امروز: جمعه, ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - 07 October 2022

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 171599
تاریخ انتشار: شنبه, ۰۹ بهمن ۱۳۹۵ ۰۹:۲۰
گزارش اختصاصی هشدارنیوز/

زندان یا باغ‌وحش وکیل‌آباد مشهد؟ خانم ابتکار تماشا کنید (تصاویر)

به گزارش هشدارنیوز در خبرها آمده است؛ در ایران بیش از 70 باغ‌وحش، محل نگهداری حیوانات و باغ پرندگان وجود دارد که از این تعداد حدود 15 مورد توانسته‌اند از سازمان محیط‌زیست مجوز فعالیت دریافت کنند و در این میان بیش از 50 باغ‌وحش بدون مجوز محیط‌زیست اقدام به نگهداری و درآمدزایی از نمایش حیوانات می‌کنند.

این مسئله نشان می‌دهد 50 باغ‌وحش ایران، استانداردهای لازم برای نگهداری حیوانات را رعایت نکرده و مشمول دریافت مجوز نشده‌اند اما بااین‌وجود همچنان فعالیت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار هشدارنیوز از مشهد؛ یکی از باغ‌وحش‌های دارای تنوع به لحاظ تعداد گونه‌های جانوری، باغ‌وحش وکیل‌آباد مشهد است که موردتوجه بسیاری از مسافران، گردشگران و مردم مشهد بوده است. می‌توان ادعا کرد که این باغ‌وحش یکی از پر بازدیدترین باغ‌وحش‌های کشور است اما بااین‌حال، عدم رعایت استاندارهای بین‌المللی ( و حتی استاندارهای سازمان محیط‌زیست) شرایط ظالمانه را بر حیوانات این باغ‌وحش تحمیل کرده است دل هر انسان را به درد می‌آورد.

اتاقک‌های سیمانی، فضای نقاشی شده نفرت‌انگیز، نبود فضای طبیعی، عدم استفاده از پوشش گیاهی، عدم رعایت مورفولوژی زمین برای فعالیت‌های روزمره هر جانور ازجمله فعالیت‌هایی همانند بالا رفتن، حفر کردن، پریدن، غلتیدن و رفتارهای بیولوژیکی و ... زندانی سیمانی را برای حیوانات خلق کرده است که مشاهدات خبرنگار هشدارنیوز از رفتارهای عجیب و قریب حیوانات این باغ‌وحش گویای افسردگی و بیماری‌های روحی این جانوران حکایت دارد.

فضای سیمانی در روزهای سرد زمستان موجب استرس (فشار روانی) برخی از گونه‌های جانوری شده بود که در ادامه تصاویر آن می‌آید.

نبود فضای سبز، درخت و بوته، عدم به‌کارگیریمصالح طبیعی مانند نرده‌های چوبی، آلاچیق‌های پوشالی، آغل و آبشخور با نمای سنگی ، صخره‌ای و ساخت تپه‌های مصنوعی به شکل صخره (بخصوص برای علفخواران وحشی) ، برکه، آبگیر و.... نشان می‌دهد مسئولان سازمان محیط‌زیست هیچ توجهی به گونه‌های جانوری ندارند و طبیعی است که خانم ابتکار مشغول فعالیت‌های سیاسی هستند و البته که این روزها مسائل قضایی آقازاده نیز به گرفتاری‌های شخصی و جناحی افزوده‌شده است.

بسیار تأسف‌آور و البته که خنده‌آور است خانم ابتکار و دوستانشان تصویر یوزپلنگ ایرانی را بر روی لباس تیم ملی ایران حک می‌کنند اما به داد این ‌گونه‌های زنده درخطر نمی‌رسند. و خدا می‌داند که چند باغ‌وحش بدتر از وکیل‌آباد در کشور وجود دارد که در دعواهای سیاسی و جناحی فراموش‌شده‌اند. 

در ادامه تصاویر باغ وحش وکیل آباد مشهد آمده است که بیشتر از اینکه شبیه باغ وحش باشد؛ شبیه سلول انفرادی است:

+ 19
I_DONT_LIKE_IT - 9

 

بازدید: 7653

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید