امروز: پنج شنبه, ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - 21 October 2021

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 3289
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ۱۱:۵۳

تاکید بر نقش مردم در اجرای طرح احیاء و ساماندهی رودخانه‌های شهری

هشدار نیوز - مهندس طهمز احمدپور که در حاشیه بازدید میدانی از طرح آزمایشی احیای رودخانه فرحزاد سخن می‌گفت، با بیان آنکه اقدامات انجام شده در راستای ساماندهی رودخانه‌های شهر تهران از سال 1387 به بعد بر مبنای مقتضیات و دستاوردهای علمی زمان خود انجام شده است، گفت: پروژه‌های احداث بوستان نهج البلاغه در مسیر رودخانه فرحزاد و بوستان جوانمردان در مسیر رودخانه کن، باید براساس معیارهای علمی زمان خود مورد داوری قرار گیرند چراکه تصمیمات مدیریت شهری براساس علم روز صورت می‌پذیرد و طبیعی است حالا که نحوه مواجهه با آبراهه‌های شهری بر اساس اعمال حداقل مداخلات شکل گرفته، بررسی‌های مجددی در مورد نحوه اجرای این پروژه‌ها صورت پذیرد.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت پروژه‌های اجرا شده در زمینه ساماندهی رودخانه‌های شهر تهران باید با شرایط پیش از اجرای آنها مقایسه شود، ساماندهی روددره‌های دارآباد، گلابدره، ولنجک، درکه، فرحزاد و کن را سبب دگرگون شدن چهره مناطق پیرامونی و زدودن آسیب‌های اجتماعی و رفع تجاوزات انجام شده به حریم رودخانه‌ها دانست و افزود: بهره‌برداری از این پروژه‌ها باعث برقراری ارتباط هرچه بهتر شهروندان با رودخانه‌ها به عنوان یکی از برجسته ترین مواهب طبیعی پایتخت شده است.

مهندس احمدپور با تاکید بر اهمیت نقش گردشگری شهری در تولید ثروت و رفع آثار محرومیت از مناطق کم‌برخوردار، احیا و ساماندهی رودخانه‌های شهری را زمینه‌ساز رونق اقتصادی جوامع محلی اطراف رودخانه‌ها دانست و افزود: در گذشته‌ای نه چندان دور، رودخانه فرحزاد که می‌توانست از بهترین مناطق شهر تهران باشد، جزو آسیب‌پذیرترین نقاط بود. به همین دلیل می‌توان گفت هزینه قابل توجهی که تاکنون صرف آزادسازی حریم و بستر این رودخانه شده است، نشان دهنده عزم جدی مدیریت شهری برای احیای رودخانه فرحزاد و سایر رودخانه‌های پایتخت است.

مدیرعامل سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران با بیان آنکه تلاش برای توقف دست‌اندازی به حریم و بستر رودخانه‌ها از اهداف مهم طرح جامع احیا و ساماندهی رودخانه‌های شهری به شمار می‌رود، گفت: در گام‌های بعدی، این شهروندان و ساکنان حاشیه رودخانه‌ها هستند که باید برای جلوگیری از تصرفات آتی و ورود فاضلاب و زباله به آبراهه‌ها اقدام کنند. در واقع جلب مشارکت همگانی از اهداف مهم طرح جامع احیا و ساماندهی رودخانه‌های شهر تهران و در عین حال تضمین‌کننده تحقق سایر اهداف طرح است.

گفتنی است برنامه‌های روز پایانی اولین کنفرانس ملی احیا و ساماندهی رودخانه‌های شهری به بازدید از طرح آزمایشی احیای رودخانه فرحزاد و ارائه گزارشی از مطالعات و اقدامات انجام شده در زمینه بهبود وضعیت این رودخانه اختصاص داشت. در نشستی که پیش از انجام پیمایش میدانی تشکیل شد، علاوه بر ارائه گزارش احیای رودخانه فرحزاد، گزارشی از پروژه احیای رودخانه کشف رود مشهد نیز مطرح شد. تکمیل کاربرگ‌های ارزیابی سلامت رودخانه فرحزاد توسط بازدیدکنندگان پروژه و همچنین اجرای آزمایش ارزیابی کیفیت آب رودخانه از دیگر برنامه‌های روز پایانی کنفرانس ملی احیا و ساماندهی رودخانه‌های شهری بود. پروژه آزمایشی احیای رودخانه فرحزاد، در ارزیابی انجام شده توسط بازدیدکنندگان که در قالب تکمیل و تحلیل کاربرگ‌های ارزیابی سلامت رودخانه انجام شد، به نمره "خوب" نائل آمد. این کاربرگ‌ها موارد مختلفی از قبیل وضعیت بستر و حریم رودخانه، وضعیت ساماندهی، وضعیت آبدهی، رنگ و کدورت جریان، شرایط اجتماعی حاشیه رودخانه و پوشش گیاهی و حیات وحش را مورد سنجش قرار می‌دهد.+ 9
I_DONT_LIKE_IT - 5

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید