امروز: پنج شنبه, ۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - 21 February 2019

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 381421
تاریخ انتشار: جمعه, ۲۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۳۰

بیش از ۷۰۰ ا? - ر تاریخی و فرهنگی تهران از بین رفته است


هشدارنیوز، احمد مسجدجامعی که صبح پنج‌شنبه (۲۲ شهریور) مهمان اجلاس نهم شورای عالی استان‌ها بود به ظرفیت های میراث فرهنگی و گردشگری تهران اشاره کرد و گفت: صنعت گردشگری واقعا در کشور ما مغفول مانده در حالی که می‌تواند پاسخگوی برخی از مشکلات باشد.

وی افزود: کشور ما حوزه تمدنی دارد و مثلاً چشمه علی ۷ هزار سال سابقه دارد. ویژگی تمدن ایران گفت‌وگو بوده است و الواح تخت جمشید به زبان های مختلف است که نشان می دهد همزمان در یک مرکز که کار حکومتی، عمرانی و زیست محیطی انجام می شود حوزه های مختلف در کنار هم حضور داشتند و حوزه تمدنی را تعریف می کردند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: در داستان های اساطیری و فردوسی هر منطقه ایران پهلوان منتخب خود را داشته است و وقتی ایران در معرض خطر قرار می گرفت همه پهلوانان از تمامیت فرهنگی و آب و خاک و آئین مشترک دفاع می کردند و در طول زمان، این فرهنگ به مناسبات فیمابین تغییر کرد.

وی با اشاره معماری مساجد ایرانی، اظهار کرد: برای مثال معماری مساجد تفاوت هایی دارد و آنچه ایران را ایران کرده، وحدت در عین کثرت است.

مسجدجامعی گفت: از مسئولان میراث فرهنگی انتظار داریم این تنوع را حفظ کنند و بازتاب دهند، چرا که اگر این آثار از بین برود به فرهنگ، ادبیات و طبیعت ایران آسیب وارد می شود.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی تهران با اشاره به بی‌توجهی به آثار تاریخی پایتخت ایران، اظهار کرد: بدون تعارف باید بگوییم که چشمه علی و زاینده رود خشک شد و کارون و دریاچه ارومیه و قم در معرض آسیب جدی است. ما زمانی در تهران به جای پونک و ونک، منابع گیاه ون و به جایی به عنوان نارمک، باغ های انار داشتیم و هر جای تهران و ایران برای خود هویت داشت.

وی ادامه داد: بسیاری از آثار میراث فرهنگی که در ۵۰ سال اخیر ثبت شده از بین رفته است و خیلی از میراث معماری و هویت تاریخی ما دارد از بین می رود. اگر ما کمی بی توجهی می کردیم همین کاخ گلستان نیز از ثبت جهانی خارج شده بود.


عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: بسیاری از آثار تاریخی تهران را شناسایی نکرده ایم و به همین منظور سندی را در شورای شهر تهران تصویب کردیم که این موضوع سامان پیدا کند. با از بین رفتن بسیاری از آثار تهران مواجهیم و علت آن خلاهای قانونی است.

مسجد جامعی با تاکید بر ضرورت توجه و ثبت میراث فرهنگی، گفت: برای اولین بار در شورای اول تهران خیابان ولیعصر (عج) را به ثبت رساندیم اما چرا اکنون مسئولان از مترو به سبب خشک شدن بسیاری از درختان شکایت نمی کنند؟ چرا به خاطر از بین رفتن بسیاری درختان خیابان ولیعصر کسی شکایت نمی کند؟ ما در محله کن خیابانی داریم که درخت‌های چنارش دوقلو است و پیشنهاد دادیم به جای قطع درختان مغازه‌ها را خراب کنند.+ 0
I_DONT_LIKE_IT - 0

منبع: http://shahrnevesht.tehran.ir/مدیریت-اخبار/مشاهده-جزئیات-خبر/articleid/35287/1397-6-23-103321
بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید