امروز: پنج شنبه, ۰۳ فروردين ۱۴۰۲ - 23 March 2023

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 3129
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ ۱۱:۳۸

تقويت حوزه هاي زيرساختي در برنامه ششم توسعه با تعامل با مجلس

هشدار نیوز - اين در حالي است که اگر قرار بود نمايشگاه در داخل شهر برگزار شود، بي شک مشکلاتي جدي را ايجاد مي کرد.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت محمدباقر قاليباف عصر امروز طي سخناني در مراسم اختتاميه بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران تصريح کرد: خداوند بزرگ را شاکريم که با يک فراز و نشيب 5، 6 ماهه نمايشگاه شهرآفتاب آماده سازي شد و هم اکنون نيز در روز پاياني نمايشگاه افتخارآفرين کتاب تهران هستيم. مديريت شهري اين توفيق را داشت تا از يک جهت از نظرمکاني به حوزه فرهنگ و انديشه توجه داشته باشد و از جهت ديگر براساس توافق نامه امضا شده با وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي تا سال 1400 اجاره سالن را از ناشران دريافت نخواهيم کرد .
وي تاکيد کرد: بايد اين اقدام را به نوعي کمک به حوزه فرهنگ نشر و فرهنگ مکتوب شهر و کشور خود بدانيم چرا که تقويت حوزه فرهنگ به معني تقويت اقتدار و عزت ملي است و اگر در اين عرصه رشد و توسعه پيدا کرده و با ديگر ملل ارتباط برقرار کنيم، هم  مشترکات خود را تقويت مي کنيم و هم تمايل و برجستگي هاي تمدني خودمان را نشان مي دهيم که اين موضوع حق اين ملت و کشور است.
شهردار پايتخت ادامه داد: حتما همه ما علاقه مند هستيم تا با برگزاري نمايشگاه کتاب در مجموعه شهرآفتاب علاوه بر توجه به بحث فروش کتاب، فرصتي را فراهم کنيم تا اينجا محل گفت و گو و تضارب آراي ناشران و اهل انديشه، محل حضور مديران اجرايي و اهل قلم و محلي براي ارتباط خوب ميان حوزه اقتصاد فرهنگ و انديشه باشد. اين از سياست هاي قطعي خواهد بود که در آينده فرصت آن فراهم مي شود و پس از فراغت از کارهاي ابتدايي به اين موضوعات خواهيم پرداخت.
وي در ادامه تاکيد کرد: شهر تهران چالش هاي جدي و اساسي زيرساختي داشته و دارد اما با برنامه ريزي هاي مدوني که طي يک دهه گذشته صورت گرفته است و با اجراي دو برنامه در شهر تهران اقدامات مهمي در حوزه زيرساخت ها صورت گرفته و بر بخشي از چالش ها فائق آمديم .
شهردار تهران با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه حمل ونقل عمومي تاکيد کرد: در يک دهه گذشته طول خطوط متروي شهر تهران را از 80 کيلومتر به 200 کيلومتر رسانديم و در يک سال و نيم پيش رو نيز 100 کيلومتر ديگر به متروي شهر تهران اضافه خواهيم کرد .
وي افزود: با يک کار بسيار فشرده، برنامه ريزي شده و يک اقدام جهادي 6 کيلومتر خط مترو را به همراه يک ايستگاه 25 هزار مترمربعي به شهر آفتاب رسانديم تا حجم قابل توجهي از جابه جايي شهروندان به نمايشگاه با مترو صورت گيرد.
قاليباف برگزاري نمايشگاه در محدوده شهري را يکي از چالش هاي جدي پايتخت عنوان کرد و گفت: از سال هاي 81-82 چالش جدي در برگزاري نمايشگاه کتاب در محل نمايشگاه بين المللي تهران وجود داشت و اختلاف شديدي بين دولت و شهرداري پيش آمد به نحوي که شهرداري وقت اقدام به بستن نمايشگاه بين المللي کرد. ضمن اينکه ترافيک خيابان هاي اطراف نمايشگاه به نحوي بود که مردم ساعت ها در اتوبان هاي شهيدچمران، شهيدمدرس، شهيدهمت و چهارراه پارک وي معطل مي شدند و حتي کساني که نمي خواستند به نمايشگاه بروند نيز مجبور بودند در اين ترافيک قفل شده قرار بگيرند. همچنين وجود آلودگي هوا و آلودگي صوتي در اطراف نمايشگاه تبديل به يک موضوع ضدفرهنگي شده بود .
قاليباف افزود: با يک تلاش مضاعف کلنگ نمايشگاه بين المللي شهر آفتاب در سال 90 به زمين زده شد و اين مرکز در سال جاري، همزمان با برگزاري نمايشگاه کتاب به بهره برداري رسيد که اميدواريم روز به روز شاهد رونق بيشتر شهر آفتاب باشيم.
وي ادامه داد: در مساحت 280هکتاري شهر آفتاب ساخت هتل ها، مراکز تجاري و اداري مناسب در کنار مراکز رفاهي با سرمايه گذاري بخش خصوصي قابل اجراست تا روز به روز به رونق اين مجموعه افزوده شود.
شهردار پايتخت به دسترسي هاي مجموعه نمايشگاهي شهر آفتاب پرداخت و گفت: از بزرگراه ساوه و اتوبان تهران– قم دسترسي هاي متعددي به شهر آفتاب برقرار شده و نزديکي آن به فرودگاه بين المللي امام خميني (ره) نيز فرصت بسيار مناسبي را براي برپايي تمامي نمايشگاه هاي بين المللي فراهم کرده است. در کنار اين موارد به منظور سهولت در مراجعه بازديدکنندگان شهرستاني دسترسي مناسبي از اتوبان آزادگان براي نمايشگاه شهر آفتاب ايجاد شده است .
شهردار تهران تاکيد کرد: مفتخر هستيم که کار اين مجموعه را با نمايشگاه بين المللي کتاب تهران آغاز کرديم و مهم تر از آن رسالت سنگيني در حوزه ايجاد زيرساخت هاي محيط زيستي و نمايشگاهي تهران انجام داده ايم. چرا که اين روزها بسياري از افراد خصوصا در حوزه محيط زيست حرف مي زنند و صحبت مي کنند، اما اقدام و عمل براي حفظ محيط زيست ايجاد چنين زيرساخت هايي براي شهر تهران است .
وي خاطرنشان ساخت: در جريان برگزاري نمايشگاه کتاب در شهر آفتاب روزانه 35هزار خودرو در مجموعه پارکينگ هاي نمايشگاه پارک کردند. اين در حالي است که اگر قرار بود نمايشگاه در داخل شهر برگزار شود مشکلاتي جدي را ايجاد مي کرد.
قاليباف در بخشي ديگري از سخنان خود با اشاره به همکاري خوب مديريت شهري و ساير قوا و نهادها تاکيد کرد: يکي از راهکارهاي پيشرفت کشور جلوگيري از تنش هاي بي دليل وهماهنگي خوب ميان دستگاه هاي مختلف است، به نحوي که هم اکنون ايجاد هماهنگي با ساير ارگان ها، وزارت خانه ها و قواي سه گانه در راس برنامه هاي شهرداري تهران قرارداشته و منفعت اين  هماهنگي ها را نيز مردم و مجموعه کشور مي برند. بايد توجه داشته باشيد که فلسفه وجودي ما جز خدمت به مردم چيز ديگري نيست .
وي در پايان عنوان کرد: اميدواريم با همکاري و تعامل خوب با مجلس شوراي اسلامي بتوانيم براي تقويت موضوعات زيرساختي در برنامه ششم توسعه، گام هاي جدي تر واساسي تري برداريم.+ 7
I_DONT_LIKE_IT - 6

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید