امروز: پنج شنبه, ۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - 21 February 2019

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 381657
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۰۰
دسته: استانها
پرینت
ایمیل

دستگاه های استان فارس در موضوع مصرف آب جزیریه ای عمل نکنند

به گزارش خبرنگار مهر ، اسماعیل تبادار بعد از ظهر سه شنبه در کارگروه سازگاری با کم آبی در استان فارس با بیان این مطلب که  دستگاه ها از عملکردهای جزیره ای در زمینه مصرف آب جلوگیری کنند افزود: نباید جهاد کشاورزی راه خودش را برود و آب منطقه ای و محیط زیست هم راه خودشان را بروند، اهداف در این حوزه باید همسویی داشته باشد، سازمان های دولتی در این رابطه همگام باشند تا تصمیم گیری ها دوام و قوام داشته باشد.

وی با بیان اینکه  دراین زمینه خطاهای بسیاری اتفاق افتاده است تصریح کرد: این همه توصیه می شود که شلتوک کاشته نشود ، اما همین نا همسویی ها باعث کاشت شلتوک در بسیاری از مناطق فارس شده است.

تبادار گفت: امسال در شهرستان ممسنی اغلب کشتزارها به ذرت اختصاص یافت، در حالی که ذرت بیشترین آب بری دارد، این ثمره همین ناهمسویی ها است.

استاندار فارس با بیان این مطلب که ادعا برای صرفه جویی و مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی به تنهایی کافی نیست گفت: البته برخی برنامه ها اثر بخش بوده اما اشتباهاتی نیز رخ داده است.

وی با اشاره به ناهمسانی و نابسامانی منابع آبی گفت:باید اعداد و رقم و اندازه دقیق اعلام شود، صرفه جویی و بهره وری از آب، روش های گلخانهای، نصب کنتور، کشت جایگزین و پرکردن چاه ها باید با عدد و رقم و اثر بخشی هر برنامه به مردم اعلام شود.

استاندار فارس تصریح کرد: الزام قانونی این است که کشاورزی با نصب کنتور همراه باشد ، چرا دراین رابطه الزام قانونی نداریم این موضوع باید توسط دستگاه های مسئول و نمایندگان مجلس دنبال شود.

تبادار با بیان این مطلب که بخشداری ها فرمانداری ها ، سازمان های مردم نهاد و ائمه جمعه و جماعات باید در یک مسیر حرکت کنند گفت: اگر چاهی جایی پر و بسته شد نباید گروهی اصرار کنند که چرا بسته شده و به داد مردم برسید، این ناهمسویی ها به ناهنجاری اجتماعی منجر می شود.

وی افزود: دستگاه ها باید به تکلیف در حوزه صرفه جویی و مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی عمل کنند، مواردی که ضرورت دارد و باید اجرایی شود با عزم همگانی و با همسویی اجرایی شود. اعدادی که اعلام می شود در رابطه با صرفه جویی در آب کشاورزی باید پایش و راست آزمایی شود ، این آمار باید به دقت بررسی و اطلاع رسانی کمی شود تا در جامعه اثر بخشی و امید ایجاد کند.

تبادار تصریح کرد: با گفتار درمانی نمی توان مشکل آب را حل کرد، اینکه صرفا به کشاورز بگوییم کلزا بکارد و شلتوک نکارد کافی نیست، باید همه تمهیدات برای کاشت و فروش و عرضه محصول جایگزین به بازار اندیشیده شود،کشت کینوا(نوعی دانه روغنی شبیه برنج) می تواند در جاهایی از استان فارس از جمله شهرستان خرامه که مقرون به صرفه است جایگزین کشت های آب بر شود، این رویکردی علمی و مطالعه شده است و باید توسط دستگاه ها دنبال شود.

وی اظهار داشت: نمایندگان استان فارس در مجلس باید در زمینه مصرف بهینه و حفاظت از منابع آب خلاء های قانونی را ببینند و رصد و برای حل آن چاره اندیشی کنند.+ 0
I_DONT_LIKE_IT - 1

منبع: https://www.mehrnews.com/news/4412536/دستگاه-های-استان-فارس-در-موضوع-مصرف-آب-جزیریه-ای-عمل-نکنند
بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید