امروز: پنج شنبه, ۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - 21 February 2019

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 380637
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۰۰

بیشتر از تبلیغ ، نیازمند نقد مدیریت شهری هستیم - از ? - همشهري? - حمایت می کنیم

 بیشتر از تبلیغ ، نیازمند نقد مدیریت شهری هستیم / از «همشهري» حمایت می کنیم

 

 سيد محمدعلي افشاني در حاشيه بازديد از موسسه مطبوعاتي «همشهري» با حضور در جمع خبرنگاران ، پس از درود به ارواح طيبه شهدا بالاخص شهداي عرصه قلم، شهيد كربلايي احمد و شهيد صارمي و تبريك « روز خبرنگار» گفت: اگرچه تمامي انسان ها در قبال آگاه كردن جامعه مسئول اند، اما برخي اين شانس را دارند حرفه شان آگاهي بخشي به جامعه باشد و خبرنگاران در اين گروه قرار مي گيرند. 

 

وي با بيان اينكه اساساً آگاهي موجب ارتقاي انسان به درجات والا و به عبارتي تبديل مس به طلا مي شود، گفت: 20 سال پيش، زماني كه معاون عمراني استانداري خوزستان بودم،  در سرمقاله روزنامه «همدلي» نوشتم كه رسانه ها مردم را به حقوق خويش اگاه مي كنند و  سپس شهروندان تلاش مي كنند تا به حق خود دسترسي پيدا كنند.

 

افشاني با اشاره به رقابت تنگاتنگ رسانه ها برای خبررساني و جذب مخاطب گفت: در دوره اي ، اينترنت وجود نداشت و كمتر كسي تصور مي كرد فضاي مجازي روزي بتواند زندگي مردم را دچار تحول كند،اما «تافل» به عنوان يكي از انديشمندان حوزه ارتباطات قرن 21 را «قرن دانايي» معرفي كرد؛ قرني كه دوره حكومت هاي مقتدر پايان مي يابد و خانواده هاي مقتدر جاي آن ها را مي گيرد؛ خانواده هایی كه دسترسي آسان تر و سريع تر به اطلاعات داشته باشند.

وي سرعت، صحت و دقت را از مهم ترين عوامل ارزيابي موسسه هاي خبررساني معرفي و عنوان كرد: سازمان هايي كه از ابزارهاي نوين مديريتي استفاده مي كنند و با مديريت كيفيت، فرايندها را به طور دقيق كنترل مي كنند مي توانند پيروز اين ميدان رقابت باشند.

شهردار تهران ادامه داد: اگر آن چه را به مردم ارائه مي كنيم ، درست باشد حتماً مورد توجه و استقبال مردم قرار مي گيرد و مجموعه خبررساني به مجموعه اقتصادي تبديل خواهد شد. نبايد فراموش كنيم میانگین درک مردم ما از مسئولان بالاتر است و آنانی كه مي خواهند مردم را محكوم كنند ، در واقع می کوشند خود را تبرئه سازند.

افشاني در ادامه ضمن يادآوري شرايط دشوار مالي «همشهري»  و تاكيد بر اينكه تلاش مي كنيم تا اين مجموعه عظيم با حجم بالاي دارايي ، اقتصادي باشد، تصريح كرد: اميدواريم موسسه با اجراي برنامه هاي جديد، استفاده از ابزارهاي نو و فناوري هاي نوين از حالت فعلي خارج شود.

وي با اشاره به حجم عظيم ثروت در شهرداري تهران گفت: جاي تعجب است كه با اين شرايط تا به امروز به هر موسسه و شركت تابعه شهرداري رفته ام، اعلام كرده اند كه زيان ده هستند؛ موسساتي كه اگر يك دهم ثروت آن ها در اختيار بخش خصوصي هوشمند قرار مي گرفت،  ارقام بالايي از ثروت و شغل را توليد مي كردند.

شهردار تهران با انتقاد از مديران پیرو سبك هاي قديمي مديريتی و ادامه دهندگان مسير مدیران گذشته،  خاطرنشان كرد: امروز چند جوان در كنار يكديگر شركت «استارت آپ» راه اندازي مي كنند و در عمل موفق به تغيير رويه هاي گذشته مي شوند. نمونه آن موردي است كه در حوزه تاكسيراني اتفاق افتاد و با وجود اعتراضات تاكسي داران، در نهايت همين اقدام موجب كاهش قيمت كرايه ها و خدمات رساني بهتر به شهروندان شد. 

 

افشاني با اظهار اميدواري نسبت به تغيير شرايط مالي موسسه «همشهري» و الگوبرداري ساير سازمان هاي تابعه شهرداري از اين موسسه گفت: اخيراً اعلام كرده ام كه از شهريورماه هيچ بودجه اي به سازمان هاي زيان ده نمي دهم و سازمان ها، خود موظف به تامين بودجه هستند. زیرا  نبايد تمام ماه نگران حقوق پرسنل باشيم و اين موضوع به دغدغه جدي تبديل شود.

وي در بخش ديگري از سخنانش با تاكيد بر اينكه در عصر ارتباطات و رقابت اطلاعات، سرعت و صحت عمل مهم ترين شاخص توسعه يافتگي محسوب مي شود، گفت: با وجود آن كه موسسه «همشهري» متعلق به شهرداري تهران است، انتظار نداريم به عنوان مبلغ مديريت شهري عمل كند چرا كه بيشتر نيازمند نقد هستيم. 

شهردار تهران ادامه داد: البته، بايد توجه كنيم در دنياي امروز كه در كم تر از ثانيه ميليون ها نفر در سراسر دنيا از يك خبر مطلع مي شوند، مبناي نقد بايد بر صداقت و راستي باشد كه اگر اين چنين نباشد نتايج ويران گري به همراه خواهد داشت.

افشاني با تاكيد بر اينكه نقد عامل اصلاح جامعه است و به همين دليل اصحاب رسانه و به طور وي‍‍ژه خبرنگاران مصلحان اجتماعي هستند كه با نقدشان افراد را اصلاح مي كنند، گفت: البته در دنياي امروز برخي دروغ مي سازند و همان دروغ را نقد مي كنند. اين در حالي است كه اگر مبناي نقد درست باشد براي جامعه نعمت است و آن موقع است كه اهل قلم هدايت گر جامعه محسوب مي شوند و صاحب قلم به جامعه جهت مي دهد.

وي در ادامه به عزم جدي اين دوره از مديريت شهري براي مقابله با فساد و نقش رسانه ها در اين زمينه پرداخت و تصريح كرد: اگر اطلاعات در اين خصوص به درستي و مبتني بر مستندات منتشر شود، مديريت شهري و رسانه در كنار هم مي توانند قدم هاي بزرگي را بردارند.

شهردار تهران ادامه داد: فراموش نكنيم آن چه امروز نظام جمهوري اسلامي و مسئولان را تهديد مي كند فساد است كه مانند موريانه بي صدا ساختار نظام اداري و اجرايي را تهديد مي كند، در اين ميان نظارت به معناي واقعي كلمه بايد در اختيار اصحاب رسانه و سازمان هاي مردم نهاد باشد.

افشاني يكي ديگر از مشكلات كشور را مهاجرت نخبگان به دليل عدم استفاده درست از اين افراد در كشور دانست و عنوان كرد: به منظور ايجاد فرصت مناسب براي استفاده از نخبگان و افراد تحصيل كرده، به معاون منابع انساني اعلام كرده ام تا رزومه مديراني كه جا به جا و مديراني كه منصوب مي شوند را در سايت هاي شهرداري تهران نمايش دهند تا مردم در جريان تخصص مديران قرار بگيرند.

وي ادامه داد: متاسفانه  ریشه مشكل امروز ما كه موجب مهاجرت نخبگان مي شود،  اين است كه فارغ التحصيلان بهترين دانشگاه هاي كشور معمولاً براي واگذاری مسئوليت از سوي مسئولان مورد پذیرش قرار نمی گیرند و در مقابل، فردي كه تحصیلات و تجربه چندانی ندارند با تکیه بر مناسبات و روابط مسئوليت مي گيرد.

 

شهردار تهران همچنين به موضوع شفاف سازي در نظام مالي شهرداري تهران براساس ماده 75 قانون شهرداري ها كه 111 سال پيش به تصويب رسيد پرداخت و گفت: بر اساس اين ماده هر 6 ماه يك بار تمامي هزينه ها و درآمدها بايد آگهي عمومي شوند و تاكنون اگر اين اتفاق نيفتاده است، خلاف قانون صورت گرفته است. با اين حال، زماني كه صحبت از شفافيت مي شود بسياري فكر مي كنند كشف تاريخي كرده اند.

افشاني تاكيد كرد: در اين راستا، به مديران شهرداري اعلام كرده ام كه راس 6 ماه بايد تمام قراردادها را روي سايت شهرداري تهران بارگذاري كنند تا امكان نقد و تحليل شهروندان فراهم شود.

وي با بيان اينكه اطمينان مي دهم كه شهرداري تهران با كمال ميل از موسسه «همشهري» حمايت مي كند، گفت: اين حمايت به اين معنا است كه اگر موسسه در مناقصات شركت كند، حتي اگر قيمتي كه اعلام مي كند مساوی با  قیمت اعلامی ساير موسسات و شركت ها باشد، پروژه به «همشهري» واگذار می شود، اما اگر «همشهري» از حضور در چنين رقابت هايي خودداري كند، ديگر حمايتي صورت نمي گيرد.

شهردار تهران با بيان اينكه مجموعه مديريت شهري را بسيج مي كنيم تا در شرايط مساوي در كنار موسسه همشهري باشند و با يكديگر تحولاتي هر چند كوچك ايجاد كنند، عنوان كرد: جزو مديراني نيستم كه وعده دهم در يك ماه تحول گسترده ايجاد مي كنم، همين كه رو به جلو قدم برداريم كافي است؛ در اين زمينه اميدوارم تا موسسه «همشهري» در آينده در سالم سازي سيستم ها و اقتصادي كردن ساير سازمان هاي تابعه شهرداري الگو و ياري گر باشد.

افشاني در ادامه ضمن درخواست از خبرنگاران موسسه «همشهري »براي مطالعه و نقد مفهوم «شهر زيست پذير» به عنوان يكي از محوري ترين برنامه هاي اين دوره از مديريت شهري خاطرنشان كرد: اين مفهوم حدود 14 سال است كه مبناي شهرسازي نوين است و يكي از شاخص هاي مهم آن ايمني شهروندان در بخش هاي رواني و مادي است.

وي گفت: در واقع، بر اساس اين مفهوم ميزان تاثيرگذاري تهران بر ساير شهرها و تاثيرپذيري اين كلانشهر مشخص مي شود.

شهردار تهران سنجش وضعيت محلات را يكي از مهم ترين بخش هاي شهر زيست پذير دانست و عنوان كرد: يكي از شاخص هايي كه نشان مي دهد محلات تا چه اندازه زيست پذيراند، موضوع حمل و نقل و قدرت انتخاب مردم در اين زمينه است.

به گفته افشاني، قرار است در آينده تمامي 354 محله تهران بر اساس شاخص هاي وابسته به مفهوم شهر زيست پذير سنجيده شوند و پس از آن مورد مقايسه قرار بگيرند. نتايج حاصل از اين مقايسه نيز مشخص مي كند كه سرمايه گذاري در محلات بايد بر چه اساس صورت بگيرد.

 

شهردار تهران در پايان با تاكيد بر اينكه برنامه هاي اين دوره از مديريت شهري حول دو محور« ارتقاي كيفيت زندگي» و « ايجاد رضايت مندي» براي شهروندان تعريف مي شود، تاکید كرد: شاخص ارزيابي عملكردهاي ما بايد رضايت مندي مردم باشد و اگر به گونه اي عمل كنيم كه مردم رضايت داشته باشند، اين، به آن معنا است كه وظايف خود را به نحو مطلوب انجام داده ايم.

 

 + 1
I_DONT_LIKE_IT - 1

منبع: http://shahrnevesht.tehran.ir/مدیریت-اخبار/مشاهده-جزئیات-خبر/articleid/34474/1397-5-17-181543
بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید