امروز: پنج شنبه, ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - 18 August 2022

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 176446
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ۱۱:۴۰
درحال به‌روزرسانی/ قالیباف در صحن شورای اسلامی شهر تهران:

قانون کسی را که باید لاک و مهر کند مشخص کرده است/ به‌خاطر ناکارآمدی‌ها باید عذرخواهی کرد نه پلاسکو/احساس می کردم فرزند خودم زیر آوار است

به گزارش هشدارنیوز، محمدباقر قالیباف شهردار تهران با حضور در صحن علنی سیصد و بیست و ششمین جلسه شورای شهر تهران گزارشی درباره حادثه پلاسکو ارائه داد.

دراولین اقدام بازدید میدانی کردم/ جبهه جنوبی کاملا قفل بود

وی با اشاره به بحث زنده بودن افراد در زیر ساختمان گفت: من خودم در لحظه اولی که به محل حادثه رسیدم بر اساس عادتی که از دفاع مقدس یاد گرفتیم که باید اول باید حادثه را بشناسیم و فرصت ها  و تهدید را شناسایی کنیم. در بدو ورود بازدید میدانی از همه نقاط آنجا را انجام دادم و شاهد بودم جبهه جنوبی کاملا قفل است. سازه نمای ساختمان به خاطر موضوعات سازه ای با مصالح تنیده شد و مثل کاوری روی همه آهن های سوخته افتاد، انگار توری روی این آوارها بسته بودند. در این آتش امکان قطع کردن این سازه ها وجود نداشت.

بهترین هلی کوپتر دنیا بیش از 20 تن نمی تواند بردارد/ جرثقیل های 360 تنی فعالیت می کرد

وی ادامه داد: در این میان چندین جرثقیل 360 تنی وجود داشت اما فردی آمد می گفت یک هلی کوپتر بیاید این را بردارد و ببرد! بعد یک دوست خبرنگار هم می گفت چرا هلی کوپتر نمی آورید؟ ما در این شرایط بگوییم چنین هلی کوپتری ساخته نشده است بهترین هلی کوپتر دنیا بیش از 20 تن نمی تواند بردارد چطور می تواند این آوار را بردارد؟

بهترین سازمانی که می تواند هلی کوپتر داشته باشد حتما هلال احمر است

وی تاکید کرد: البته حتما برای آتش نشانی هلی کوپتر هم لازم است و در آِینده باید به سمت هلی کوپتر برویم اما نه شهرداری تهران، هلی کوپتر یک دستگاه نیست که بگوییم یک فروند و دو فروند هلی کوپتر وارد ناوگان می کنیم. حتی خلبان هلی کوپتر باید فردی باشد که حداقل 6 هزار ساعت پرواز داشته باشد. از این رو این نیاز به یک سازمان دارد. بهترین سازمانی که می تواند هلی کوپتر داشته باشد حتما هلال احمر است.

دلیل عدم استفاده از هلی کوپتر در اطفای حریق

شهردار تهران با بیان اینکه حتی اگر هلی کوپتر می خواست در این حادثه بیاید – که کاربری نداشت – حتما باید یک water gun  می داشت تا زمانی که هلی کوپتر بالای ساحتمان می ایستد، دقیقا در نقطه ای که نیاز است آب را بریزد، گفت:  اینکه مخزن هلی کوپتر را در یک محوطه بیرون شهر برای آتش عمومی رها می کنند بسیار متفاوت از آن است که بخواهیم در حادثه پلاسکو یک تن آب روی ساختمان پلاسکو بریزیم!

وی تصریح کرد: با توجه به این اظهارنظرات غیرکارشناسی ، در آن شرایط خانواده شهدا آنجا بودند و دائم می گفتند می شود با هلی کوپتر افراد را نجات داد؟ این در حالی است که واقعا چنین امکانی وجود نداشت.

به دلیل حرارت بالای 200 درجه امکان ورود افراد در ساعات اولیه به پایین اوار وجود نداشت

وی گفت: من شاهد بودم ساختمان از شمال به جنوب باز شده است اما به سرعت در آتش خودم بالا رفتم که از پشت نگاه کنم تا اگر امکان رفتن یک نفر به پائین وجود دارد لحظه ای درنگ نکنیم اما زمانی که حرارت آتش را دیدم شاهد بودم اصلا امکان نگاه کردن وجود ندارد، در همان زمان تخمین زدم حرارت آنجا بین 200 تا 300 درجه است اما در ساعات اول کسی باور نمی کرد.

احساس می کردم فرزند خودم زیر آوار است

قالیباف با بیان اینکه وقتی از کنار بازار کویتی ها حفره ای باز کردیم که وارد شویم به محض اینکه اکسیژن رسید کوره آتش گرفت، خاطرنشان کرد: در آنجا درجه حرارت حدود 500 درجه را ثبت کرد. در این شرایط می گفتند چند نفر آنجا زنده هستند! من همان زمان هم گفتم والله احساس می کنم فرزند خود من اینجا است هر کاری برای بچه خودم بکنم، اینجا هم می کنم. بعد گفتند آقای قالیباف پیامک آمده است که عجله نکنید، ما اینجا غذا به اندازه کافی داریم! این فشار را به خانواده ها بیشتر می کرد.

وی گفت: افراد مختلفی از استان ها در بحث فنی و حرفه ای حضور پیدا کردند، جامعه مهندسان نیز از بخش های مختلف کشور حضور داشتند. حتی جوشکاران و برشکاران از ورزقان هم حضور پیدا کردند و تا روز آخر هم در اینجا حضور داشند. باید از مپنا و قرارگاه خاتم الانبیا، حوزه نفت و ... هم تشکر کنیم. در این حادثه ای تکنولوژی پلاسما، هوا برش و ... و انواع ادوات و تجهیزات استفاده شد.

حتی لحظه ای کار کند انجام نشد

شهردار تهران ادامه داد: گاهی شنیدم که می گفتند در 48 ساعت اول کار کند بوده است اما عرض می کنم یک لحظه کار کند نبوده است. درست است که به خاطر ریزش سازه جبهه کاری در 24 ساعت اول باز نبوده است اما این سازه را در چند ساعت جمع کردیم و جبهه کاری باز شد.

شهرداری اخطار و پیگیری و تذکر را به مالک، مستاجر، هیات مدیره، وزارت کار و .... داده بود

قالیباف ادامه داد: براساس قوانین و مقررات ما تذکرات لازم را به پلاسکو داده بودیم. حتی در سال 93 بعد از حادثه آتش سوزی جمهوری من چند ساختمان از جمله پلاسکو را نام بردم. ما اخطار و پیگیری و تذکر را به مالک، مستاجر، هیات مدیره، وزارت کار و .... داده ایم. علاوه بر این ما در حوزه مدیریت بحران کار آموزش را هم دنبال می کنیم و برای همین ساختمان هم ما در سال جاری مانور اجرا کردیم.

برای آموزش سکنه پلاسکو چند نوبت فراخوان دادیم اما شرکت نکردند

 وی تاکید کرد: ما مجموعه این افراد در ساختمان پلاسکو را چند نوبت فراخوان دادیم تاآموزش دهیم اما شرکت نکردند، در آخرین جلسه هم از ساختمان چند صد نفره، تنها 17 نفر حضور پیدا کردند. از این رو ما تمامی اسناد، اخطارها را داده ایم و مانور و آموزش را اجرا کرده ایم.

اگر علاءالدین هم اخطارهای ایمنی و حریق شهرداری را جدی نمی گرفت حتما اتفاقی بدتر از پلاسکو می افتاد

شهردار تهران افزود: برای ساختمان علاء الدین هنوز هم داریم پیگیری می کنیم اما آیا برای همه ساختمان های شهر باید اینگونه عمل کرد؟ باید قوانین و مقررات به گونه ای باشد که کار را به درستی انجام دهیم. به عنوان نمونه ما کاری که در علاء الدین انجام دادیم بر اساس کمیسیون ماده 100 انجام دادیم اما بخشی هم بر اساس موضوعات ایمنی و حریق بود.

وی افزود:  در حوزه آتش نشانی و ایمنی علاء الدین بعضی موضوعات را به دنبال تذکرات ما اصلاح کردند و پس از اصلاحات صورت گرفته یک آتش سوزی در علاء الدین صورت گرفت، اگر این اصلاحات صورت نمی گرفت شاهد حادثه بدتری بودیم.

در بخش دیگری از سخنان خود به موضوعات سازمان آتش نشانی اشاره کرد و گفت: ما نزدیک به 19 هزار آتش نشان داوطلب داریم که تمامی آنها در یک دهه اخیر سازماندهی شده اند . الان 4885 نفر در حوزه نیروهای کادر آتش نشانی وجود دارند.

وی با اشاره به زمان رسیدن به محل حادثه گفت: در حوزه ایستگاه های آتش نشانی 10.7 کیلومترمربع را به 6.3 کیلومتر مربع رسانده ایم تا استاندارد رسیدن 4 دقیقه ای را رعایت کنیم از این رو آتش نشانی یک اولویت کاملا روندی در شهر بوده است.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: منابع نقدی آتش نشانی در سال 84 برابر 16.7 میلیارد بوده است که 10 سال بعد این رقم 140 میلیارد تومان رسیده است. همچنین عمر خودروها به 6 سال تقلیل یافته و مدرن و نوسازی شده اند.

وی در ادامه به آمارهای حریق در شهر اشاره کرد و گفت: آمار ها نشان می دهد آتش سوزی ها بالا رفته است، به نحوی که در آتش سوزی ضایعات شاهد افزایش 5 برابری هستیم و آمار به 14هزار و 500 مورد رسیده است. این به موضوعات آسیب های اجتماعی در پارک ها، مخازن عمومی و ... بر می گردد اما در مقابل سهم حریق خودرویی از 15 درصد به شش درصد کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: همچنین حریق ساختمان مسکونی از 21 درصد به 13 درصد و سهم حریق ساختمان مسکونی از 28 درصد به 13 درصد کاهش پیدا کرده است.

رشد بودجه آتش نشانی چندین برابر رشد بودجه کل شهرداری

قالیباف به بودجه آتش نشانی اشاره کرد و گفت: در طول سال های گذشته جز سال 89 و 90 که عملکرد ما از بودجه مقداری ضعیف تر بوده است، در بقیه سال ها مصوبه کل بودجه ما 1851 میلیارد تومان بوده است و عملکرد ما 2158 میلیارد تومان بوده است.بعضا گفته می شود ما در بودجه آتش نشانی توجه نکردیم این در حالی است که رشد بودجه 93 به 94 شهرداری تهران 8.6 درصد بوده است اما رشد بودجه آتش نشانی در همین سال 34 درصد بوده است. در سال 94 به 95 آتش نشانی 15 درصد رشد داشته است این در حالی است که بودجه شهرداری 3.8 درصد رشد داشته است. الان هم پیشنهاد ما در لایحه بودجه سال 96 نشان می دهد رشد بودجه شهرداری در سال 96 برابر 3.4 درصد است اما رشد بودجه آتش نشانی 15.8 درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه با وجود افزایش آمار خودرو در 10 سال گذشته اما سهم حریق خودرویی از 15 درصد به 6 درصد کاهش پیدا کرده است، گفت: این به آن جهت است که از سال 86 به همه رانندگان تاکسی آموزش های لازم را ارایه کردیم و کپسول های ایمنی به کلیه رانندگان داده شد.  

وی تاکید کرد: در راستای افزایش و ارتقا دانش آتش نشانان مرکز آموزش آتش نشانی در صالح آباد ایجاد کرده ایم جزو استاندارد های اصلی دنیا است و جایگاه بسیار خوبی پیدا کرده است.

شهردار تهران در بخش دیگری از صحبتهایش گفت: در حادثه ساختمان پلاسکو اول لطف خدا و بعد ایثارگری شهدای آتش نشان باعث شده تا آمار تلفات افزایش پیدا نکند. حتی بعد از حادثه نیز ما اینجا مجروح و فوتی ندادیم.

مدیرعامل آتش نشانی هم فرماندهی حوزه عملیاتی و مهندسی در کارنامه دارد هم معاونت چند وزارتخانه

وی در ادامه به سوابق فرمانده سازمان آتش نشانی اشاره کرد و گفت: آقای شریف زاده  بیش از  75 ماه سابقه فرماندهی در جبهه در حوزه عملیاتی و مهندسی دارند، شبیه ترین سازمان به سازمان های نظامی و انتظامی ، سازمان آتش نشانی است و تخصصی ایشان در دفاع مقدس و بعد از دفاع مقدس همین است. ایشان در دو وزارتخانه چندین سال معاون وزیر بودند چرا می گوییم سابقه مدیریت ندارند، از جهت آمادگی جسمانی جزو ورزشکاران شناخته شده حوزه رزمی هستند. از سواد، سابقه، مدیریت، آمادگی جسمانی، سابقه کاری در بقیه وزارتخانه ها مشخص است اما راحت می گوییم این افراد هیچ آشنایی و سابقه ای ندارند در این شرایط افکار عمومی رنجش خاطر دارند.

وی با بیان اینکه در شهرداری تهران به خاطر صبر، متانت و تحمل خانواده ها آنها تقدیر و تشکر می کنم، گفت: ما نمی خواهیم بگوییم هیچ مسئولیتی بر گردن نداریم بلکه در حوزه مسئولیت اجتماعی همه ما مسئول هستیم.

قالیباف افزود: حتی معتقدیم در قوانین خیلی دچار اشکال نیستیم اما حتما در حوزه مقررات، آئین نامه ها، ساختارهای غلط در نظام اداری و اجرایی ناکارآمدی داریم که در حوزه اجرایی دستگاه های دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی مشهود است.

طبق قانون 1.2 بودجه عمران از بودجه عمومی کشور باید در حوزه پیشگیری استفاده شود

وی با اشاره به توزیع بودجه ناعادلانه، گفت: قانون مشخص کرده است 1.2 بودجه عمران از بودجه عمومی کشور باید در حوزه پیشگیری استفاده شود اما ببینید این بودجه در کشور به کجا رفته و در شهر تهران نیز چه اتفاقی در این زمینه برای مدیریت بحران شهر رخ داده است؟ در قانون مدیریت بحران به ریاست رئیس جمهور و قائم مقامی وزیر کشور است، استثنائا مدیریت بحران در شهر تهران بر عهده شهردار تهران گذاشته شده است. در موضع مدیریت بحران عرض می کنم در این بخش خود مدیریت بحران در کشور دچار بحران است و نمونه های آن هم وجود دارد.

شهردار تهران اضافه کرد: جایی که باید عذرخواهی کنیم از مردم حلالیت بطلبیم به خاطر این ناکارآمدی ها است نه به خاطر پلاسکو چرا که حتما این حوادث ممکن است تکرار شود.

طبق قانون قضاوت و داوری درباره پلاسکو برعهده قوه قضاییه است نه هیچ کمیته ای

وی ادامه داد: الان گروه های مختلف جمع شده اند تا این موضوع را بررسی کنند، در مجلس شورای اسلامی کمیسیون های مختلف مکلف شده اند، شورای اسلامی شهر تهران نیز به عنوان اصلی موضوع پیگیری می کند و کمیته های تخصصی و کمیسیون دارد. دستگاه های دیگر هم این کار را شروع کرده اند اما تعدد این کمیته ها برای بررسی جادثه وجود دارد. وقتی می خواهیم موضوع را به قضاوت و داوری ببریم، در صلاحیت هیچ کمیته ای نیست قانون قضاوت و داوری را بر عهده قوه قضائیه آورده است. از این رو ما به عنوان داوری نیستیم بلکه به دنبال اصلاح روند ها، فرایند ها و نتیجه گیری هستیم این کار با تعدد و عجله امکان پذیر نیست و نمی توانیم این کار را انجام دهیم

 


+ 5
I_DONT_LIKE_IT - 1

 

بازدید: 734

تعداد نظرات: 1
منتشر نشده: 0
 
+0
unlike
-0
زهرا ۹۵/۱۱/۱۷ - ۱۶:۲۱
پاسخ
comments ""تناقض رفتار حسن روحانی رییس جمهور از فاجعه مالی موسسه مجاز کاسپین تا پلاسکو""

اگر دولت روحانی از مسئولیت پلمپ پلاسکو (توسط وزارت کار) شانه خالی می‌کند، اما در موضوع مؤسسه مالی ""مجاز کاسپین"" که پنجمین موسسه مالی مجاز کشور و ثبت در سایت بانک مرکزی و بورس ایران است طبق قانون همه مسئولیت (حتی پرداخت زیان و ضرر سرمایه‌گذاران) بر عهده دولت (بانک مرکزی) است.

میلیون ها ایرانی در شهرهای مختلف ایران اسلامی با مجوز فوق الذکر مغبون و متضرر شده اند و بانک مرکزی ضمن فرافکنی و فرار از مسئولیت های قانونی و اخلاقی و انسانی خود مردم کشور رو با چالشی بزرگ مواجهه نموده است.
مردمی که با دیدن مجوز و لیست اسامی موسسات مجاز در سایت بانک مرکزی که به اعتماد به مجوز آن موسسه از مورخ۱۳۹۴/۱۲/۲۷ سپرده گذاری کردند در واقع توسط بانک مرکزی اغفال و فریب داده شده اند.

آیا رییس جمهور از اوضاع کشور و ظلم زیر دستانش خبرندارد؟؟!!
 

کد امنیتی
کد جدید