امروز: سه شنبه, ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - 29 September 2020

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 369794
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ۰۹:۰۶
دسته: استانها
پرینت
ایمیل

برف بهاری در ارتفاعات تهران/ از تعطیلی مدارس تا سرمازدگی باغ ها

، گروه استان ها- الهه آهنگر: سامانه جدید بارشی که از بعد از ظهر جمعه ۲۴ فروردین ماه وارد استان تهران شد، برخی مناطق این استان را سفیدپوش و همه مناطق را با سرمایی زمستانی مواجه کرد، تا جایی که موضوع هوا، بارندگی و لغزندگی محورهای مواصلاتی بحث روز محافل تهرانی ها شده است. 

کاهش دمای ۱۰ درجه ای استان تهران سبب شد، تا مناطق کوهستانی مانند فیروزکوه به دمای زیر صفر درجه برود، این سرمای هوا حتی در مناطقی از استان تهران مانند دشت ورامین که آب و هوایی گرم تر دارد، نیز حاکم شد.

بر اساس پیش بینی های اداره کل هواشناسی استان تهران با فعالیت سامانه جدید انتظار می رود دمای هوای در فیروزکوه، آبعلی و امین آباد دوشنبه و سه شنبه ۳ الی ۴ درجه زیر صفر رفته و با کاهش شدید همراه باشد.

بر همین اساس در برخی مناطق استان تهران مانند آبعلی، فیروزکوه، لواسان، دماوند و امین آباد شاهد بارش برف و در دیگر نقاط استان تهران بارش باران را برای روزهای دوشنبه و سه شنبه خواهیم داشت.

در نوار باریک شمال شهر تهران نیز احتمال بارش برف وجود دارد.

آماده باش پلیس و عوامل راهداری در محورهای هراز و فیروزکوه

رییس پلیس راه شرق استان تهران با اشاره به بارش های برف در ۲ روز گذشته در برخی از مناطق محورهای هراز و فیروزکوه به خبرنگار مهر گفت: بارش برف سبب لغزندگی سطوح این محورها شده است، که با اقدامات سریع عوامل پلیس و راهداری هیچ گونه مسدود شدن محور در شرق استان تهران نداشتیم.

سرهنگ سیاوش محبی از رانندگان خواست بدون تجهیزات زمستانی و زنجیر چرخ اقدام به ورود به محورهای کوهستانی به ویژه محورهای هراز و فیروزکوه نکنند.

وی افزود: نیروهای پلیس در تمام ساعات شبانه روز در محورهای مواصلاتی حاضر بوده و جای نگرانی وجود ندارد، اما از مردم عزیز می خواهم در شرایط بارش برف و یخبندان از سفرهای غیر ضرور خودداری کرده و قبل از سفر نیز نسبت به پر بودن مخزن سوخت خودروی خود اطمینان حاصل کنند.

مسئول راهدارخانه محور هراز دیگر فردی بود، که بر استفاده خودروها از تجهیزات زمستانی تاکید کرد و افزود: عوامل راهداری همواره در محورهای برف گیر حاضر بوده و نسبت به برف روبی از سطوح محورها اقدام می کنند.

جعفر میثمی با بیان این که فکر نمی کنم، بارش برف سبب انسداد محور هراز شود، گفت: آمادگی عوامل راهداری در پاک سازی محور و نمک پاشی سطح جاده مانع از انسداد محور هراز خواهد شد و رانندگان از این لحاظ نگران نباشند.

آماده باش ستاد مدیریت بحران فیروزکوه/مدارس تعطیل شد

سرمای شدید هوا همچنین به تعطیلی همه مقاطع تحصیلی در فیروزکوه نیز منجر شد.

فرماندار فیروزکوه در این خصوص اظهار داشت: به دلیل بارش برف شدید و برودت هوا مدارس فیروزکوه در همه مقاطع تحصیلی امروز دوشنبه تعطیل است.

مهدی یوسفی جمارانی همچنین از آماده باش ستاد مدیریت بحران شهرستان فیروزکوه خبر داد و گفت: با توجه به اعلام آماده باش اداره کل مدیریت بحران استانداری تهران و نیز پیش بینی بارش برف سنگین و برودت هوا تدابیر لازم در مورد آب‌گرفتگی معابر و جاده‌های شهری به خصوص روستایی اتخاذ شده است.

وی گفت: در این خصوص آتش نشانی ها، هلال احمر، پلیس راه و راهور و دیگر ادارات مرتبط آمادگی لازم را دارند و اقدامات خوبی نیز در روزهای گذشته انجام شده است.

اما برودت کم نظیر هوا و تلاقی آن با فصل بهار و فصل رویش گیاهان سبب ایجاد نگرانی هایی در بین کشاورزان نیز شده است.

نگرانی باغداران از خسارات سرمازدگی/هنوز گزارشی نداشتیم

یک کشاورز دماوندی در این مورد به خبرنگار مهر گفت: سرمای دیررس در فصل بهار سبب آسیب رسیدن به درختان میوه و جوانه های ضعیف و تازه بیدار شده می شود، این سرما می تواند در محصول باغ های ما که راه درآمدی کشاورزان و باغ داران در این مناطق است، تاثیرگذار بوده و خسارات قابل توجهی وارد آورد.

محمد علیانی اضافه کرد: جوانه ها و میوه های درختان به دمای زیر صفر حساس هستند و ۲ شب گذشته دما در دماوند زیر صفر درجه شد و همین امر موجب نگرانی باغ داران شده است.

مدیر جهاد کشاورزی دماوند نیز در این خصوص ضمن ارائه توصیه هایی به باغ داران برای جلوگیری از سرمازدگی اظهار داشت: پاشیدن آب روی درختان، شخم زدن زمین های زراعی و جدا کردن علف های هرز، گرم کردن باغ توسط بخاری های باغی، ایجاد بادشکن در اطراف باغ و نیز استفاده از ضد یخ های طبیعی می تواند در کاهش سرمازدگی درختان موثر باشد.

هادی طهرانی پور ادامه داد: تاکنون اخباری در خصوص سرمازدگی درختان در این شهرستان نداشتیم، اما کارشناسان ما از روز یکشنبه و در اولین روز کاری پس از تعطیلات مبعث بررسی های خود برای اطلاع از میزان خسارت سرمازدگی احتمالی و نیز توصیه های لازم به باغداران را آغاز کرده اند.

وی افزود: بر اساس گزارش هواشناسی، دمای دماوند چندین بار در شب و روزهای آینده به زیر صفر خواهد رفت، اما فعلا نمی توان در خصوص خسارات احتمالی قضاوت کرد و باید با بررسی کارشناسان تا چند روز آینده این پاسخ را داد.

بر اساس این گزارش، برودت هوا و بارش برف تا پایان هفته میهمان ارتفاعات استان تهران خواهد بود و نیز بارش باران و کاهش شدید دما در دیگر نقاط این استان را شاهد هستیم و به همین دلیل باید آمادگی لازم برای کاهش خسارات احتمالی، انسداد راه ها، تعطیلی های مدارس و دیگر موارد مرتبط در ادارات و نهادهای مذکور وجود داشته باشد.+ 0
I_DONT_LIKE_IT - 0

منبع: https://www.mehrnews.com/news/4271888/برف-بهاری-در-ارتفاعات-تهران-از-تعطیلی-مدارس-تا-سرمازدگی-باغ
بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید