امروز: چهارشنبه, ۲۶ دی ۱۳۹۷ - 16 January 2019

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 329272
تاریخ انتشار: شنبه, ۱۶ دی ۱۳۹۶ ۱۵:۵۴

تعداد نانو ذرات هوای تهران، 100برابر شرايط پاك

 


1396/10/16 14:34:0|
تعداد مشاهده: 16

هشدارنیوز، احمد طاهری مدیر شبکه سنجش کیفیت هواي شركت كنترل كيفيت هواي تهران در اين باره گفت: نانو ذرات، بخشی از ذرات کوچکتر از 2.5میکرون (PM2.5) هستند که بسیار کوچک و با ابعاد در حدود نامومتر و جرم بسیار کمی هستند که بیشتر در اثر احتراق به وجود آمده و به دلیل ریز بودن شان می‌ توانند تا لایه‌های زیرین ریه انسان نفوذ کرده و حتی وارد سیستم انتقال خون نیز شوند، بنابراین برای سلامتی انسان خطرناک‌تر هستند. این ذرات به علت جرم بسیار کمی که دارند می‌توانند تا مدت بسیار زیادی در هوا به صورت معلق باقی بمانند و مسافت بسیار زیادی را طی کنند. به گفته وي، در روزهای اخیر که وضعیت هوای تهران در شرایط ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد و شاخص کیفیت هوا مقادیر نزدیک و بعضا بالای 150 را نشان می‌دهد، اندازه‌گیری‌های متعددی برای آلاینده نانو ذرات با قطر کوچکتر از 700 نانومتر در نواحی مختلف شهر انجام پذیرفته‌است.

به گفته طاهری، بر اساس نتایج اندازه‌گیری‌ها که در مناطق مختلف شهر تهران با کاربری‌های متفاوت بدست آمده است، تعداد ذرات تقریبا در همه مناطق مقادیر نزدیک به یک میلیون ذره در سانتی متر مکعب را نشان می‌داد. همچنین لازم به ذکر است که تعداد این ذرات در نزدیک بزرگراه ها و محل تردد وسایل نقلیه که منشا اصلی تولید نانو ذرات هستند، بعضا به مقادیر بسیار زیاد در حدود دو میلیون نانو ذره در سانتی‌متر مکعب را نیز تجربه کرد. بر اساس نتایج اندازه‌گیری‌های انجام شده، وزش باد و بارش باران نیز بر روی این آلاینده نسبت با سایر آلاینده‌ها از جمله ذرات معلق کوچکتر از 2.5 میکرون، تاثیر بسیار کمتری دارند، به طوریکه بعد از بارش باران در هفته گذشته که کیفیت هوا از نظر آلاینده ذرات معلق کوچکتر از 2.5میکرون به طور موقت در محدوده سالم و حتی برای ساعاتی به محدوده پاک نیز رسید، تعداد نانوذرات مقادیری در حدود 100 تا 600 هزار ذره در سانتی‌متر مکعب را نشان می‌داد که نسبت به مقادیر مشابه در کشورهای اروپایی مقادیر بسیار بالاترست.

وي تصريح كرد: در استانداردهای رایج بین‌المللی شاخص دقیقی برای این دسته از ذرات معلق تعیین نشده ولی غالبا مشاهده می‌شود که مقادیر آن در هوای سالم در حدود 10 هزار ذره در سانتی‌متر مکعب است. لازم به ذکر است که با توجه به اندازه‌گیری‌های مشابهی که در کشورهای اروپایی برای نانو ذرات انجام شده است، تعداد این ذرات در حدود 10 تا 15 هزار نانوذره در سانتی‌متر مکعب است. لذا می‌توان نتیجه گرفت که در روزهای ناسالم اخیر شهر تهران، مقادیر نانوذرات تا بیش از صد برابر مقادیر آن‌ها در هوای پاک رسیده‌است که مقدار بسیار زیاد و خطرناکی است.+ 0
I_DONT_LIKE_IT - 0

منبع: http://shahrnevesht.tehran.ir/مدیریت-اخبار/مشاهده-جزئیات-خبر/articleid/29178/1396-10-16-143837
بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید