امروز: شنبه, ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - 20 April 2019

آخرین اخبار

اخبار برگزیده

کد خبر: 104574
تاریخ انتشار: شنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۵ ۰۹:۳۶

رتبه بندی معلمان؛وعده های مسئولان و اعتمادسوزی در میان فرهنگیان ؟!

به گزارش هشدارنیوز در ماه‌هاي پاياني سال 93 کليات نظام رتبه‌بندي معلمان در هيأت دولت تصويب و در ارديبهشت 94 نظام رتبه‌بندي معلمان ابلاغ شد. دولت يازدهم پس از تدوين طرح‌هاي مختلف، براي كاهش فاصله دريافتي معلمان با ساير كاركنان دولت و ارتقاي عوامل انگيزشي و رفاهي معلمان طرح نظام رتبه‌بندي معلمان را اجرا کرد.

قرار بر اين بود که طرح رتبه‌بندي معلمان به صورت مرحله به مرحله (پلکاني) در سه فاز طي سال‌هاي 94، 95 و 96 اجرايي و باعث ترميم حقوق فرهنگيان شود. پس از کش‌ و قوس‌هاي فراوان در مهر 94 نظام رتبه‌بندي معلمان اجرايي شد و بر خلاف تمامي خبر‌سازي‌هاي رسانه‌اي وزير و همکارانش، عملاً آنچه تحت عنوان نظام رتبه‌بندي معلمان اجرا شد با نظام رتبه‌بندي که پيشتر از آن صحبت مي‌شد و در سند تحول بنيادين نيز به آن اشاره شده بود، تفاوت بسياري داشت.

به باور اکثر کارشناسان آموزشي اجراي «طبقه‌بندي معلمان »نه رتبه‌بندي آنان در دولت يازدهم،قاطبه معلمان را ناراضي‌تر نمود.

سال تحصيلي جديد در حالي آغاز مي‌شود که زمزمه‌هاي اجراي فاز دوم رتبه‌بندي معلمان به گوش مي رسد. با نگاهي دقيق به آنچه که مسئولان آموزش‌وپرورش وعده انجام آن را داده بودند و آنچه که در عمل پس از اجراي فاز اول رتبه‌بندي در سال 94 اتفاق افتاد، می‌توان چرايي دلسردي معلمان از اجراي ناقص مرحله اول و نااميدي آنان از اجراي مرحله دوم را به درستي فهميد.

اجراي مرحله اول رتبه‌بندي معلمان عملاًدر سال 94 با اعتباري بالغ بر 1350 ميليارد تومان آغاز شد. پس از تبليغات فراوان در خصوص افزايش قابل توجه به حقوق معلمان (افزايش ۳۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان)، در عمل مبلغ ناچيزي به حقوق معلمان افزوده شد و طرحي که قرار بود موجب ارتقاي جايگاه معلمان و حل بسياري از مشکلات معيشتي آنان گردد نتوانست رضايت اکثريت معلمان را جلب نمايد.

پس از عدم تحقق وعده‌هاي وزير آموزش‌وپرورش در خصوص افزايش قابل‌توجه حقوق معلمان و ناخشنودي اکثريت معلمان، وزير و مديرانش در تلاش براي فرار به جلو و رهايي از فشار افکار عمومي اعلام کردند که فاز دوم رتبه‌بندي از فروردين سال 95 اجرا و معلمان شاهد تغييرات قابل‌توجهي در حقوقشان خواهند بود.

پيش‌بيني مسئولان آموزش‌وپرورش براي اجرای فاز دوم رتبه‌بندي در سال 95، اعتباري به مبلغ 3500 ميليارد تومان بود که به تصويب مجلس نهم نيز رسيد. در شرايط کنوني پس از وعده و وعيد‌های فراوان و تاخيري 6 ماهه،اکنون که نوبت اجراي مرحله دوم رتبه‌بندي رسيده است از سخنان فاني و مديرانش اين گونه استباط می‌شود که وزارت آموزش‌وپرورش قادر به اجراي فاز دوم براي همه واجدين شرايط نيست و عملاً نظام کامل رتبه‌بندي در سال ۹۶ محقق خواهد شد.

از سخنان مسئولان آموزش‌وپرورش مي‌توان اين‌چنين نتيجه گرفت که آنچه « اجراي فاز دوم رتبه‌بندي معلمان » خوانده می‌شود، ظاهراً بر اساس همان شيوه ارزشيابي قبلي براي معلماني است که به دليل کسب حدنصاب ۶ سال خدمت آموزشي مشمول اين طرح شده اند.

به گفته محمد بطحايي معاون توسعه مديريت و پشتيباني آموزش‌وپرورش، قرار است در مرحله دوم رتبه‌بندي، بخشي از نظام سنجش صلاحيت‌هاي حرفه‌اي معلمان اجرايي شود. براساس اين طرح با افزايش شايستگي‌ها و صلاحيت‌هاي حرفه‌ای معلمان در دو بخش شايستگي‌هاي عمومي و مهارتي، رتبه و درجه معلماني که شرايط لازم را از حيث سنوات خدمت و مدرک تحصيلي احراز کنند افزايش پيدا کرده و مشمول افزايش درصدي از فوق‌العاده شغل مي‌شوند که تعداد واجدين رتبه‌بندي در سال جاري کمتر از 200 هزار نفر خواهد بود.

در حالي که اجراي فاز دوم طرح رتبه‌بندي در هاله اي از ابهام قرار گرفته است و هنوز جزييات اجراي فاز دوم اين طرح و نحو ارزيابي صلاحيت حرفه‌ای معلمان اعلام نشده است و بخشنامه‌ای در خصوص نحوه اجراي مرحله دوم به ادارات ارسال نشده است مشخص نيست تعداد واجدين رتبه بندي در سال جاري بر اساس کدام سند و مدرک به دست آمده است!

به نظر مي رسد با توجه به اظهارات مبهم و غير شفاف مسئولان امر، اجراي اين طرح بدون يال و کوپال فقط التيام بخش پاره‌ای از مشکلات عديده معلمان خواهد بود. اجراي ناقص طرح رتبه‌بندي به خاطر ضعف برنامه‌ريزی، بی‌تدبيری وزارت نشينان و محدود بودن به عده‌ای محکوم به شکست خواهد بود. مطمعناً چنين رويکردي به آموزش‌وپرورش در بلند‌مدت اثرات مخربي بر جامعه بزرگ فرهنگيان و انگيزه آنان در پي خواهد داشت.

حال سوال اساسي فرهنگيان اين است که مقصر عدم برنامه‌ريزی درست و عدم آمادگي وزارت‌خانه و دولت براي اجراي بدون قيدو‌شرط مرحله دوم رتبه‌بندي کيست؟

چرا اکنون که زمان اجراي فاز دوم رتبه‌بندي فرا رسيده است فاني و همکارانش با حرف‌های ضدو‌نقيض به بهانه عدم توانايي مالي، اجراي کامل طرح رتبه‌بندي معلمان را به سال 96 حواله مي دهند؟

آيا ناتواني وزير و مديرانش، بار ديگر معلمان را در اراده دولت تدبيرواميد براي حل مشکلات‌شان دچار ترديد نخواهد کرد؟

آيا دولتمردان به نتيجه بی‌عدالتی‌ها و تبعيض‌های آشکاري که در حق فرهنگيان شاغل و بازنشسته دانسته يا ندانسته اعمال مي شود آگاه نيستد؟

طرح رتبه‌بندي معلمان در حالي وارد دومين سال اجراي خود می‌شود که مسئولان آموزش‌وپرورش با وعده‌های سر خرمن سعي در فرار به جلو در رسيدگي به مشکلات اين قشردارند.

به نظر می‌رسد اجراي فاز دوم « طرح به اصطلاح رتبه‌بندي معلمان » صرفاً يک بازي رسانه‌اي براي وزير و دولت يازدهم است. اما دولتيان بايد بدانند که دولت‌ها در نتيجه انتخابات به وجود مي آيند و دوران وعده وعيدهاي  بی سرانجام به سر آمده است.+ 2
I_DONT_LIKE_IT - 2

منبع: http://sedayemoallem.ir/یادداشت/item/6601-رتبه-بندی-معلمان-؛-وعده-های-مسئولان-و-اعتمادسوزی-در-میان-معلمان-؟
بازدید: 752

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید