امروز: چهارشنبه, ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - 30 September 2020

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 382633
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۰۸ آبان ۱۳۹۷ ۰۹:۳۰
دسته: اقتصادی
پرینت
ایمیل

به سبک ژنرال؛ محافظه‌کاری در سیاست و تندروی در اقتصاد

به سبک ژنرال؛ محافظه‌کاری در سیاست و تندروی در اقتصاد

خبرگزاری تسنیم، رویکرد اقتصادی مبتنی بر بازار آزاد که از سوی «میلتون فریدمن» نظریه پرداز و استاد اقتصاد دانشگاه شیکاگوی آمریکا مطرح و دنبال می شد چیزی جز رفع حاکمیت دولت ها و سپردن عنان کشورها به بنگاه های خصوصی نبود. در واقع از نظر وی دولت دست مزاحمی است که اجازه نمی داد بازار به شیوه خود، تعادل و توازن و به تعبیر لیبرال ها رشد و شکوفایی را به بار آورد.

سپردن افسار اقتصاد کشورها به بخش خصوصی با توجه به نگرش سودمحور آنها دامی مهلک برای کشورهاست که کمتر دولتی وجود دارد که توانسته از آن به سلامت خارج شود. تجربه اجرای اقتصاد آزاد نئوکلاسیک فریدمنی در نیمه دوم قرن بیستم به رویکرد رایج در میان بسیاری از کشورهای تشنه پیشرفت تبدیل شد. پس از آمریکای لاتین، آفریقا، بخش هایی از آسیا و شرق اروپا، نوبت به شرق دور رسید. البته این رویکرد اقتصادی هر یک از کشورهای این منطقه از جمله تایلند، کره جنوبی، ویتنام، اندونزی و مالزی را به اندازه های گوناگون در بر گرفت. به عنوان نمونه اندونزی به صورت عمقی و مالزی به علت سیاست های محاطانه ماهاتیر محمد کمتر درگیر این بحران شدند. لیبرالیسم اقتصادی پس از اعطای سودهای فراوان به شرکت های بزرگ بین المللی و پس از خالی کردن منابع منطقه، در سال های پایانی قرن پیشین این کشورها را بی پناه و تنها رها کرد.

یکی از بزرگترین بحران ها که تنش های عمیق سیاسی و اقتصادی را در کنار فجایع انسانی گسترده رقم زد در اندونزی حادث شد. اندونزی در روزگاری نه چندان دور مستعمره هلند به شمار می رفت و با عنوان هند شرقی یکی از ثروتمندترین کشورهای منطقه بود.  اما مشکلات پس از استقلال و درگیری دو ابرقدرت، سیاست و اقتصاد در این کشور را با پیچیدگی های خاصی همراه کرد.  اتخاذ سیاست های ملی گرایانه و چپ گرا در دولت سوکارنو موجب شد که ایالات متحده به علت ترس از سلطه مسکو بر این کشور وارد عمل شود.

واشنگتن از سال های نخستین پس از جنگ جهانی دوم شرق آسیا را به عنوان بخشی از عرصه بزرگ خود می دانست و کنترل منابع و حکومت های منطقه به اولویت کاخ سفید تبدیل شده بود. از این رو ایالات متحده از دهه 1950 میلادی گروهی از دانشجویان اندونزیایی را در دانشکده اقتصاد دانشگاه برکلی پذیرفت و اقتصاددانانی را تربیت کرد که بعدها به «مافیای برکلی» معروف شدند و عنان اقتصاد و سیاست را در این کشور به دست گرفتند. این گروه در بیش از دو دهه و در کنار سوهارتو که با سرنگون کردن سوکارنو به قدرت رسید قادر شدند به توفیق هایی در زمینه اقتصاد دست پیدا کنند. اما نظم نوین لیبرالی که سوهارتو به دنبال ایجاد آن در کشورش و شرق آسیا بود در نهایت در دهه 1990 به بلای جان مردم تبدیل شد.

مافیای برکلی در صدر نظام تصمیم‌گیری

سوهارتو با کودتایی در دهه 1960 به قدرت رسید و مجری برنامه های اقتصادی آمریکا شد. براساس برآوردهای گوناگون؛ در کمتر از سی سال حکومت استبدادی وی حدود سه میلیون نفر از مردم این کشور به کام مرگ فرستاده شدند. نخستین بار سوهارتو در مارس 1968 برای 5 سال به عنوان رییس جمهور اندونزی انتخاب شد؛ نفوذ و قدرت وی موجب گردید دوران ریاست جمهوری سوهارتو برای شش بار تمدید شود.

نائومی کلاین در کتاب دکترین شوک آورده است، سی.آی.ای و به طور کلی رویکرد آمریکا در دهه 1970 به منطقه شرق آسیا، دیدگاه اقتصاد نومحافظه کاری بود که در آن تجار می توانستند سیاستمدار باشند و به وسیله نیروهای نظامی خون مردم را به شیشه کنند. نمونه این موضوع دولت سوهارتو در اندونزی و پینوشه در شیلی بود که هر دوی آنها به شکلی خونبار قدرت را به دست گرفتند و تقریبا راهکارهای مشابه اقتصادی و سیاسی را به کار بستند.

رویکرد نگاه به غرب سوهارتو مجالی ایجاد کرد تا کاخ سفید دست پروردگان خود را وارد عمل کند. مافیای برکلی از سال های پایانی دهه 1960 به دستور رئیس جمهوری با هدف آزادسازی اقتصاد اندونزی و سامان بخشی به آن وارد عمل شد و در نخستین گام با تغییر بسیاری از مقررات به کنترل تورمی پرداخت که تا 600 درصد برآورد می شد. آنها دست شرکت های بزرگ بین المللی و سرمایه گذران خارجی را در این کشور باز گذاشتند و بسیاری از حوزه های اقتصادی این کشور را به آنها سپردند. همین سیاست های برای کوتاه مدت رونقی نسبی به این کشور آورد. رونقی که در همه کشورهایی که اقدام به وام‌گیری می‌کنند اتفاق می‌افتد و پس از رسیدن سررسید وام‌ها، پایان می‌یابد.

بحران اقتصادی در اندونزی از سال 1993 و زمانی آغاز شد که بدهی خارجی این کشورها تقریباً با تولیدات داخلی آنها برابر شد. بحران هنگامی عمیق تر شد که سرمایه گذاران خارجی که به طور عمده صادرات در این کشور را در اختیار داشتند، احساس خطر کردند و این کشور را برای ادامه فرایند سودآوری خود مناسب نمی دانستند.

با فروپاشی شوروی به تدریج از میزان سودآوری این شرکت ها کاسته شد و در نیمه دوم دهه پایانی قرن بیستم بسیاری از این بنگاه ها سرمایه خود را از جنوب شرق آسیا و اندونزی خارج کردند. با این کار میزان ارز خارجی کاهش یافت و دولت در زمینه بازپرداخت بدهی های خود دچار چالش های عمیقی شد که نتیجه آن ورشکستگی بسیاری از شرکت ها و صنایع محلی بود.

در این دوره سقوط  چند صد درصدی ارزش پول ملی اندونزی نیز مزید بر علت شد. حتی کمک اضافی و 23 میلیارد دلاری  صندوق بین المللی پول نیز چاره ساز نشد و روپیه اندونزی بی ارزش تر از قبل گردید. تا پیش از سال 1998 ارزش هر دلار آمریکا کمتر از 3 هزار روپیه اندونزی بود، اما پس از بحران ارزش هر دلار به بیش از 15 هزار روپیه افزایش یافت.

درواقع بازکردن درهای کشور به سرمایه گذاری خارجی و خصوصی سازی بی ضابطه در کنار دادن همه منابع و حتی افسار اقتصاد به بنگاه های خارجی به ویژه شرکت های چندملیتی که از جمله اصول اقتصاد بازار به سبک فریدمن بود؛ نتیجه ای جز ناتوانی در برابر تنش های اقتصادی برای اندونزی نداشت.

با تشدید بحران اقتصادی، منطقه تیمور شرقی هم ناآرام شد و با دخالت ارتش؛ واکنش بین‌المللی را به دنبال داشت. در نتیجه تیمور شرقی از اندونزی جدا شد و این کشور که زمانی الگوی کشورهای در حال توسعه بود، فروپاشید. این کشور با 30 درصد بدهی خارجی نسبت به تولید ناخالص داخلی(GDP) سالها با آغاز رشد مجدد فاصله دارد. وام‌های دهه‌های گذشته به این آسانی تمام نمی‌شود و منابع ارزی کشور را تا سال‌ها خواهد بلعید. مردم اندونزی سالها باید کار کنند تا 180 میلیارد دلار بدهی کنونی را تصفیه کنند. وام هایی که الزاما خرج کشور نشده و به جیب نظامیان کودتاچی باند ژنرال سوهارتو رسیده است. اما ژنرال‌ها فقط وام را می‌گیرند و این مردم هستند که باید تا سنت آخر آنرا بازپرداخت کنند.

منبع: MRC

انتهای پیام/

-----------------------------------------------------------------------------
تذکر: کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها از سوی هشدار نیوز لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است از طریق بخش "تماس با ما" برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، در بخش ویژه منتشر گردد.+ 1
I_DONT_LIKE_IT - 0

منبع: http://tn.ai/1864824
بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید