امروز: دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - 23 July 2018

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 244673
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۰۸ تیر ۱۳۹۶ ۱۷:۱۰
دسته: پنجره
پرینت
ایمیل
اختصاصی هشدارنیوز/

سه چالش خطرناک برای ایران کدامند؟

هشدارنیوز:

شاید اگر به هر شخصی در ایران گفته شود مهمترین چالش های این روزهای کشور کدامند، به تعداد 79 میلیون نفر جمعیت کشور احتمالا 79 میلیون مشکل بیان شود اما همه این مشکلات قابل جمع شدن در مثلث اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است. در ادامه به بررسی هر کدام از این اضلاع می پردازیم:

ضلع اقتصاد

اولین و مهم‌ترین مسئله‌ در ضلع اقتصاد، بیکاری بالای جمعیت به‌ویژه جمعیت تحصیل‌کرده است. اسحاق جهانگیری معاون اول دولت روحانی امروز در شهر رشت بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را 25 درصد ذکر کرده است.

بیکاری معضل بزرگ جامعه ما است که به همراه خود پیامدهای ناخوشایندی را برای خانواده و فرد بیکار می‌آورد؛ مشکلاتی از قبیل فقر اقتصادی، مشکلات روحی و روانی، افت ارتباطات خانوادگی، مشاجره، خلاف‌کاری و عدم توجه به بنیان‌های خانواده.

افزایش شکاف طبقاتی مورد دیگری است که خطر بزرگی برای بقا یک جامعه است. با توجه به اینکه شکاف طبقاتی با خود احساس تبعیض را به همراه می‌آورد، افزایش شکاف طبقاتی مانع وحدت و همدلی است. بر اساس آمارها  ضریب جینیاز 0.37 سال 92 به 0.39درصد در سال 4 و 95 رسیده است (ضریب جینی به صفر نزدیک باشد، برابری توزیع درآمد بیشتر و به سمت یک متمایل شود شکاف طبقاتی بیشتر) که این میزان رقم قابل توجهی برای فهم شکاف طبقاتی است.

فقر، کاهش ارزش پول ملی، بلاتکلیفی هدفمندی یارانه‌ها، ورشکستگی و فرسودگی خط تولید صنایع داخلی، هجوم کالاهای بی‌کیفیت چینی و خارج کردن محصولات داخلی از خط تولید، پایین بودن دستمزدها، نرخ بالای سود بانکی و ورشکستگی مؤسسات مالی و ... مشکلاتی هستند که اقتصاد ایران را با چالش جدی مواجه ساخته‌اند.

ضلع اجتماعی

مهم‌ترین چالش اجتماعی کشور در سال‌های اخیر همانا تزلزل بنیاد خانواده به‌خصوص در کلان‌شهرهای کشور بوده است که با سرعت عجیب در حال رسوخ به شهرهای متوسط، شهرهای کوچک و حتی روستاهاست.

کاهش ازدواج و تمایل پایین به آن به همراه افزایش درصد بسیاری بالای طلاق‌، گسترش اعتیاد، گسترش فحشا، فساد، خیانت، کاهش اعتماد و سرمایه اجتماعی و ... مشکلاتی است که ضلع اجتماعی را آسیب‌پذیر ساخته است. علاوه بر این کاهش نرخ رشد جمعیت و خیز ایران برای ورود به جمع کشورهای سالمند نیز در جای خو حائز اهمیت است. در این زمینه تهاجم فرهنگی و سرمایه گذاری عظیم کشورهای غربی و آمریکا مثال زدنی است. وجود صدها شبکه فارسی زبان یکی از نمونه های اهمیت این چالش است.

ضلع زیست‌محیطی

اولین چالش ضلع زیست‌محیطی ایران، کاهش شدید آب‌های زیرزمینی و نزولات جوی است. آب مسئله است که می‌تواند جنگ‌های بین‌المللی و حتی نزاع‌های داخلی را رقم بزند.

دومین چالش دهه اخیر، چالش آلودگی هوا است. علاوه بر مشکلات آلودگی ناشی از فعالیت‌های شهرنشینی و صنعت، در سال‌های اخیر ورود ریزگردها از منطقه جنوب غربی و غرب کشور است. براساس پیش‌بینی و محاسبات مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، این گردوغبارها تا چندین سال بعد مهمان مناطق جنوب غربی و غرب کشور و حتی مناطق مرکزی ایران خواهند بود.

چالش سوم از ضلع زیست‌محیطی، تخریب گسترده خاک با عناوینی همچون زمین‌خواری، دریاخواری، ساحل خواری، کوه خواری و ... است. علاوه بر این کشاورزی سنتی در ایران نیز روند تخریب خاک را تسریع کرده است.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت خانواده (اجتماعی)، بیکاری (اقتصاد) و آب (زیست‌محیطی) اصلی‌ترین چالش‌های پیش روی جامعه ایران است که در صورت مدیریت داخلی و در نظر گرفتن فرصت‌ها و تهدیدهای خارجی می‌توان از این بحران‌ها رد شد.

سیاست و امنیت هم می تواند جزئی از خطر برای برخی کشورها باشند که این موارد برای ایران خطر محسوب نشده و ایران در خطرناکترین منطقه (وجود داعش، طالبان و گروه های تروریستی) بلحاظ برخوردهای قومی، مذهبی و ... از امنیت مثال زدنی برخوردار است که خود جای شکر دارد.+ 4
I_DONT_LIKE_IT - 0

بازدید: 719