حاضر است ؛ با در نظر گرفتن سه عامل : میزان تولید ، مصرف و موجودی و با دخالت دادن متغییر زمان ، علاوه بر کشف نیاز های کشور ، امکان پیش بینی و عقد قرارداد خرید از منابع داخلی و خارجی و برنامه ریزی برای واردات و ذخیره سازی و توزیع صحیح و مطمئن آن در شبکه در فرصت مناسب و جلوگیری از بروز التهاب در بازار ، وجود دارد .
غافلگیری فقط یک دلیل دارد و آن اینکه مدیران و متصدیان امر در وزارت جهاد کشاورزی و معاونت امور تولیدات دامی و سازمان پشتیبانی امور دام وزارت جهاد کشاورزی و دیگر دستگاه های عریض و طویل ذیربط ، از توانایی و توانمندی لازم برای انجام این مهم برخوردار نیستند و یا فکر و هدف آنها ، اموری بسیار دورتر از مشکل جامعه و آسایش و آرامش مردم و عزت و کرامت آنهاست .
در سال های متمادی و به صورت مکرر شاهد این قبیل رخداد های تلخ و تأسف بار هستیم . عید نوروز ، ماه مبارک رمضان ، موسم بازگشایی مدارس ، آغاز تعطیلات تابستانی ، شروع ماه محرم الحرام ؛ اغلب یادآور بی عملی و درماندگی مسؤولین مربوطه در فراهم آوردن امکانات و مقدمات لازم ، به اقتضای هر یک از این مناسبت هاست .
تعارف و لفاظی های زیانبار و لفافه گویی را کنار بگذاریم ! در مثال دیگر ، زمانی که می توان با نگاه به سطح زیر کشت هر کدام از محصولات زراعی و باغی و توجه به پیش بینی ها در مورد میزان بارش ها و نزولات آسمانی  و پیش بینی برداشت در واحد سطح و مآلاً مقایسه تولید و مصرف بایکدیگر ، کمبودهای احتمالی را پیش بینی نمود و برای تأمین آن از منابع خارجی اقدام نمود ، دست روی دست گذاشتن و تعلل در اقدام بایسته و به موقع ، دو حقیقت را در منظر باور و قضاوت ما قرار می دهد : یا آقایان این کاره نیستند و صرفاً به خاطر پسر خاله بودن و دختر عمه بودن و قرابت های سیاسی و حزبی ، سرنوشت مردم را در دست گرفته مردم را به ورطه گرفتاری سوق داده اند و یا در شکل دادن به این قبیل مشکلات ، تعمد و اغراض سوء سیاسی و اقتصادی وجود دارد . 
در قضیه فضاحت بار گوشت نیز همین دو احتمال وجود دارد و جای چندانی برای حدس و گمان های متفرقه باقی نمی ماند . این مشکل را نمی توان و نباید یک حادثه دانست . چه اینکه مشکل تأمین به موقع و توزیع مناسب گوشت و در نهایت ایجاد گلایه در میان مصرف کنندگان ، نتیجه یک روند و فرآیند است که یک طرف آن  مؤید بی تدبیری و بی کفایتی و ناتوانی مجریان امر می باشد و طرف دیگر آن ، گویای وجود عمد و تبانی به منظور ایجاد التهاب مصنوعی در بازار و سوء استفاده سیاسی ـ اقتصادی از آشفته بازاری است که خود آن را ایجاد کرده و به آن دامن زده اند . از جمله اهداف مغرضانه در این میان می توان به اعطاء مجوز واردات گوشت به نورچشمی ها به مثابه یک رانت و امتیاز توجه داشت و یا تبانی با کسانی که قبلاً گوشت را از فروشندگان خارجی خریداری کرده اند و از رهگذر بازار سیاه به وجود آمده می توانند کالای خود را با قیمت های بالاتر به فروش رسانند هر چند در این میان حیثیت ملی و عزت مردم هم به تاراج گذاشته شود . یکی از حدسیات نیز این است که با ایجاد کمبود گوشت در بازار و به تبع آن لزوم خرید و واردات سریع آن ،  توجیه و بهانه کافی برای نادیده گرفتن مقررات و الزامات ناظر بر خرید های خارجی ، فراهم آید و به جای برگزاری مناقصه و انتخاب بهترین فروشنده و بهترین کیفیت و بهترین قیمت ها ، گوشت مورد نیاز از طریق اخذ مجوز ترک تشریفات ، خریداری شود و احیاناً از این رهگذر سود های نامشروع و کلان به جیب برخی حضرات سرازیر شود . چه اهمیتی دارد که گوشت مورد نیاز مردم دیر و گران و با مصیبت های فراوان به سفره  آنها برسد ؛ مهم این است که شکم های حرامخوار بعضی ها فربه تر شده و گوشت تن آنها بیشتر شود . 
در مورد اغراض سوء سیاسی و بهره برداری هایی که از این راه مد نظر آقایان قرار دارد دیگر جایی برای تکرار و تأکید وجود ندارد . این وضعیت ناخوشایند و اسفبار ، می تواند و ممکن است داستان سازی دروغ  و صحنه آرایی ناجوانمردانه برای تحمیل ضعف ملی در برابر قدرت های استعماری و استکباری با هدف القاء باورهای غلط لیبرالیستی دایر بر لزوم عقب نشینی و کوتاه آمدن در برابر زورگوئی ها و زیاده خواهی های کدخدایان دهکده جهانی ، برای به دست آوردن لقمه نان و تکه ای گوشت است . شرم  و لعنت دنیا و آخرت بر شما اگر این تصور رذیلانه را در مورد ملت شریف و بزرگ و تاریخ ساز ایران ، داشته باشید .و بخواهید عزت مردم و کشور را قربانی نان و آب گردانید .
همانطور که آمد ، داستان تکراری و هر از چند گاه نان و آب و گوشت و برنج و روغن و در یک کلام قوت لا یموت مردم کشور ، یا محصول بی درایتی و ناتوانی مدیران ذیربط است و یا نتیجه تبانی ایشان با باندهای قدرت و ثروت . هر کدام از این دو احتمال که صحت داشته باشد ؛ چیزی از زشتی و قباحت اصل ماجرا کم نمی کند و نتیجه هر دو یکی است .  امروز ! مردم و کشور بیش از گوشت نیازمند گوش شنوا و چشم بینا و عقل و تعهد مجریان امور هستند . اگر برای مردم و  مطالبات و حقوق آنها ارزش و احترام قائل هستید ؛ یک بار و برای همیشه به این نمایش ها پایان دهید . عزل مدیران کاهل و ناتوان که در ایجاد مشکل گوشت مقصر بوده اند و استعفای وزیر جهاد سازندگی و هم زمان اعلام آزاد بودن واردات گوشت با رعایت شرایط سازمان دامپزشکی و اعطاء مجوز واردات به کلیه تجار و اتحادیه صنوف پر مصرف ، می تواند به عنوان نماد اراده دولت در حل مشکل و پیشگری از تکرار موارد مشابه باشد . فراموش نکنید  : گوشی که حرف حساب را نمی شنود ؛ مستحق کشیده شدن است . / . 
 
                                                غلام رضا کاظمیان پور
 


+ 0
I_DONT_LIKE_IT - 0

بازدید: 327

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید