امروز: شنبه, ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - 26 September 2020

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 247734
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۴ تیر ۱۳۹۶ ۱۳:۵۹

نماد گفتمان انقلاب اسلامی ما دفاع مقدس است/قلم باید گفتمان دهه اول انقلاب را احیا کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: متن و بطن گفتمان انقلاب اسلامی بسامد و پیامدهای فرهنگی دفاع مقدس است. همچنین قلم باید بتواند گفتمان دهه اول انقلاب را احیا کند.

به گزارش ایسنا، ششمین همایش اندیشه و قلم ارتش با حضور جمعی از نویسندگان و اهالی قلم ارتشی در سالن کوثر سازمان عقیدتی سیاسی ارتش برگزار شد.

در این همایش دکتر صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی بیان کرد:‌ در شرایطی قرار داریم که بیش از هر زمان دیگری نیازمند توسعه قلم، فرهنگ، اخلاق، معرفت و فضیلت هستیم. ما با انبوهی از آسیب‌های اجتماعی روبرو هستیم که قابل دفاع نیستند؛ از جمله آن‌ها می‌توان به اعتیاد، طلاق، خشونت و حاشیه‌نشینی اشاره کرد. این نگرانی در حدی است که رهبر معظم انقلاب شخصا پیگیر موضوع در این زمینه هستند و ما باید برای حل آن از تمامی امکانات‌مان بهره‌مند شویم. ریشه آسیب‌های اجتماعی ما در فاصله گرفتن از فرهنگ دینی، ملی و ارزش‌های انقلابی نهفته است. بی‌شک اگر می‌خواهیم اتفاقی در این زمینه شکل بگیرد و انگ‌زنی یا شایعه پراکنی کاهش یابد باید به فرهنگ انقلاب اسلامی بازگردیم. دلیل این ادعا نیز یک سابقه تاریخی روشن است. چرا وقتی شاخصه‌های دهه اول انقلاب را مرور می‌کنیم متوجه می‌شویم که همفکری، همدردی و حس همنوعی در عالی‌ترین سطح خود وجود داشته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه دفاع مقدس یک گفتمان ملی است، گفت:‌ نماد گفتمان انقلاب اسلامی ما دفاع مقدس است و جنگ تحمیلی برای ما گفتمان‌سازی ملی داشت. برای همین است که اندیشه و خون شهدا را تکریم می‌کنیم. تداوم این مسئله نیز در قلم‌های ما نهفته است. بنابراین قلم را هم باید یک فرهنگ قلمداد کنیم.

وی یادآور شد: همچنین عقلانیت و الگوی مصرف نیز از دیگر محصولات گفتمان انقلاب اسلامی بود. در آن زمان انسان‌ها به فکر منافع خودشان نبودند بلکه برای خدمت تلاش می‌کردند. از همین رو قلم باید بتواند گفتمان دهه اول انقلاب را احیا کند. متن و بطن این گفتمان نیز دفاع مقدس است. ما برای اینکه بتوانیم بسامد و پیامدهای فرهنگی آن را به نسل جوان منتقل کنیم باید با واقعیت‌های اجتماعی آشنا باشیم و با زبان آن‌ها صحبت کنیم. امروزه فضای مجازی بسیاری وجود دارد که می‌توانیم به جای مقابله با آن، با تولید محتوا آن را اشغال کنیم.

صالحی امیری یادآور شد: ما امروز با سوء تغذیه فرهنگی روبرو هستیم. باید بتوانیم شکافی که این تغذیه را ایجاد کرده است پر کنیم. بی‌شک کتاب‌خوانی باید یکی از الگوهای مصرف فرهنگی ما باشد. میزان مطالعه در شأن شعارهای فرهنگی ما نیست. از سوی دیگر صاحبان قلم نیز باید احساس امنیت کنند. همچنین کتاب‌خوانی باید به یک امر مقدس تبدیل شود که نقطه آغاز آن نیز مدرسه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه آموزش و پرورش باید فضایی برای تفکر و قلم زدن دانش‌آموزان فراهم کند، توضیح داد: آموزش و پرورش نیازمند یک دگردیسی و پوست‌اندازی است و باید با واقعیت‌های جدید اجتماعی آشنا شود تا به جای انباشت محفوظات ذهنی، مهارت‌آموزی و خلاقیت‌آفرینی کند. همچنین ائمه جماعت ما نیز می‌توانند نقش بسیاری در این زمینه داشته باشند.

وی گفت: ما باید مسیر را بشناسیم. در این راستا نیز دو راه پیش رو داریم. نخست مسیر انفعال و تسلیم شدن که با اهداف انقلاب اسلامی مغایرت دارد و دیگری قرار گرفتن در حوزه فعال است. در این زمینه ارتش و سپاه فعالیت‌های بسیار خوبی داشته‌اند. ارتش به دلیل ویژگی ذاتی خود یعنی نظم و انضباط می‌تواند یک الگوی بسیار مناسب باشد و هر شخصیت ارتشی نیز یک نماد فرهنگی معرفی شود. خوشبختانه اکنون کمترین چالش‌ در ارتش وجود دارد. بی‌شک نیروهای مسلح ما می‌توانند الگوی جامعه باشند. ارتش و سپاه و حتی بسیج باید در این زمینه تلاش کنند.

صالحی امیری با اشاره به اقدامات سپاه توضیح داد: نیروهای مسلح ما خواستار حریم مرزهای کشورمان هستند. در حوادث اخیر نقش سپاه در ایجاد هراس در دل دشمنان و اقتدار ملی به خوبی نمایان شد. بی‌شک نیروهای مسلح ما همواره لازمه تداوم جامعه هستند.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگر این مراسم حجت‌الاسلام عباس محمدحسنی رئیس سازمان عقیدتی و سیاسی ارتش در سخنانی گفت:‌ برای ما واجب کفایی است که قلم به دست بگیریم و به همان میزان که سلاح در دست داریم باید قلم نیز به دست بگیریم.صاحبان قلم از مرزهای فکری ما پاسداری می‌کنند و نیروهای مسلح نیز با در دست داشتن سلاح، مرزهای عرضی ما را حفظ می‌کنند.

وی افزود: یکی از ضعف‌های ما ایرانیان این است که خاطرات خود را نمی‌نویسیم و همین باعث می‌شود که دیگران برایمان خاطرات را بنویسند و عموما این نویسندگان چیزی را می‌نویسند که دوست دارند. قلم و سلاح مکمل یکدیگر هستند و ما باید در جنگ نرم از آن‌ها بهره‌مند شویم.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگر این مراسم امیرسرتیپ شاهین تقی‌خانی معاون فرهنگی و روابط عمومی ارتش در سخنانی گفت:‌ ششمین همایش اندیشه و قلم ارتش در ابعاد کمی و کیفی شرایط ویژه‌ای داشت چرا که ۶۶۲ اثر از ۳۳۱ نویسنده به دست ما رسید که نسبت به سال ۹۴ از رشد بسیار خوبی برخوردار بود.

وی توضیح داد: شناسایی و تجلیل از نویسندگان ارتش،معرفی چهره‌های متفاوتی از ارتش در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، شناسایی اهل قلم غیرارتشی و ناشران، گسترش فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی برخی از اهداف برگزاری همایش بودند.

تقی‌خانی یادآور شد: این همایش در ۱۲ بخش از جمله دفاع مقدس، فرماندهی، ادبیات دفاع مقدس، علمی، دینی، آموزشی، تاریخی، حقوقی و مدیریت برگزار شده بود. بیشترین آثار در این همایش مرتبط با دفاع مقدس و علم نظامی بود.

به گزارش ایسنا در بخش‌های مختلف این مراسم با حضور سردار جزایری، حجت‌الاسلام عباس محمدحسنی، امیرسرتیپ آراسته، امیرسرتیپ هاشمی و سایر معاونان و فرماندهان ارتشی از برگزیدگان ششمین همایش «اندیشه و قلم ارتش» تقدیر شد.

انتهای پیام

 

-----------------------------------------------------------------------------
تذکر: کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها از سوی هشدار نیوز لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه‌ای منتشر نشده است از طریق بخش "تماس با ما" برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه‌های لازم، در بخش ویژه منتشر گردد.+ 2
I_DONT_LIKE_IT - 1

منبع: http://www.isna.ir/news/96041407469/نماد-گفتمان-انقلاب-اسلامی-ما-دفاع-مقدس-است-قلم-باید-گفتمان-دهه
بازدید: 118

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید