امروز: سه شنبه, ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - 29 September 2020

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 299127
تاریخ انتشار: شنبه, ۰۶ آبان ۱۳۹۶ ۰۳:۰۵
دسته: بین الملل
پرینت
ایمیل

پارلمان کاتالونیا به جدایی از اسپانیا رای داد/ مجلس سنا خودمختاری را از کاتالونیا سلب کرد

خبرگزاری فارس: پارلمان کاتالونیا به جدایی از اسپانیا رای داد/ مجلس سنا خودمختاری را از کاتالونیا سلب کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، رای گیری پارلمان محلی منطقه کاتالونیا برای تصمیم گیری در زمینه جدایی کامل از اسپانیا در شهر بارسلون از دقایقی پیش آغاز شده است.

همزمان سنای اسپانیا نیز درحال بحث و بررسی ماده 155 قانون اساسی است تا در صورت موافقت اختیارات دولت محلی کاتالونیا از جمله خدمختاری را از این منطقه سلب کند.

ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا امروز جمعه اعلام کرد که اقدامات پارلمان کاتالونیا برای اعلام جدایی از این کشور تمسخر دموکراسی است.

به دنبال ساعتها بحث و بررسی، پارلمان کاتالونیا با تصویب قطعنامه استقلال، به صورت یک‌طرفه از دولت اسپانیا اعلام جدایی کرد.

 نمایندگان کاتالونیا با 70 رای مثبت، 10 رای منفی و  2 رای ممتنع به جدایی از اسپانیا رای دادند. این درحالیست که بعضی از نمایندگان مخالف جدایی در این جلسه حضور نیافته بودند. کاتالونیا برای اعلام جدایی از اسپانیا به 68 رای مثبت نیاز داشت.

در واکنش به اقدام پارلمان کاتالونیا، سنای اسپانیا نیز طی یک رای گیری در روز جمعه،  به سلب خودمختاری از کاتالونیا رای مثبت داد. براساس گزارش شبکه یورو نیوز، مجلس سنای اسپانیا با 215 رای ضمن مخالفت با تداوم خودمختاری منطقه کاتالونیا، حاکمیت مستقیم را بر این منطقه تصویب کرد.

مجلس سنای اسپانیا همچنین به دولت دستور داد تا با توسل به قوه قهریه، رئیس منطقه کاتالونیا و وزیران او را از سمتهای خود اخراج کند.

دولت مادرید پیش از این هشدار داده بود که در صورت اعلام جدایی از اسپانیا، دولت محلی کاتالونیا را منحل و یک انتخابات جدید در عرض 6 ماه آینده برگزار خواهد کرد.

ماریانا راخوی پس از رای گیری پارلمان کاتالونیا از همه خواست که آرامش خود را حفظ کنند. وی تاکید کرد که حاکمیت قانون دوباره به کاتالونیا بازخواهد گشت.

در جریان همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، که اول اکتبر (9 مهرماه) برگزار شد، 90 درصد به استقلال این ناحیه رای دادند. دولت مرکزی همواره بر غیرقانونی بودن چنین اقدامی تاکید داشت و از این رو خواستار اجرایی شدن بند 155 قانون‌اساسی شد.

انتهای پیام/م


 

-----------------------------------------------------------------------------
تذکر: کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها از سوی هشدار نیوز لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است از طریق بخش "تماس با ما" برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، در بخش ویژه منتشر گردد.+ 1
I_DONT_LIKE_IT - 0

منبع: http://www.farsnews.com/13960805000677
بازدید: 169

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید