امروز: سه شنبه, ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - 10 December 2018

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 346300
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ۲۲:۰۷
دسته: سیاسی
پرینت
ایمیل

مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن فهمشان را به رخ دنیا کشیدند/ عبور از اصلاح طلبان عبور از جمهوریت نظام است

خبرگزاری فارس: مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن فهمشان را به رخ دنیا کشیدند/ عبور از اصلاح طلبان عبور از جمهوریت نظام است

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمدعلی وکیلی نماینده مجلس و عضو فراکسیون امید طی سخنانی در همایش جمهوریت نظام که در دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن فهمشان را یکبار دیگر به رخ دنیا کشاندند.

وکیلی در خصوص مرزبندی جریانات سیاسی با جمهوریت نظام تصریح کرد: دموکراسی از نردبان قدرت بالا رفتن نیست بلکه باید به راحتی از آن نردبان برگردیم و در این مسیر، هر جریانی که به نتیجه صندوق رای تمکین کند، نشاندهنده دموکراسی اوست.

وی ادامه داد: آنهایی که برای به قدرت رسیدن جان می‌کنند، دموکراسی را قبول ندارند و قدرت را مادام العمر و گفتمان خودشان را گفتمان حاکمیت می‌دانند. جریانات سیاسی که حضورشان در قدرت باعث مشارکت حداکثری می‌شود، معنا بخش جمهوریت می‌شوند و بالعکس.

نماینده تهران در مجلس خاطرنشان کرد: جریاناتی که بقای خودشان را به مشارکت حداقلی مردم در صحنه گره می‌زنند، جریانات جمهوریت ستیز هستند.

وکیلی گفت: جریان اصلاح طلبی در طول این سالیان‌ چون مقبولیت خودش را برآمده از رای مردم می‌دانست، بیشترین سهم را در ارتقا جمهوریت نظام ایفا کرده و می‌کند.

وی افزود: اگر روزی مردم از اصلاح طلبان عبور کنند، از ظرفیت جمهوریت نظام جمهوری اسلامی عبور کرده اند.

نماینده تهران در مجلس اضافه کرد: در جریانات فکری ایران، نگاهی داریم که معتقد است رای مردم اصالتا فاقد وجاهت است. صاحبان این نگاه اولا بدنبال حکومت اسلامی و بعد دنبال جمهوری اسلامی هستند. در این تفکر که لیدری آن با حضرت آیت الله مصباح است، جمهوریت فاقد وجاهت است و نمی‌توان بین این تفکر و جمهوریت قرابتی پیدا کرد.

وکیلی اظهار داشت: مسائل سال ۸۸ را باید بدون حب‌و بغض کالبدشکافی کرد اما ما آنطور که دلمان می‌خواهد آن را مطرح می‌کنیم و تلویزیون هم طوری که خودش می‌خواهد.

وی افزود: آنها که یک طرف قضیه هستند در دادگاه علنی محاکمه نمی‌شوند و تلویزیون هم مستندهای یک طرفه می‌سازد.

این نماینده اصلاح طلب با بیان اینکه سهم احمدی نژاد در پیدایش حوادث ۸۸ به مراتب بیش از موسوی و کروبی بود، گفت: نحوه ورود و موضع گیری این دو نفر (موسوی و کروبی) قابل نقد است اما کاری که احمدی نژاد این روزها می‌کند جدا از کاری‌ که آن روزها می‌کرد، در آشفتگی جامعه و بسیج مردم به نظم ستیزی و تشکیک به همه مناسبات جمهوری اسلامی به مراتب خطرناکتر از وقایع ۸۸ است اما احمدی نژاد با قدرت و رویین تن به کار خودش ادامه می‌دهد و شهر به شهر می‌رود اما بقیه دارند تاوان‌ می‌دهند.

وکیلی با بیان اینکه حافظه مردم یک حافظه حقیقت گراست، اظهار داشت: ممکن است تکرار خبر غلط باور ایجاد کند اما مردم ایران ثابت کرده اند تحت تاثیر این معادله قرار نمی‌گیرند.

وی گفت: در خصوص اعتراضات اخیر در کشور معتقدم مجموعه ای از عوامل سالیان گذشته باعث ایجاد گسل‌های مختلف در جامعه بر اثر ناکارآمدی شده است و اینها در این اواخر توسط برخی محرکهای داخلی تحریک شد و محرک اصلی یک محرک اصولگرایی بود و یک جریان قدرتمند در مشهد فکر کرد روی اعتراضات مردم موج سواری می‌کند و یک گلوله برفی به پیشانی روحانی می‌زند اما این گلوله در مسیر تبدیل به یک موج عظیم می‌شود.

وکیلی خاطرنشان کرد: ما به اشکال مختلف ملت را در حوزه های گوناگون تحقیر کرده ایم و این یک جا سر باز می‌کند.

نماینده تهران در مجلس گفت: مردم در سال ۸۸ برای نقد ناکارآمدی ها به صحنه آمدند و بنای تخریب نداشتند اما جریانات حاشیه ای سوار بر جریان متن مردم شدند. در حوادث اخیر هم اعتراضات حق مردم بود و رهبری هم فرمودند که اعتراض حق مردم است.

وی افزود: اولین کاری که مجلس در خصوص این اعتراضات کرد پیرامون بودجه بود. بودجه با تم دولت آمد و به کمیسیون تلفیق رفت و تم مسایل اجتماعی را گرفت و من با کلیات آن مخالف بودم چون دیگر تم بودجه تم دولتی نبود.

وکیلی گفت: تصمیماتی که در لایحه بودجه گرفته شد، تا حدودی به نفع اقشار آسیب‌پذیر است اما با خواست کف مردم فاصله دارد.

انتهای پیام/


-----------------------------------------------------------------------------
تذکر: کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها از سوی هشدار نیوز لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است از طریق بخش "تماس با ما" برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، در بخش ویژه منتشر گردد.+ 0
I_DONT_LIKE_IT - 0

منبع: http://www.farsnews.com/13961124001800
بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید